Реакцията на Вучич и западното посредничество в опит да се нормализират отношенията между Белград и Прищина коментира в интервю за БНР проф. Флориан Бибер, ръководител на центъра за изследвания на Югоизточна Европа към университета в Грац.
Как оценявате реакцията на сръбския президент Александър Вучич след трагедията с двете масови стрелби да се откаже от лидерския пост в неговата "Сръбска прогресивна партия", но да запази президентския пост?
"Решението да се оттегли от лидерския пост в партията Вучич е взел преди масовите стрелби. Така че това не беше директна реакция на трагедията, а по-скоро ПР-акция. Той и досега беше партиен лидер. Сега просто сменя един лидерски пост за друг. И остава президент на Сърбия, силният човек в Сърбия, който определя политиката на страната."
Миналия петък, в отговор на антиправителствените протести на опозицията, провокирани от масовите убийства в Белград и край Младеновац, Вучич свика митинг под наслов "Сърбия на надеждата". И обяви формирането на голямо "Народно движение за държавата". Какво е това движение и само на сърбите в Сърбия ли ще бъде, или ще се стреми да обедини всички сърби в бивша Югославия?
"Засега не знаем нищо повече от това, че ще има ново движение, което той ще оглави. Трудно ми е да преценя, дали става дума за политическо движение, което ще се различава от управляващата Сръбска прогресивна партия. Тепърва ще разберем, дали анонсираното ново движение ще има някаква особена политическа тежест."
Опозицията протестира седмици наред, а след това се стигна до размириците в Северно Косово, които погълнаха цялото внимание. Сякаш тази нова косовска криза е добре дошла за Александър Вучич.
"Така е. Още повече, че преди това Вучич свика свой контрапротест, за да отклони вниманието от недоволството на сърбите от неговото управление. А размириците в Косово допринесоха за отвличането на вниманието. Нещо повече - протестиращите срещу управлението на Вучич сега са раздвоени между желанието да свалят президента и подкрепата за властта по косовския въпрос. Опозицията сега организира протести не срещу насилието в Сърбия, а срещу насилието в Косово."
Сръбската опозиция води ли по-различна политика за Косово от управляващите?
"Не може да се говори за обединена сръбска опозиция. Сред опонентите на президента Вучич има много различни формации, изповядващи различни идеологии. От съществено значение са крайнодесните групи, които дори упрекват Вучич, че изобщо преговаря с Косово. Тези групи се занимават почти само с косовския въпрос и не обръщат особено внимание на вътрешната политика."
Това означава ли, че благодарение на размириците в Северно Косово Вучич успя да закрепи властта си, въпреки че дори по време на антиправителствените протести трудно можеше да кажем че е била сериозно застрашена?
"Властта му е дотолкова застрашена, доколкото все повече сърби са недоволни от неговото управление. Това недоволство не бива да се подценява. Но засега то не може да се канализира, защото няма опозиционна сила, която да оглави движението на недоволните. Няма партия, която да обедини недоволните и да превърне недоволството в политически капитал."
Съвсем неотдавна, през март, Жозеп Борел, върховният представител на ЕС за външната политика, гордо оповести споразумение между Белград и Прищина за нормализирането на отношенията им. От една страна косовските власти се съгласиха да предприемат стъпки за засилване на самоуправлението на общините със сръбско мнозинство, т.е. в Северно Косово, където избухнаха размириците, а Сърбия обеща да не предприема конфронтационни действия. Но от Белград отказаха да подпишат споразумението и то остана само "устно". Това споразумение е плод на западното посредничество. Как оценявате това посредничество, особено след сблъсъците тази седмица?
"Намираме се в задънена улица. От една страна западните посредници правилно критикуваха правителството в Прищина за назначаването на кметовете в Северно Косово, избрани с недопустимо малко гласове. Но критика търпи и Сърбия, респективно Вучич заради бойкота на изборите в Северно Косово, откъдето тръгна сегашната криза. Обяснявам си реакцията на Запада с това, че правителството на Косово е по-силно зависимо от посредниците, отколкото е Сърбия. И че Сърбия е тази, която Западът трябва да убеди да направи някакъв компромис, поради което диалогът с Белград се води по-внимателно, пипа се с "кадифени ръкавици".
Досегашната посредническа мисия на ЕС, водена от Мирослав Лайчак и подкрепяна от Съединените щати, на практика е в задънена улица. Усилията да се нормализират отношенията между Сърбия и Косово - поне засега - не се увенчават с успех. Как да се излезе от задънената улица?
"Няма да е лесно. От една страна на САЩ и на ЕС им липсва креативност. Освен това в момента отново трябва да се гаси пожар, а не да се търси трайно решение за нормализирането на отношенията между двете съседки. Вместо това Прищина и Белград отново се дръпнаха на крайните си позиции - Сърбия не дава и дума да се издума да признае независимостта на Косово, а за Косово именно това е най-важната цел, която иска да постигне. Никой вече не говори за конкретни стъпки към нормализирането на отношенията, каквато например е създаването на асоциация на сръбските общини в Северно Косово. А за такива стъпки не се говори, защото няма никакво доверие между Белград и Прищина. Без доверие конфликтът не може да бъде разрешен. Въпросът е, как да накараме сърбите в Северно Косово да участват в изборния процес. Те трайно са загубили доверието в косовската държава, доколкото са го имали."
Но изграждането на доверие е времеемка задача, ще отнеме години, сигурно ще трябва да се сменят няколко поколения. Може ли по-скорошно решение да бъде формулата, позната от годините на Студената война, когато разделените Източна и Западна Германия не се признаваха официално, но подържаха отношения на различни нива?
"Тази формула може да се окаже успешна. Но за прилагането ѝ двете страни също трябва да си имат доверие. Прищина и Белград в момента не са готови за това. Без сключен обвързващ договор, който да има правна сила и да е подписан от двете страни, не може да има напредък. И сега има договорености, но те не са с правна сила и в тях липсват важни детайли. Затова смятам, че двете страни трябва да бъдат убедени да се договорят за ясна и подробно описана пътна карта, по която да вървят и която да изпълняват стъпка по стъпка. Само така ще излезем от задънената улица.
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..