Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаменитости и фенове отдадоха почит на Тина Търнър

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Целият музикален свят скърби за кралицата на рокендрола Тина Търнър, която почина вчера на 83-годишна възраст в дома си в Цюрих, Швейцария след дълго боледуване. 

Кариерата на Търнър - родена като Анна Мей Бълок на 26 ноември 1939 г. в Нътбуш, Тенеси, САЩ - продължи повече от половин век , през който тя получи широко признание и множество награди. 

Певицата прави първия си студиен запис през 1958 година под името “Литъл Ан”. Определяна е като най-успялата жена в рока със своите 8 награди “Грами” и продадени повече концертни билети от всеки друг солов изпълнител в историята на световната поп и рок музика. 

В интервю от 2018 година Тина Търнър споделя:

"Хората смятат, че животът ми бил труден, но аз мисля, че това беше прекрасно пътуване. Колкото по-възрастен ставаш, толкова повече осъзнаваш, че не е това, което се е случило, а как се справяш с него“. 

През последните си години Търнър беше швейцарски гражданин. 

Много световни звезди не скриха скръбта си от кончината на Търнър.

Бионсе каза, че соул звездата е "въплъщение на страст и сила", а към нея се присъединиха сър Мик Джагър и други звезди, които отбелязаха музикалното наследство на Тина Търнър. Сър Елтън Джон я нарече „тотална легенда на звукозаписа и на сцената“.

Покойната изпълнителка също така беше възхвалена от Марая Кери и Опра Уинфри за преодоляването на години на домашно насилие. Тя „изпя своята истина през радост и болка“, казаха Мишел и Барак Обама. Към тях се присъедини настоящият президент на САЩ Джо Байдън, който отбеляза, че Тина Търнър е започнала живота си като дъщеря на фермер и заяви, че талант като нейния се появява „веднъж в поколение“.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29