Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Ралица Игнатова за изложбата „Пътен хербарий”: За мен това е диспут за душата

3
Ралица Игнатова
Снимка: Пламена Бачийска

"Творбите са специално мислени и подготвени за този проект, а "Пътен хербарий", защото по моя маршрут, по който пътувам от над 20 години , разкрих много интересни неща...Това е пътят София - Благоевград, закъдето аз пътувам като преподавател в Югозопадния университет", разказа в "Нощен Хоризонт" на БНР художничката и преподавател проф. Ралица Игнатова.

Изложбата „Пътен хербарий” на проф. Ралица Игнатов беше открита на 23 май 2023 г. в галерията на СБХ на „Шипка” 6.

Това е мултидисциплинарен проект, съчетаващ изобразително изкуство, музика и видео.

Експозицията е придружена от саундтрак, специално създаден за проекта от Ангелина Гочева. Освен автор на музиката и монтажа тя изпълнява всички инструментални и вокалната партия.

"За мен е било винаги близко изобразителното изкуство до киното, аз ги възприемам като нещо общо. Затово беше естествено да се добави и музикален съпровод към изложбата. Това беше и моя мечта - творба от няколко пластове", разказа пред БНР за саунтрака, специално композиран и записан за изложбата, композитор и изпълнител на музиката Ангелина - Огняна Гочева:

"Пет са частите, както са и пет темите в изложбата "Пътен хербарий", допълни Гочева, която е дъщеря на проф. Игнатова.

"Едната тема е "Класика" с мисълта за Ромео и Жулиета, за Хамлет, другата тема е - "Градина", "Деларте" - е тема реверанс към артистите, един поклон към тях, които според мен остават често неразбирани от публиката, не са признати, друга тема е "Пътни фрагменти", това са малките части от всяка една история, включена е и темата - "Олтар", която побира в себе си най-важните за човека опори в живота.
Изложбата е посветена на моята майка - проф. Ангелина Минчева, учен в областта на палеославистиката, това са моите размисли за живота, а и неслучайно изложбата беше открита и в навечерието на 24 май, сподели още проф. Ралица Игнатова.

Ралица Игнатова завършва Националната художествена академия, специалност "Живопис", при проф. Найден Петков през 1982. Понастоящем е професор по живопис в ЮЗУ "Н. Рилски", Благоевград. Избрани самостоятелни изложби: 2001 - "Някои неща", галерия "Арт 36", София, 2005 - "Небиографични практики", галерия "Кръг+", София; 2006 - "Материал", галерия "Арт 36", София; 2010 - "Преместване", галерия "Килера", София; 2011 - "Шкаф", СБХ - Шипка 6, София; 2015 - "Багатели и музикални кутии", галерия" Арт 36" , София; 2017 - "Колекция върху основа", СБХ - Шипка 6, София.

Ралица Игнатова има някои авторски кураторски проекти: 2008 - "На юг от запад", галерия "Дебют", София; 2016 - "Живописта отвътре", СБХ - Шипка 6, София. Участвала е в много групови изложби у нас и в чужбина. За участието й в изложбата през  2022 - "Биографично: места на преживяното. Сенки от миналото, сенки от бъдещето", СБХ "Шипка" 6, София - получава Награда на СБХ.
На проф. Игнатова са филмите: 2011 - "Шкаф", 6kaffilm; 2022 - "Пътуването им". Нейни произведения са собственост на галерии и частни колекции в страната и чужбина. Член е на СБХ.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В крепостта "Царевец" във В. Търново беше открит 9-ият летен оперен сезон "Сцена на вековете"

С балетния спектакъл „Кармен“ по музика от едноименната опера на Жорж Бизе снощи в крепостта „Царевец“ във Велико Търново беше открит Деветият летен оперен сезон „Сцена на вековете“. До 11 септември в основната и съпътстващата програма на културния форум ще бъдат представени 14 оперни и балетни спектакъла. Българското национално радио е медиен..

публикувано на 07.07.24 в 12:53

Започва "Arbanassi summer music"

Две от емблематичните средновековни църкви в архитектурния резерват Арбанаси до Велико Търново от днес до 12 юли ще домакинстват за 14-и път международния фестивал на камерната музика "Arbanassi summer music". Културният форум по традиция извежда камерната музика от концертната зала и я представя в атмосферата на арбанашките средновековни..

публикувано на 07.07.24 в 09:03
Ивайло Костов

Неукротимата нежност в стиховете на Ивайло Костов

От първи прочит стихосбирката на талантливия Ивайло Костов от София "Време е да те целуна" завладява и остава в душата завинаги. От неговата интимна лирика блика нежност, нежност и пак нежност. Любимата е обзела целия свят - дъгата, цветовете, цветята....всичко. С някаква магична словесност Ивайло Костов излива любовта, която е част от..

публикувано на 07.07.24 в 05:30
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35