Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първото класно училище у нас на 180 години

Снимка: Здравка Маслянкова

Във възрожденска Елена преди близо два века местните чорбаджии развързват кесиите си, за да бъде създадено първото класно училище в България, което Петко Славейков нарича Даскалоливницата, подобно на свещоливница, призвано да лее даскали. Тази година се навършват 180 години от създаването на училището, направено по идея на възрожденеца Иван Момчилов, в което едновременно са се обучавали и ученици, и студенти. 

Всяка година училищата, които остават пусти за празничното „Върви, народе възродени“, се увеличават, защото няма деца. Голяма част от сградите са оставени на произвола на съдбата. Други, вече бивши школски постройки, са превърнати в частни имения, старчески домове, хосписи или производствени бази. Преди 180 години във възрожденска Елена се завръща от обучение в Гърция и Русия Иван Момчилов и събира местните първенци, за да построят училище, което става първото класно училище у нас. Това не е случайно събитие, а сградата е запазена и до днес, разказва еленският историк Иван Стойков: 


„Като идва тук, вижда, че няма нормални училища, има едно долномахленски, горномахленски училища, които са били на богословска тематика. Събира чорбаджиите и бакалите и им казва: „Дайте да направим нещо смислено, защото това не е така“. Те развързват кесиите си и за една година, благодарение на ангарията на населението и на труда на майсторите се изгражда Даскалоливницата“.  

Иван Момчилов установява добър училищен ред и дисциплина с биене на звънец и определяне на дежурни ученици. Въвежда нови предмети за обучението, открива училищна библиотека, урежда честване празник на училището в Деня на Свети Три светители. Пръв говори още през 1844 година за славянските равноапостоли Кирил и Методий пред учениците и пише за тях тропар (похвална песен).  


Какво се е преподавало в първото класно училище у нас: 

„Първо те трябва да знаят библията, трябва да знаят история, география, гимнастика, философия, физика, математика, български език, гръцки език, турски език, които в един съвременен хуманитарен университет и сега се изучават“. 

Девиз на училището става призивът на Иван Момчилов: „Обичай отечеството си и никога да не пожелаеш и предпочетеш друго отечество от своето”. 

По книгите на Момчилов образованието у нас продължава до 40-е години на миналия век. В началото училището е било с две стаи – едната за ученици, а другата за студенти, разказва Иван Стойков: 

„Учениците е можело на бъдат на 7, на 10 и на 11 години, те учат едно и също. Студентите в другата стая трябва да са на поне 18, 20-годишни. Едните учат по взаимноучителния метод, а другите учат по метода на дидактика Коменски. Курсът на обучение е бил двегодишен“. 


Бъдещите български просветители, писатели, основоположници на висшето образование у нас, революционери, политици са били възпитаници на еленската Даскалоливница:  

„Петко Славейков, Драган Цанков, Добри Войников, бъдещият професор Стефан Бобчев, който основава днешния Университет за национално и световно стопанство, Никола Козлев, Радко Радославов, като ученик тук е учил Стоян Михайловски, който ще честваме с неговия химн и музиката на Пипков „Върви, народе възродени“. Петко Славейков нарича сградата Даскалоливницата, когато той идва през 1848 година. От тогава до 1852 година, когато той преподава заедно с бъдещия професор Никола Михайловски и по-късно декан на Историческия факултет и преподавател по старогръцки език в Софийския университет, тогава училището достига степен учителски институт“.

Повече от сто възпитаници на еленската Даскалоливница посяват семето на просветата в 66 града и 59 села от Тулча до Охрид, от Гюргево и Плоещ до Солун, от Враца и Враня до Бургас, Одрин и Цариград. Основават класни училища, изграждат читалища, работят в местни революционни комитети.  

„Трябва да я тачим, защото това са темелите на училището, защото един народ няма ли минало, няма настояще, няма и бъдеще. На база тези темели се изграждат първият кат, вторият кат на училищата. На базата на тези темели се изгражда по-късно и бъдещият университет в София „Св. Климент Охридски“. Както казва Петко Славейков в едно свое произведение: „Учението е потребно на всякой народ“, разказва еленският историк Иван Стойков.  


Днес 180-годишната Даскалоливница в Елена е музей. 

В навечерието на Празника на буквите на стълбите, водещи към СУ „Иван Момчилов“ и НУ „Иларион Макариополски“ в Елена, бяха изписани ликовете на еленските възрожденци и просветители и думите на Стоян Михайловски от химна „Върви, народе възродени“. 

Снимки: Здравка Маслянкова

Репортажа чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова политическа група ще има в Европейския парламент - "Патриоти за Европа"

Новата дясна фракция в Европейския парламент  - "Патриоти за Европа", чието начало беше поставено от премиера на Унгария Виктор Орбан вече включва достатъчно партии, за да получи статут на политическа група. Това съобщава ДПА, цитирана от БТА. Манифестът на групата се фокусира върху запазването на националния суверенитет в Европейския съюз, борбата..

публикувано на 07.07.24 в 17:19
Британският министър-председател Киър Стармър говори на пресконференция след първото заседание на кабинета на Даунинг Стрийт в Лондон, 6 юли 2024 г.

Стармър предлага на шотландското правителство "истинско пълноправно място на масата"

Британският премиер Киър Стармър днес е на посещение в Единбург в рамките на обиколка в Обединеното кралство, за да се срещне с ръководителите на децентрализираните правителства. В понеделник той ще посети Северна Ирландия и Уелс.  Киър Стармър е новият британски премиер Веселин Паунов: Правителството на Стармър има потенциала да..

публикувано на 07.07.24 в 17:02
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Трябва да бъдем обединени. Конфликт Доган - Пеевски няма и не може да има

"Всеки, преживял дълго време в политическия живот знае, че твърде често и лесно могат да се пресичат граници. И това винаги се е смятало за част от неписаните правила на играта. Но, дори и в тази игра има граници, които не се преминават. Никога и по никакъв повод".  С тези думи започва обръщението на Делян Пеевски, един от председателите на ДПС, към..

публикувано на 07.07.24 в 16:47
Френският президент Еманюел Макрон и първата дама Брижит Макрон в избирателна секция в Le Touquet-Paris-Plage, Северна Франция, 7 юли 2024 г. .

Макрон гласува в Туке и се отправи към Париж, за да подготви обръщението си към французите

Във Франция се провежда решаващият втори тур на предсрочните парламентарни избори, който може да доведе до исторически обрат с победата на крайната десница. Французите гласуват на втори тур за Национално събрание До обед избирателната активност на французите е достигнала почти 27% - това най-високото участие за същия час от 1981 г. насам, когато..

публикувано на 07.07.24 в 16:36
Християн Мицкоски

Делегацията на РСМ, водена от премиера, замина за участие на срещата на върха на НАТО

 Делегация от Република Северна Македония, водена от премиера Християн Мицкоски, замина за Съединените щати за участие в срещата на върха на НАТО във Вашингтон.   Очаква се по време на форума министър-председателят Християн Мицкоски да се срещне с гръцкия си колега Кириакос Мицотакис, след реакциите на  Атина относно използването на конституционното..

публикувано на 07.07.24 в 16:26
Снимката е илюстративна, архив.

Интензивен трафик към София, пуснато е новото платно на АМ "Струма" от пътен възел "Симитли"

Интензивен е автомобилният трафик от ГКПП "Кулата" към София, но сериозни задръствания няма. По-бавно е движението  в Кресненското дефиле и в участъка от автомагистрала  "Струма" между Симитли и село Железница. От сутринта е пуснато новото платно на магистралата от пътен възел "Симитли" в посока София. Скоростното му изграждане беше завършено за..

публикувано на 07.07.24 в 15:58

Веселин Вълев: За румънските туристи България е евтина и добра алтернатива за морска ваканция

Туристите от Румъния са сред традиционните ни гости по Северното черноморие. Според различните статистики те са между 800 000 и 1 млн. годишно.  Освен летуването по морето, често предпочитано и за къмпинг, все повече те избират и вътрешността на страната за спа и за къмпинг спа туризъм. Този потенциал на най-многобройната група от почиващи..

публикувано на 07.07.24 в 15:49