Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всичко, което не нарушава епителната бариера, би ни предпазило и от алергични и от автоимунни заболявания

Д-р Мариана Мандажиева: Наблюдаваме пандемия от алергичен ринит

3
Д-р Мариана Мандажиева
Снимка: Станислава Пирчева

Повече от един век история на алергичния ринит - това е темата в "Нощен Хоризонт" с гост - д-р Мариана Мандажиева, алерголог в Аджибадем Сити Клиник Младост.

Д-р Мандажиева е един от малкото специалисти в България със специалности по клинична алергология и УНГ болести, уникално съчетание, което е в полза на големия брой пациенти със заболявания на горните дихателни пътища.


Лекар с богат практически опит, научни интереси и публикации в диагностиката и лечението на: алергичния ринит, възпаление на синусите и носна полипоза, еозинофилия и свързаните с нея заболявания, индолентна мастоцитоза и заболявания на активираните мастоцити, медикаментозна алергия и алергия към импланти.
"Има в днешни дни епидемия от алергични ринити, дори може да се говори за пандемия, едно заболяване, което е с повече от 200 годишна история", каза пред БНР д-р Мариана Мандажиева.

"В началото се смята, че ароматът на прясно окосеното сено е причината за сенната хрема. След време се установява, че причината за алергията са малките полени, малкия прашец от тревите, от дърветата, от плевелите, които свръхактивират имунната система.

Това, което е интересно, е че в миналото се търсят различни странни методи за преодоляване на алергичния ринит, но всъщност се открива, че това, което действа и помага при сенната хрема или алергичния ринит е пребиваване на морския бряг, чистота на морския въздух, морския бриз", разказа още пред БНР д-р Мандаджиева.

Тя посъветва хората, които имат целогодишно алергичен ринит, които са по-тежките случаи-  да се избягват алергените - акарите, домашните любимци, плесенни спори...

Усложненията на сенната хрема, тоест тази, която не се лекува, това са възпаления на ушите, оток на лигавицата на синусите, бронхиална астма, нарушения в съня...често ходене до тоалетна, хъркането, сънна апнея.

Д-р Мандаджиева изтъкна също, че сред най-основните причини за алергичния ринит са лошата и замърсена околна среда, начинът на живот, застояването пред електронните средства, пред телевизора, хлорирането на водата, акарите в матраците, градският начин на живот.

Според нея връщането на село спомага за по-малко алергии в нашия живот. Освен това използването на по-малко на дизенфектанти, на модерни измивни средства, вещества в хранителната индустрия, изкуствените добавки - всичко, което нарушава епителната бариера, би ни предпазило и от алергични заболявания, и от автоимунни заболявания, изтъкна още извествият алерголог.
Също да не пушим, да не използваме в изобилие парфюми, по-малко антибиотици, по-малко пробиотици и имуностимулатори, също спомагат за избягване на алергиите.
Д-р Мариана Мандажиева
Д-р Мариана Мандажиева е специалист алерголог в София с над 25 години опит и професионални и научни интереси в сферата на диагностиката и лечението на алергичния ринит, възпаление на синусите и носна полипоза, алергични заболявания в устната кухина, бронхиална астма, медикаментозна алергия и десенсибилизация с медикаменти, контакта алергия,алергия към импланти и интракардиални стентове, мастоцитоза, хранителна алергия и хранителна непоносимост, типове глутенова непоносимост, еозинофилия.
Д-р Мандажиева е практикувала в Окръжен диспансер по пневмо-фтизиатрични заболявания и Окръжна болница в Смолян и в ДКЦ 5 София - Студентска поликлиника. Била е експерт в Комисия по гражданска авиация към Национален транспортен институт. До 2005 г. работи в Клиника по Алергология и астма на УМБАЛ "Александровска" София. От 2005 г. е част от екипа специалисти на Клиника по дерматология, венерология и алергология към ВМА София. От 2016 г. е алерголог и основател на Медицински център Искър и алерголог в Аджибадем Сити Клиник Младост.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02