Уникално съчетание между великолепната музика на Моцарт, блестящи гласове, актьорска игра, сценография, костюми и 3D мапинг ще предложи на ценителите на изкуството мегаоперата „Дон Жуан“, която поставя великотърновският театър. Това е най-мащабният ни проект, с който заявяваме своя творчески потенциал, сподели дни преди премиерата театралният директор Васил Вълчев:
„Той се явява и най-мащабен в най-новата история на театъра, а също така и в цялостния творчески живот на града ни. Той със сигурност издига имиджа на старопрестолния град като историческа и духовна столица на България. „Дон Жуан“ е едно много сложно заглавие, шедьовър на Моцарт, една от най-сложните опери. Операта е толкова динамична, има посока, има развитие, самите персонажи са многопластови, преминавайки от комедийни сцени, ангелски ансамбли, една психологическа драма и накрая е възмездието и наказанието“.
С интересните визуални проекции и редуващите се динамични картини зрителите на „Дон Жуан“ в театралния салон ще се почувстват като на филмова прожекция с тази разлика, че музиката и сюжетното действие ще се развиват пред тях на живо, споделят диригентът на спектакъла Георги Патриков и режисьорът Петко Бонев:
„Самата музика е музика на контрастите, непрекъснатите контрасти, тя те хвърля от комедия, която на места е близка до неприличната като сцени, към картини, които са откровено драматични и всъщност целият този преход на състоянията е заложен и в музиката, и в действието на операта“, посочи диригентът.
„Това е репертоарна гордост за всеки театър и в Европа, и по света. Доста сме острички в някои от сцените, но това го изисква животът. Няма да пресоляваме манджата, държим летвата до къде е, защото този синтез между музика и театър, особено при Моцарт, без да се раздадеш максимално трудно се получава. Правим сценография с 3D мапинг, за да може така да направим действията, че да следват едно след друго. Да не даваме на публиката от началото, от увертюрата, до финалния акорд дъх да с поеме, трябва да е два часа и половина в играта „Дон Жуан“, защото това е една безмилостна, жестока, тук-там комедийна игра“, коментира режисьорът.
3D мапингът за спектакъла е подготвен от Лора Руневска. В постановъчния екип на „Дон Жуан“ участват още Ася Стоименова, която работи над сценичния дизайн и костюмите, концертмайсторът Мария Павлова, хореографът Катя Богданова и хормайсторът Яница Първанова.
В главните роли влизат солистите Никола Иванов (Дон Жуан), Теодора Петрова (Донна Анна) и Пламен Кумпиков (слугата на Дон Жуан – Лепорелло). Те споделят, че се чувстват добре в ролите си и дават всичко от себе си, за да пресъздадат образите по-най-добрия начин. Двамата мъже са нови имена във великотърновския театър, като за Никола ролята на Дон Жуан е негова сбъдната мечта и дебютна главна роля.
Следващото представяне на „Дон Жуан“ ще е на 15 юни в Зала 1 на НДК в София в рамките на международния фестивал „Софийски музикални седмици“. На 21 юли операта ще бъде представена като част от афиша на „Сцена на вековете“ на хълма Царевец във Велико Търново. Спектакълът ще гостува и на сцените в Стара Загора, Плевен, Русе, Варна.
Репортаж на Здравка Маслянкова чуйте в звуковия файл.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..