Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При гласуването на правителството и в ГЕРБ, и в ПП-ДБ ще има нюанси като форма на социален отдушник, прогнозира той

Димитър Ганев: Президентът иска той да изглежда политическата алтернатива

Политологът сравни конституционните промени с Кутията на Пандора и изрази опасения от радикализацията им

Димитър Ганев
Снимка: БГНЕС

"За мен е Кутията на Пандора. Всякакви идеи ще започнат да се пръкват."

Това заяви в интервю за БНР политологът Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд", който изрази страховете си от радикални промени в Конституцията.

Не съм фен на такъв тип радикални промени, посочи Ганев относно намеренията да се преосмисли статута на служебния кабинет.

"Той се ражда като форма на неутрална власт. Не е български, той е привнесен. Има такива модели в Европа, но активирането му при други модели е по-трудно – при по-задълбочена политическа криза", поясни той.

Запитан успяват ли служебните министър-председатели да се еманципират от държавния глава, Ганев изтъкна, че еманципацията е процес, не е момент.

"Министър-председателят, за да се еманципира от президента, му трябват поне няколко месеца, а мандатът свършва. Не им стига толкова времето да се еманципират напълно от президента. Изборът на премиера също предполага дали той ще се еманципира по-лесно, по-бързо, отколкото обратното. Президентът Радев от опита си с Огнян Герджиков се спря на модела "Стефан Янев" и "Гълъб Донев".

Относно репликата "ала-бала с президента", произнесена от Кирил Петков в оповестените записи от Национален съвет на ПП, и сметките му, че формацията ПП заедно с ДБ всъщност има 7-10% представителност, Димитър Ганев коментира:

"Анализът на Петков е точен. Това пространство е около 300-350 000 избиратели. Той казва - ние не можем да излезем от това поле. Ала-балата е легитимацията на президента, който ги изкарва извън това поле. ПП беше припозната като политическия проект на президента, което ги изкара много извън това политическо пространство на либералната градска общност."

Радев си дава сметка, че в парламента опозицията може да бъде само "Възраждане", но те са по-радикални. Президентът иска той да изглежда политическата алтернатива, а не БСП, да се позиционира спрямо новия редовен кабинет, както се позиционираше спрямо Борисов преди няколко години, подчерта Ганев в предаването "Преди всички".

И в ГЕРБ, и в ПП-ДБ ще има нюанси при гласуването, форма на социален отдушник, понеже недоволни има и в двете формации, смята политологът.

"Контролирано ще бъдат оставени тези да гласуват така, защото имат комфорта на 132 народни представители, 11 мандата отгоре, могат да си го позволят."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция: Наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода

Върховният съд в Гърция въвежда наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода. В 14 области е въведен воден режим. Върховните магистрати издадоха разпореждане за строг контрол срещу разхищението на вода. Върховният прокурор настоява да се вземат незабавни мерки против незаконно сондиране и изтегляне на вода от кладенци,..

публикувано на 19.09.24 в 10:35
Бойко Борисов

Борисов призова ДАНС и кабинета да излязат с позиция по твърденията, че България е замесена в експлозиите в Ливан

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова ДАНС и служебният кабинет да излязат с позиция по повод твърдения на унгарски медии, че България е замесена в атентата в Ливан: "Взривяват пейджъри. Взривяват се уоки-токита, създава се страшно напрежение върху България. Надявам се ДАНС и служебният кабинет бързо да обяснят какво се е случило, защото аз помня..

публикувано на 19.09.24 в 10:28
Лена Бориславова

Лена Бориславова: Разследвания за корупция няма, по "Магнитски" - също

От ПП-ДБ обясниха, че настояват за оставката на изпълняващия длъжността председател на Комисията за противодействие на корупцията и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество Антон Славчев заради политически зависимости в дейността му. Според Лена Бориславова липсата на резултати е системна: "Разследвания за корупция няма,..

публикувано на 19.09.24 в 10:25

Без номинации за главен прокурор на първото заседание на пленума на ВСС

На първото заседание на пленума на Висшия съдебен съвет, след обявяването на процедурата за избор на нов главен прокурор, не беше внесена нито една номинация за следващ обвинител номер едно. Според приетата от съдебните кадровици хронограма, кандидатури ще могат да бъдат внасяни и на следващите три заседания. Номинации могат да правят..

публикувано на 19.09.24 в 09:55

Веселина Ралчева: От 30 процедури има една, отговаряща на наредбата за биопродукти

Оказва се, че в България всеки може да си направи процедура за обществена поръчка, която не отговаря на закона, да си я довърши, да си сключи договор и да я изпълни, както си е наумил. Това констатира Веселина Ралчева от Асоциацията на биопроизводителите в интервю пред БНР. "Проблемът е, че от 14 август действа Наредба за екологични..

публикувано на 19.09.24 в 09:53
Екатерина Захариева

НС освободи Екатерина Захариева като депутат

Парламентът прекрати правомощията на Екатерина Захариева като депутат.  Причината за напускането на парламента е номинацията и за еврокомисар. Захариева бе предложена от председателя на ЕК Урсула Фон Дер Лайен за ресор "Стартъпи, изследвания и иновации". 184 депутати гласуваха "за", петима бяха против, трима се въздържаха. Вчера Фон..

публикувано на 19.09.24 в 09:44
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Трябват спешни мерки - земеделието и храните да станат национален приоритет

" Ако държавата продължава по този начин, до края на 2025 г. ще се разпадне. Това е абсурдно ".  Това заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев. Коментарът му бе във връзка със заседанието на земеделската комисия в парламента, която разисква темата "Имат ли право пасищните животни да пасат по пасищата в националните паркове"...

публикувано на 19.09.24 в 09:36