Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руслан Стефанов: Трябват сериозни усилия, за да не се превърнем в инвестиционно гето

Руслан Стефанов
Снимка: БГНЕС

"България има изключителен шанс - това правителство ще разполага с най-големия публичен ресурс някога наличен в историята на България по отношение на възможности за инвестиции през Плана за възстановяване и развитие. Там трябва да се активират и нисколихвените заеми. България все още не е използвала този ресурс. Трябва да вдигнем малко поглед и да знаем какви са нашите дългосрочни визия и цели за следващите 5-10 години". 

Това коментира пред БНР Руслан Стефанов - програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията. 

"Изключително важно е България да има ясно евроатлантическо правителство. Позицията на България в ЕС и международно е на сравнителна изолация - политическа, въпреки че България направи доста по отношение на подкрепа на Украйна, но тя не е официална. Не става ясно всъщност каква е точно позицията на България. Това, което президентът Радев заема непрекъснато като позиция, е, че България остава в изолация и че в страната остава изключително голямо поле за действие на сили като "Възраждане" и БСП, които я дърпат навън. И двете коалиции направиха изключително сериозни компромиси, те ще трябва да продължат". 

В предаването "Преди всички" Стефанов обърна внимание на превръщането на икономически инструменти в оръжие: 

"Слабото притиводействие на корупция, системната корупция и завладяна държава поражда такива рискове, такива икономически мрежи, които са свързани с държави, които са определили например ЕС и България като неприятелски или които имат някакви други цели, освен чисто икономическата печалба - да могат да влияят чрез подобни олигархични мрежи в националните икономики на страните-членки". 

В конкретния случай става въпрос за Русия и държави, които подкрепят активно руската агресия в Украйна, като Иран и Китай, уточни той.

По думите му другият проблем е с достъпа до технологии и използването им след това за авторитарни цели. Има много страни, които могат да послужат като трети страни за разпространение стоки под санкции, за осигуряване на капитали, които могат да послужат за продължаване на войната и т.н., добави той. 

Руслан Стефанов подчерта, че България е една от страните, в които липсва механизъм за проследяване на инвестициите

"Може да знаем голямата картина, но не знаем в този приток на капитали кой какъв е и какви цели преследва. ЕС прие такъв механизъм. България вече участва в споделянето на такава информация. Но липсва механизъм, който да осигурява инвестиционна и икономическа сигурност. Това е изключително важен механизъм за България. Този механизъм трябва да е така направен, че той да не пречи, а напротив да стимулира допълнителни инвестиции от дестинации, които се смятат за доброжелатели - това са най-вече нашите партньори от ЕС, САЩ и Г-7 страните. България няма механизъм, по който такива инвестиции да бъдат идентифицирани, да се оценява риска, т.е. какви са капиталите, от които страни могат да дойдат, как се проследяват, следи ли се по какъв начин след това се използват и т.н.- този детайлен механизъм го няма". 

На днешното си събитие по темата от ЦИД ще предложат по-обхватен подход. По думите му България изостава от своите най-преки конкуренти от Централна и Източна Европа в последните 10 години. Това не е непосредствено свързано с политическата криза в момента. 

Според него този инструмент трябва да е част от стратегия за насърчаване на инвестициите. България трябва да развие механизми за икономическа и инвестиционна сигурност, категорично заяви Стефанов и добави: "Ние си представяме, че Съветът за сигурност към МС може да заеме тази функция. Агенцията за чуждестранни инвестиции и Министерството на иновациите и растежа трябва да бъдат част от този координационен механизъм към Съвета за сигурност". 

По думите му в България има много фирми под санкции, а България е страна с висок риск. Притеснително е, че няма нито едно действие и съобщение, така че този риск да се намали - тези фирми да не придобиват допълнителен капитал и да не влияят по някакъв начин, коментира той. Според него трябва да има по-добро взаимодействие, а това е процес, който ще отнеме 2-3 години, за да се напасне. Трябва да положим сериозни усилия, за да избегнем възможността да се превърнем в инвестиционно гето, отбеляза Руслан Стефанов.

В момента всички инвестиици в българската икономика са малко под 20%, посочи още той. Това са няколко милиарда, които не достигат на българската икономика. Това означава, че след 3-4-5 години българската икономика ще има по-нисък потенциал за ръст, обясни Стефанов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ремонт на предавател на БНР

На 12 февруари от 10 до 17 часа ще бъде извършен ремонт на предавателя на ултракъси вълни РУСЕ 4 на честота 103.0 MHz, излъчващ програма „Хоризонт“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата през интернет сайта binar.bg.

публикувано на 12.02.25 в 05:58

Русия е освободила осъдения на 14 години затвор американски гражданин Марк Фогел

Русия е освободила осъдения на 14 години затвор американски гражданин Марк Фогел. Той е напуснал страната със самолет, придружаван от специалния пратеник на американския президент за Близкия изток Стив Уиткоф.  Това съобщи в социалната мрежа Х съветникът по националната сигурност Майк Уолц.  Уолц уточни, че Фогел е освободен в рамките на..

публикувано на 11.02.25 в 22:14
Володимир Зеленски

Зеленски за купуването на реакторите от АЕЦ "Белене": Съществена стъпка към енергийната сигурност на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски приветства решението на парламента на страната - Върховната Рада, да одобри закупуването на двата реактора от АЕЦ "Белене", като го определи като "съществена стъпка" към енергийната сигурност на Украйна. Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ "Белене" НС..

публикувано на 11.02.25 в 22:01
Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун.

АФП: Северна Корея е предоставила на Русия 200 единици далекобойна артилерия

Северна Корея (КНДР) е предоставила на Русия 200 единици далекобойна артилерия, твърди източник от южнокорейското военно разузнаване, цитиран от АФП.  Според източника, пожелал анонимност, през последните месеци Северна Корея е предоставила и значително количество боеприпаси наред с 11 000 войници, които се включиха в боевете край Курск миналата есен...

публикувано на 11.02.25 в 21:53
Снимката е илюстративна, архив.

МО: При кацане на Летище София самолет на ВВС е спукал гума, няма пострадали или щети

При изпълнение на тренировъчен полет днес самолет РС-12  с регистрационен знак 020 от състава на 16-а авиационна база на Военновъздушните сили спука гума на основната стойка на колесника при кацане на Летище София в 19:15 часа, съобщиха от Министерството на отбраната (МО). Екипажът не е пострадал и не са нанесени други щети на самолета,..

публикувано на 11.02.25 в 21:25

Замръзна езерото в парк "Монтанензиум" в центъра на Монтана

За първи път тази зима водата в езерото в парк "Монтанензиум" в центъра на Монтана замръзва.  От петък температурите паднаха под нулата. В последните дни в града бяха отчетени до минус 10 градуса, което доведе до покриването с лед на водата в езерото. В него има и много риба, като през последните години от местната управа пуснаха шаран и бял..

публикувано на 11.02.25 в 20:50

Тежка катастрофа край Сливен, има загинал

Подбалканският път София-Бургас в района на сливенския квартал "Речица" е затворен заради катастрофа. Инцидентът е станал след 18:00 ч., сблъскали са се пикап и камион, превозващ дърва. На място е загинал водачът на пикапа. В момента се прави оглед на мястото на инцидента. Комисар Димитър Кикьов - началник на "Охранителна полиция" Сливен, обясни..

публикувано на 11.02.25 в 20:09