Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект разказва историите на жени, родили преди 18-годишна възраст

Снимка: Алами/Ройтерс

Проектът "Млади майки" на "People of Sofia" разказва историите на жени, които са родили под 18-годишна възраст, както и на специалистите, занимаващи се с темата за ранна бременност, и на тези, които оказват помощ и подкрепа. 

"Отвъд това, което се вижда от снимките и интервютата, аз виждам тяхната огромна любов към техните деца. Те осъзнават, че са направили грешка да родят толкова млади, но въпреки това тази любов към децата им се усеща много силно". Това сподели пред БНР авторът на проекта - фотографът Вихрен Георгиев. 

Той посочи, че в проекта са представени 8 жени. По думите му целта не е да се "сочи някой с пръст", а тези момичета да станат видими - да разкажем как живеят, как се справят, какви са им трудностите. Представените момичета са добрите примери - те са подкрепени от партньорите си, от семействата си и от общността, отбеляза Георгиев.

"Показаните момичета в проекта не са само ромски момичета, има и български момичета. Феноменът "деца раждат деца" не е етнически, а е феномен на бедността и липсата на друга перспектива", уточни в предаването "Хоризонт до обед" Радосвета Стаменкова, изпълнителен директор на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве. Тя посочи, че работят в посока на превенция и намаляване на ранното отпадане от училище:

"Отпадането от училище се случва, защото хората не виждат перспектива в образованието или виждат някаква друга реализация през семейството в ранна възраст и през раждането бързо след сватбата. През образованието, през добрите ролеви модели в общността може да се преодолеят тези нагласи и младите момичета да имат друго различно бъдеще".

По думите на д-р Стаменкова тенденцията е за намаляване на случаите на ранна бременност. Все пак не може да се отговори еднозначно, защото има различни обстоятелства и фактори, добави тя. По думите й тази работа изисква много търпение и време. 

Според Вихтен Геориев има потенциал за промяна на общественото мнение и стереотипите. Подкрепящото позитивно мнение беше повече от хейта, добави д-р Стаменкова. 

"Имаме нужда да изговаряме нещата. Ние не се разбираме, защото не се познаваме. Този проект направи така, че да се познаваме поне мъничко по-добре". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция: Наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода

Върховният съд в Гърция въвежда наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода. В 14 области е въведен воден режим. Върховните магистрати издадоха разпореждане за строг контрол срещу разхищението на вода. Върховният прокурор настоява да се вземат незабавни мерки против незаконно сондиране и изтегляне на вода от кладенци,..

публикувано на 19.09.24 в 10:35
Бойко Борисов

Борисов призова ДАНС и кабинета да излязат с позиция по твърденията, че България е замесена в експлозиите в Ливан

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова ДАНС и служебният кабинет да излязат с позиция по повод твърдения на унгарски медии, че България е замесена в атентата в Ливан: "Взривяват пейджъри. Взривяват се уоки-токита, създава се страшно напрежение върху България. Надявам се ДАНС и служебният кабинет бързо да обяснят какво се е случило, защото аз помня..

публикувано на 19.09.24 в 10:28
Лена Бориславова

Лена Бориславова: Разследвания за корупция няма, по "Магнитски" - също

От ПП-ДБ обясниха, че настояват за оставката на изпълняващия длъжността председател на Комисията за противодействие на корупцията и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество Антон Славчев заради политически зависимости в дейността му. Според Лена Бориславова липсата на резултати е системна: "Разследвания за корупция няма,..

публикувано на 19.09.24 в 10:25

Без номинации за главен прокурор на първото заседание на пленума на ВСС

На първото заседание на пленума на Висшия съдебен съвет, след обявяването на процедурата за избор на нов главен прокурор, не беше внесена нито една номинация за следващ обвинител номер едно. Според приетата от съдебните кадровици хронограма, кандидатури ще могат да бъдат внасяни и на следващите три заседания. Номинации могат да правят..

публикувано на 19.09.24 в 09:55

Веселина Ралчева: От 30 процедури има една, отговаряща на наредбата за биопродукти

Оказва се, че в България всеки може да си направи процедура за обществена поръчка, която не отговаря на закона, да си я довърши, да си сключи договор и да я изпълни, както си е наумил. Това констатира Веселина Ралчева от Асоциацията на биопроизводителите в интервю пред БНР. "Проблемът е, че от 14 август действа Наредба за екологични..

публикувано на 19.09.24 в 09:53
Екатерина Захариева

НС освободи Екатерина Захариева като депутат

Парламентът прекрати правомощията на Екатерина Захариева като депутат.  Причината за напускането на парламента е номинацията и за еврокомисар. Захариева бе предложена от председателя на ЕК Урсула Фон Дер Лайен за ресор "Стартъпи, изследвания и иновации". 184 депутати гласуваха "за", петима бяха против, трима се въздържаха. Вчера Фон..

публикувано на 19.09.24 в 09:44
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Трябват спешни мерки - земеделието и храните да станат национален приоритет

" Ако държавата продължава по този начин, до края на 2025 г. ще се разпадне. Това е абсурдно ".  Това заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев. Коментарът му бе във връзка със заседанието на земеделската комисия в парламента, която разисква темата "Имат ли право пасищните животни да пасат по пасищата в националните паркове"...

публикувано на 19.09.24 в 09:36