Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят "Кулата на цар Давид" - най-странния музей в Йерусалим

Музеят - "Кулата на цар Давид"
Снимка: Феня Декало

Надписът, че музеят "Кулата на цар Давид" е затворен не отговаряше съвсем на истината. През трите години, от пандемията насам, по залите и стълбищата можеше да се скита виртуално, независимо къде по света са зрителите.
Любимо място за всички беше върха на кулата, от където се вижда цял Йерусалим.
За разлика от „на живо“, тук може да посочиш обект от цялата панорама и на иврит, арабски, руски или английски ще обяснят какво точно виждаш. Става въпрос за най-странния музей в Йерусалим - кулата на Давид, която се намира до самия вход в Стария град – до Яфенската порта. Сега музеят отново отвари врати.

Не знам кой е назовал кулата на името на основателя на Йерусалим- библейския цар Давид, но всъщност това са останките от османска казарма, по-късно превърната в политически затвор. Безспорно, от върха й се открива най- ясната гледка към Стария град и към първия квартал, построен зад стените на Йерусалим - квартала на бедните( в които сега са най-скъпите имоти). Преди ремонта тази кула бе недостъпна за хора с увреждания. Сега, съвсем дискретно, за да не се разваля цялостния силует на старините, са построени два асансьора.

По принцип, това е най-отворения за иновации израелски музей, в който очилата на насложена реалност първи станаха част от обслужването, още преди почти десетилетие, а сега се експериментират нови форми за оживяване на експозицията, така че да отговаря на вкусовете и очакванията на всеки отделен посетител.

Тъй както в Йерусалим се преплитат светини на три монотеистки религии, в музея всяко нещо може да бъде разгледано от гледна точка на християните, евреите и мюсюлманите, но също на римляните, на кръстоносците или на Салахадин. За най-новото в експозицията, разказва за "Рано в неделя" заместник - директорката на музея Нета Хелер.

Музеят - Кулата на цар Давид"Над 50 милиона долара струва цялостното обновяване на музея , за което стоят няколко фондации, общината на Йерусалим и министерството на туризма. Освен че, направихме експозицията по-достъпна, обновихме минарето, което влиза в комплекса, разширяване на археологическата градина и самата експозиция.

Полегнали на удобни кресла, можете “да присъствате на...падането на благодатния огън“, да „видите паленето на ханукалните свещи“, да чуете молитвата за Рамазан на Ал Акса“. Достатъчно е да се натисне копче и на куполния таван на галерията се прожектира годишния цикъл празници на трите религии, в кинематографично-анимирана инсталация, създадена от режисьора Дейвид Полонски.

По време на ремонта разкопките продължаваха. Могат да се видят за пръв път откритите от нас монети, метални орнаменти конско принадлежности от времето на кръстоносците и глинени лампи от времето на Втория храм. ( да не забравяме ,че точно на това място е бил дворецът на Ирод и от тук, а не от доста по-късно построената Лъвска порта, започва кръстния път на Христос). При това може да се видят в купичка самите монети, а интерактивно да ги разгледат от всички страни с прокарвана пръст по екран. Така могат да се прелистват новопостъпилите християнки маноскрипти, картички от времето на английския мандат по Светите земи и др. Схема , прожектирана на самите стени разказва само за три минути цялата история на свещения град от времената, когато на върха на планината стъпва цар Давид до днешни дни", споделя още Хелер. И допълва:

"Малко под върха на кулата е залата с макета. Всъщност е направен само релефа на планината Цион, на върха на която е строен нееднократно Йерусалим. Може да се види къде е бил града през различните периоди, като се прожектират триизмерни градоустройствени проекти. А с помощта на очила за насложена реалност „ да поскитате „ по уличките , „да разгледате“ къщите, обществените сгради и храмовете, точно от времето което сте си избрали.

10 са залите на музея, като една от тях е със сбирка от икони и църковни скулптури.

Сред прелюбопитните оригинални предмети е и ключа на града, предаден от турския гарнизон, който го е охранявал, на английския генерал Алимби.

Интересна инициатива е обиколка със специално обучен екскурзовод на целия музей за ...незрящи или изкачване на кулата и нощно шоу за деца - инвалиди", поясни още за БНР заместник - директорката на музея Нета Хелер.


Още по темата в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10
Д-р Десислава Безинска-Шеинкова

Психолог: По отношение на рекламите за хазарт най-уязвимата част от обществото са децата

"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..

публикувано на 25.04.25 в 15:24