Не знам кой е назовал кулата на името на основателя на Йерусалим- библейския цар Давид, но всъщност това са останките от османска казарма, по-късно превърната в политически затвор. Безспорно, от върха й се открива най- ясната гледка към Стария град и към първия квартал, построен зад стените на Йерусалим - квартала на бедните( в които сега са най-скъпите имоти). Преди ремонта тази кула бе недостъпна за хора с увреждания. Сега, съвсем дискретно, за да не се разваля цялостния силует на старините, са построени два асансьора.
По принцип, това е най-отворения за иновации израелски музей, в който очилата на насложена реалност първи станаха част от обслужването, още преди почти десетилетие, а сега се експериментират нови форми за оживяване на експозицията, така че да отговаря на вкусовете и очакванията на всеки отделен посетител.
Тъй както в Йерусалим се преплитат светини на три монотеистки религии, в музея всяко нещо може да бъде разгледано от гледна точка на християните, евреите и мюсюлманите, но също на римляните, на кръстоносците или на Салахадин. За най-новото в експозицията, разказва за "Рано в неделя" заместник - директорката на музея Нета Хелер.
"Над 50 милиона долара струва цялостното обновяване на музея , за което стоят няколко фондации, общината на Йерусалим и министерството на туризма. Освен че, направихме експозицията по-достъпна, обновихме минарето, което влиза в комплекса, разширяване на археологическата градина и самата експозиция.
Полегнали на удобни кресла, можете “да присъствате на...падането на благодатния огън“, да „видите паленето на ханукалните свещи“, да чуете молитвата за Рамазан на Ал Акса“. Достатъчно е да се натисне копче и на куполния таван на галерията се прожектира годишния цикъл празници на трите религии, в кинематографично-анимирана инсталация, създадена от режисьора Дейвид Полонски.
По време на ремонта разкопките продължаваха. Могат да се видят за пръв път откритите от нас монети, метални орнаменти конско принадлежности от времето на кръстоносците и глинени лампи от времето на Втория храм. ( да не забравяме ,че точно на това място е бил дворецът на Ирод и от тук, а не от доста по-късно построената Лъвска порта, започва кръстния път на Христос). При това може да се видят в купичка самите монети, а интерактивно да ги разгледат от всички страни с прокарвана пръст по екран. Така могат да се прелистват новопостъпилите християнки маноскрипти, картички от времето на английския мандат по Светите земи и др. Схема , прожектирана на самите стени разказва само за три минути цялата история на свещения град от времената, когато на върха на планината стъпва цар Давид до днешни дни", споделя още Хелер. И допълва:
"Малко под върха на кулата е залата с макета. Всъщност е направен само релефа на планината Цион, на върха на която е строен нееднократно Йерусалим. Може да се види къде е бил града през различните периоди, като се прожектират триизмерни градоустройствени проекти. А с помощта на очила за насложена реалност „ да поскитате „ по уличките , „да разгледате“ къщите, обществените сгради и храмовете, точно от времето което сте си избрали.
10 са залите на музея, като една от тях е със сбирка от икони и църковни скулптури.
Сред прелюбопитните оригинални предмети е и ключа на града, предаден от турския гарнизон, който го е охранявал, на английския генерал Алимби.
Интересна инициатива е обиколка със специално обучен екскурзовод на целия музей за ...незрящи или изкачване на кулата и нощно шоу за деца - инвалиди", поясни още за БНР заместник - директорката на музея Нета Хелер.
Още по темата в звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..