Детски колички, подтичващи малчугани, деца от детските градини и в начална училищна възраст, придружавани от тези от родителите си, се струпваха около петте площадки с изглед към морето в Яфо.
Въпреки силното слънце, те се наслаждаваха на танци от най-различни жанрове: от фламенго до клейзмерски или палестински хора, от изяви на един от световно известните израелски състави за модерен балет „Бат Шева“ до танци с акробатични номера.
Танцьорите често навлизаха сред зрителите и провокираха децата, ( а и родителите им) да танцуват с тях (или помежду си), преподаваха основни стъпки на своите танци или просто импровизираха. Попитахме с какво този фестивал ги обогатява Анат Гринафелд, майка на 4 деца , която бе повела на фестивала и съседките малчугани:
"Две от децата ми учат балет, но и участват в кръжоци по модерни и характерни танци, който приличат на народни, но се танцува с обувки за степс. Сама обучавам двете ми по-малки дъщерички. Била съм балерина, в трупата на Ясмин Годер. Тук сме "на лов" за непознати за нас танци. Искам да запиша за тях през лятото по-големите ми момичета. А съседчетата също са запленени от танца. Учат заедно с моите деца", каза тя за "Рано в неделя".
Край огромен надуваем дюшек двама танцьори показваха необикновена хореография, като не позволяваха децата да изпълзят при тях, защото е доста опасно, разказа за "Хоризонт" танцьорът Офир Юдилевич, който има партньор Асаф:
"Подготвихме танца "Гравитация" преди 8 години и до сега сме имали 1300 представления. Гастролирали сме в много страни по четирите континента, включително и в България. Там имахме и майсторски клас, по създаден от нас стил.
Започнахме от капуера и танцът ни е повлиян от нея, но има елементи на модерен балет и най-вече от акробатика. Това, което прилича на батут и танцуваме върху него се нарича ерфлор и в началото е свито състояние, но пред зрителите, го пълним с въздух, като гигантски надуваем дюшек .
Приличаме на пънкари и сме истински номади. Когато ни гледат да танцуваме и подскачаме изглежда лесно, но всичко се постига с много труд и владеене на тялото.
Тренирам капуера на 14 години, а сега съм на 39. За тези 25 години съм получавал не малко тежки травми, но никога не съм си мислил да се откажа. Защото ако на 50 години не мога да направя салто или челна стойка, не знам дали си струва да живея. На нашите спектакли хората не само се смеят и ръкопляскат, но и сякаш се чувстват по-леки и ефирни. А какво по-хубаво от това, категоричен е още Офир Юдилевич.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...