Китарното дуо CARisMA (Магдалена Калчева и Карло Кориери), ще свири барокова музика на концерта си на 3 юни, събота, в столичната зала "България". На сцената с тях ще бъде и оркестър "Симфониета "София". Пиесите са в аранжимент на CARisMA, оркестрациите са дело на италиански композитор. Ще прозвучат Антонио Вивалди, Мануел де Фая, Астор Пиацола.
"Искаме да направим смес от класика и по-лежерна музика. Досега не сме изпълнявали тези пиеси с оркестър", сподели пред БНР Магдалена Калчева.
За Карло Кориери бароковата музика е почти перфектна:
"В математиката, в музикалността, в начина на изпълнение. Във всеки тип музика, която се свири днес, има част от бароковата, която бележи златната ера на музиката".
В студиото на предаването "12+3" Магдалена и Карло разказаха за началото на общата им работа и за годините след това.
Двамата се срещат за първи път през 2010 година по време на фестивал в Пиза, Италия. Музиката ги събира и професионално, и в личен план. Със "Севилският Бръснар" на Джоакино Росини в техен аранжимент печелят симпатиите на Андреа Бочели, който им предлага да запишат диск в неговото студио. След това общият им път продължава - не веднъж Магдалена и Карло са свирили като подгряваща група на концертите на големия тенор. Дуо CARisMA има два издадени албума.
CARisMA са представяли музиката си на едни от най-известните места в света - Ню Йорк, Лондон, Шанхай, Кьолн, Ватикана. След дълги години в Германия, от скоро те живеят в България.
"Хората, които слушат класическа музика, я разбират. На такива концерти на запад рядко срещаш млади хора, защото те предпочитат модерната музика. В България нещата са по-различни - младите хора посещават концерти с класическа музика. Щастлива съм, че можем да предложим нашата музика на младите хора в България", разказа Магдалена.
И допълни:
"За един музикант най-важното е публиката да уважава творчеството му, да проявява внимание към него. За 23 години живот в чужбина виждам разлика между Запада и тук. В България хората са по-отворени. Нашият инструмент - китарата, е тих инструмент, а хората не го познават като класически".
Карло също е на мнение, че българската публика е много позитивна и приемаща.
Кариерата на CARisMA в България продължава. Те очакват потвърждение за участие в Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол и в Дни на класиката в Балчик.
Интервюто на Даниела Големинова с Магдалена Калчева и Карло Кориери в предаването ''12+3 можете да чуете в звуковия файл.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..