„Да бъдем на една страница с незрящите!“ – това е мотото на проект, който се осъществява, благодарение на Евгени Митев.
Той е завършил философия и работи по разнообразни проекти вече седем години, с цел подпомагане и в подкрепа на незрящите към фондация СИНЕРГИА ( означава съвместна работа)! Негова цел е да насочи общественото внимание към тях и да ангажират самите хора в неравностойно положение да участват в подобни инициативи, тоест те самите да са включени по различни проекти и програми.
Интересно е да научим на първо място факти за тези хора, а те са:„Ако закрием едното си око с ръка, а с другото се съсредоточим върху някакъв предмет, то закритото око ще вижда празнота.“
„Интересно е ,че слепите хора могат да виждат ярка светлина.“
„Хората, лишени от зрение по рождение не виждат в сънищата си, а изпитват усещания.“
„Съновиденията им са изпълнени с мирис, вкус, тактилни емоции и преживявания.“
„Хората, ослепели в определен момент, в началото сънуват нормално, а след няколко години сънищата им стават като на незрящите по рождение.“
„Слепите по рождение си представят числовата поредица не отляво-надясно, а отдясно-наляво.“
„Незрящите по рождение не знаят как изглежда черния цвят, например или тъмнината. Така че, на въпроса какво виждат най-вероятно те ще ви отговорят - "празнота.“
Да подкрепим незрящите, но как:
Нека да отворим сетивата, да затихнем в тъмнината и да заживеем по-истински. Нека да се докоснем до света на незрящите, да отворим сърцата си и да сме по-любящи и по-подкрепящи. Как? Нека да чуем от срещата на Славена Илиева с Евгени Митев, който от дълги години се занимава с тази кауза, а именно на незрящите!
Как човек в тъмнината може да усеща повече? Нима това е възможно?
Всичко това може да ни се случи по време на т. н. „Тъмна вечеря“, иницитаива, която се осъществява, благодарения на единсвения ресторант в тъмнина в България и на Балканите. Каузата е изграждането на „ Тактилен макет на град София”. Със събраните средства ще бъде финансиран и подкрепен 3D - триизмерен макет от бронз, който ще е в полза на хората със зрителни увреждания.
А по време на самата вечеря ще се огледате навътре, в дълбините на душата. Пак по време на „ Тъмната вечеря“, ще получите подкрепа от незрящ и ще достиганте до много по-дълбоки осъзнавания и преживявания – това обещават организаторите.
„Тъмното е неизвестното и затова хората се страхуват!Това да са в състояние на пълен мрак и да не виждат ги плаши! Няма картинка и няма по какво да се ориентират визуално, но всъщност доверието и емпатията, тоест съпреживяването, способостта ни да усещаме хората около нас, техните емоции - това са много важни неща!“. И допълва:
„В този формат „Хранене в пълна тъмнина“ - едни хора ще се чувстват несигурно, до някъде тревожно. Но тъй като се намират в сигурни ръце и приятелска обстановка, всичко е изпробвано, подготвено, взети са всички мерки за сигурност! Идеята е, че зрящите влизат в обувките на незрящите и се оказват в състояние на пълно затъмнение. Разбират, че не само, че не е страшно, а обратното, че е приятно и дори започват да усещат много повече неща и да отварят много повече сетивата!“
Подобни вечери и инициативи има в Холандия, Португалия, а сега и у нас в България.
Още по темата в звуквия файл.
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...