"Не претендирам "Житиеписецът" да е учебник по история, това е художествено произведение. Като писател за мен беше важно да задам въпроса "защо". Знаем, че има създадена глаголица, кирилица, че славянският език е станал книжовен, но малко хора знаят - защо Константин Кирил Философ е посветил целия си живот на това дело. Той е можело да направи кариера във всяка една сфера на живота във Византия".
Това каза пред БНР Стефан Кисьов, автор на романа "Житиеписецът", посветен на Константин-Кирил Философ.
И допълни, че за него "тази личност е била магнетичен чаровник, който е успявал по всякакъв начин да очарова - с интелекта си, с остроумието си, с поведението си".
"Неговото силно влияние върху папа Адриан II и Анастасий Библиотекар, най-влиятелните хора в Рим по това време, променя геополитическата обстановка в Европа, защото приемането на старославянския за официален и започването на богослужения на този език, намалява влиянието на латинския език и на католицизма, от друга страна на гръцкия език. И от двете империи е имало против едно такова развитие на нещата. В един момент е успявал да балансира между Рим и Константинопол. В романа се загатва версията за противници и от двете страни, не на лична основа, а като политически противници", каза още писателят в предаването "12+3".
Авторът създава образа на един житиеписец, който като разследващ журналист тръгва по местата, където е пребивавал създателят на глаголицата и един от най-мащабните християнски мисионери. Така животът на големия християнски деец и християнски светец е пресъздаван стъпка по стъпка, като резултат от срещи и разговори с хора, с които се е познавал по-добре или не толкова добре.
Стефан Кисьов има издадени осем романа и множество разкази. С "Екзекуторът" през 2004 г. става първият писател, спечелил Националния конкурс "Български роман на годината" на фондация "Вик".
Интервюто на Диана Янкулова със Стефан Кисьов в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
Оперната прима Соня Йончева ще гостува следобед в Българското национално радио. Генералният директор на радиото Милен Митев ще ѝ връчи статуетката на Христо Илиев "Музикант на годината 2023". Йончева е изборът на радиослушателите. Световноизвестната певица беше фаворит в 33-ата национална анкета, организирана от предаването за класическа..
Скоро получавали ли сте писмо? А писмо от напълно непознат, който няма представа до кого точно ще стигнат думите му? А вие кога за последно решихте да напишете писмо? Може би ще отговорите с "Не знам" или "Скоро не съм". Можете да се включите в инициативата "Минута за Коледа" на Студентския съвет при Софийския университет „Св. Климент..
Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..
Голям празник има тази вечер в Софийската национална опера! Започнаха премиерните спектакли на операта “Адриана Лекуврьор“ от Чилеа – първата нова оперна продукция на Националния ни оперен театър през новия сезон 2024/2025 г., специално посветена на 90-годишнините на две световноизвестни български оперни певици и солистки на театъра –..
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..