Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съветник на британския премиер: До 2 години системите с ИИ ще бъдат достатъчно мощни, за да убият много хора

Снимка: Pixabay

Системите с изкуствен интелект ще бъдат достатъчно мощни, за да "убият много хора" в рамките само на две години, предупреди Мат Клифърд - съветник на британския премиер Риши Сунак по въпросите на изкуствения интелект, цитиран от вестник „Таймс“.

Мат Клифърд, който помага на премиера да създаде правителствена работна група по въпросите на изкуствения интелект, заяви по TalkTV, че политиците трябва да бъдат подготвени за заплахи, вариращи от кибератаки до създаване на биологичния оръжия, ако човечеството не намери начин да контролира технологиите.

„Таймс“ пише, че в средносрочен план експертите предупреждават, че изкуственият интелект може да се използва за проектиране на химически и биологични оръжия и провеждане на масови атаки по интернет.

Миналата седмица, в писмо, подписано от 350 експерти по изкуствен интелект, включително главния изпълнителен директор на OpenAI, който разработи ChatGPT, се предупреждава, че има и риск в дългосрочен план технологията да доведе до изчезване на човечеството. Мат Клифърд, който е председател на правителствената Агенция за напреднали изследвания и изобретения заяви, че това „звучи като сценарий за филм“, но поражда загриженост и една от причините, поради които държавите трябва да си сътрудничат е за да създадат регулации.

Клифърд смята, че в рамките на две години е възможно създаването на компютър, който е по-умен от човека. 

"Ако се опитаме да създадем изкуствен интелект, който е по-интелигентен от хората и не знаем как да го контролираме, това ще създаде потенциал за всякакви рискове сега и в бъдеще и въпросът трябва да бъде приоритет в дневния ред на политиците", каза Клифърд по TalkTV. 

Той обаче допълни, че изкуственият интелект има също потенциал да бъде „огромна добра сила“, ако се намери начин да бъде контролиран.

„Ако нещата вървят правилно, можете да си представите как изкуственият интелект лекува болести, прави икономиката по-продуктивна и ни помага да стигнем до въглеродно неутрална икономика“, изтъкна ученият.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Украински военнослужещи подготвят дронове за излитане

Зеленски обяви Курска и Белгородска област за "горещи фронтови зони"

Русия предприе тази нощ поредна атака с дронове срещу Украйна. След заседание на щаба на военните украинският президент Володимир Зеленски определи Курска и Белгородска област за горещи фронтови зони. Началникът на Николаевската областна военна администрация Виталий Ким съобщава за пожар в предградията в резултат на руски обстрел тази нощ...

публикувано на 08.07.25 в 08:23

Пътят към еврото

Днес е историческият ден, в който се очаква България да получи зелена светлина за въвеждане на еврото от 1 януари догодина. Това ще ни направи 21-вият член на еврозоната. Кога е основано еврото и през какви сътресения преминава то ? Как се развива българската финансова история паралелно с еврото и кога реално започва интеграцията на..

публикувано на 08.07.25 в 08:13

В плевенския съд започва делото за смъртта на Сияна

В Окръжния съд в Плевен за 10:00 часа е насрочено делото за причиняването на смъртта на 12-годишната Сияна и телесна повреда на дядото на момичето при катастрофата край село Телиш в края на март.  Час преди това се очаква граждани да се съберат пред Съдебната палата с искане за справедливост. "Очаквам бърз и справедлив процес. Ние това..

публикувано на 08.07.25 в 08:13

Нетаняху предлага Тръмп за Нобелова награда за мир

Президентът на САЩ Доналд Тръмп посрещна в Белия дом премиера на Израел Бенямин Нетаняху в търсене на решение за край на войната в Ивицата Газа. Израелският премиер обяви, че е предложил Доналд Тръмп за Нобелова награда за мир. Това е третото посещение на Нетаняху след завръщането на Тръмп в Белия дом. Визитата идва седмици след постигнатото..

публикувано на 08.07.25 в 08:09

Нов кръг на преговорите между синдикатите и бизнеса за минималната работна заплата

За днес е насрочен нов кръг от преговори между синдикатите и бизнеса във връзка с транспонирането в българското законодателство на Европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Разговорите ще се проведат в сградата на Конфедерация на труда "Подкрепа". До момента бизнесът и синдикатите не са постигнали консенсус по..

публикувано на 08.07.25 в 07:55

Ласло Андор: България не губи нищо от присъединяването си към еврозоната

"България не губи нищо от присъединяването си към еврозоната и трябва да гледа на това като на добра новина" , казва в интервю за БНР Ласло Андор - генерален секретар на Фондацията за европейски прогресивни изследвания и бивш еврокомисар от Унгария по заетостта, социалните въпроси и приобщаването в периода 2010-2014-та г.  Според него, след..

публикувано на 08.07.25 в 07:55
Томаш Здеховски

Томаш Здеховски: Чехия ще приеме еврото най-късно до 2029-а година

Чехия ще приеме еврото най-късно до 2029-а година, прогнозира чешкият евродепутат от Европейската народна партия Томаш Здеховски в интервю за БНР. Г-н Здеховски, Чехия е от страните-членки, които ще се присъединят към еврозоната, но след България. Как изглежда това във вашите очи? "Много се радваме, че България ще се присъедини към..

публикувано на 08.07.25 в 07:54