Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дигитализацията и неравенствата на пазара на труда

Томчо Томов, БСК: Засилва се дигиталното разслоение в работната сила

"Технологиите ни свързват, но и технологиите ни делят"

Снимка: архив

Дигитализацията, роботизацията и изкуственият интелект вече си проправят път в предприятията, въпреки че бизнесът и работещите все още трудно се адаптират към революционната промяна на трудовия пазар, която предстои

Високите технологии най-трудно навлизат в малките и средните предприятия - само 6% от предприятията използват големите информационни масиви, 10% използват услуги в облак и 3% изкуствен интелект. 

Данни от анализ на БСК показва, че 53% от работодателите у нас търсят високо дигирално образована работна сила, а само 38% от заетите притежават едва базови дигитални умения. Проучени са 16 икономически сектора и едва 19% от работещите покриват изискваното ниво на дигитална компетентност за заеманата от тях ключова длъжност. 

Притеснението на анализаторите е, че голямата част от хората не биха приели цифрово обучение, ако това не води до по-високо възнаграждение. А колкото по-ниска е позицията, толкова по-малко е желанието за допълнително обучение. Това от своя страна води до риск от отпадане от пазара на труда. 

В представите на работещите у нас дигитализацията и модернизацията на икономиката остават далечна перспектива. Така се задълбочават дигиталните и социалните неравенства между хората, защото процесите са свързани, предупреждат работодателите. 

Томчо Томов от БСК посочва, че се наблюдава все по-засилващо се дигитално разслоение в работната сила и пазара на труда. По думите му това разслоение взаимодейства с другите социални неравенства и ги засилва, което води до изпадане от пазара на труда и влошаване на качеството на живот.   

"Всеки трети от изследваните лица има посредствено, общо средно, ниво на базови дигитални умения. Тук става дума за софтуер, който е унифициран и широко популярен в практиката. Всеки трети е на ниско ниво и това са лица, заемащи ключови длъжности. 70% от хората, които заемат ключови позиции в предприятията, не отговарят в една или друга степен на стандартите за компетентност, които са изискани за тяхната позиция и длъжността. Процесите на цифровизация са засегнали в една или друга степен 70% от работните места според изследваните лица. Около 65% от тях посочват, че в последните няколко години са настъпили съществени промени в организацията на работа, в техните задължения, функции, изисквания към позицията. Всеки втори твърди, че тези промени са засегнали основно и самите бизнес процеси, и самият характер на работа. Технологиите ни свързват, но и технологиите ни делят". 

Зам.-министърът по социалната политика в служебния кабинет Наталия Ефремова изтъкна риска от задълбочаване на дигиталните неравенства между поколенията, регионите и не само. Тя подчерта, че това се отнася и до бизнеса. По думите й само 30% от трудоспособното население в България притежава основни цифрови умения, а само 8% от хората притежават дигитални умения над средните. Тя отбеляза опасността от дигитална маргинализация на населението.

От тук нататък всички страни в процеса трябва да имат еднакъв интерес и цели.

Дигитализацията, роботизацията и изкуственият интелект трудно, но все пак започват да навлизат в икономиката и работещите трябва да са готови да се учат и преквалифицират. Възможностите ще са все повече, каза Любослав Костов от КСНБ. Според него в България няма стратегия, а само замръзнала концепция.

Още по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06