Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Материалът за малките матури в 4 клас за дете в норма и за дете със СОП е един и същ. Това трябва да се преосмисли, призова специалистът

Милена Паунова: Приобщаващото образование приключва още когато дете с аутизъм влезе в клас с родител

В масово училище колко деца със специални потребности се включват в едно тържество, пита логопедът

2
Снимка: БГНЕС, архив

"За мен лично вече не е кауза, а начин на живот. Да показваме, че децата, които имат нужда от по-различен поглед към тяхното развитие, са като всички останали. С тях си е приключение, затова се включихме и в приключението да направим общообразователно училище."

Това обясни в интервю за БНР Милена Паунова, магистър логопед, създател на центъра за езиково и говорно развитие "Милеа" и на частно начално училище "Милеа" и лектор на конференцията "Аутистичен спектър – съвременни диагностични и терапевтични насоки", която предстои на 9 и 10 юни в София.

След 4-годишен опит с училището Паунова смята, че приобщаващото образование е възможно, но с хора, които гледат в твоята посока.

"Единственият път, единственото лекарство, е приемане. Нищо друго. Може да се изпишат много закони, много наредби. Няма ли приемане, нищо няма да се случи. Човек трябва да има сърце за тази работа", коментира логопедът в предаването "Хоризонт до обед".

Запитана защо на национално ниво приобщаващото образование не се получава, тя изтъкна, че голям проблем е намирането на ресурсни учители, които трябва да са мотивирани.

В едно масово училище колко деца със специални потребности се включват в едно тържество, попита с пример от училищното ежедневие Паунова.  

Според нея в повечето масови училища учителите не разполагат с подкрепата от специалисти, които да са с децата ежедневно, а родителите на деца със СОП се превръщат в техни патерици, като се налага да напуснат работа, за да ги водят на училище:

"В нашето училище учебният ден е 6 часа без родител. В повечето училища в България все още дете с аутизъм в клас бива придружавано от неговия родител. Още тогава приобщаващото образование изчезва. Това дете с влизането е различно, щом е с мама или с някой близък", заяви тя.

Паунова е категорична, че образованието трябва да се приобщи към децата, а не обратното – децата към образованието.

Материалът за малките матури в 4 клас за дете в норма и за дете със СОП е един и същ, само времетраенето на изпита е различно – това трябва да се преосмисли, подчерта тя, давайки друг пример.

"За детето със специални образователни потребности, ако щете му дайте и 5 часа – пак няма да може да се справи на същия материал."

Хематолози, педиатри, имунолози, невролози ще се включат в първата по рода си международна конференция, посветена на децата с аутизъм. Тя ще се проведе в хотел "Рамада София Сити Сентър" в столицата на 9 и 10 юни под надслов "Аутистичен спектър – съвременни диагностични и терапевтични насоки".

"Трима професори ще изнесат лекции по отношение на лечението със стволови клетки. Много от семействата с деца от спектъра пътуват в чужбина, за да си осигурят такова лечение. Това е терапевтична ниша, на която медицинската общественост трябва да обърне сериозно внимание", каза за БНР д-р Димитър Колев, началник на отделение към клиника "Нервни болести" на ВМА, съпредседател на Балканската асоциация по невромодулация, биофийдбек и неврофийдбек и хоноруван преподавател по невролингвистика и приложна психофизиология към Югозападния университет "Неофит Рилски".

Българските родители търсят алтернативи в чужбина, защото много от нещата тук не се предлагат, посочи д-р Колев.

"Тези родители, в надеждата си, търсейки лечение по принципа проба - грешка, често попадат на методи със съмнителна стойност", посочи той и добави, че трябва да се създаде интердисциплинарен екип за диагностичните и терапевтични методи, касаещи аутистичния сектор.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Улоф Гил: Фалшива новина е, че ЕК обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията

"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил.  Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..

публикувано на 11.04.25 в 14:04
Д-р Огнян Игнатов

Доктор предлага шофьори-нарушители да дават дежурства в реанимацията!

Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..

публикувано на 11.04.25 в 13:18

Боклукът на София - реален проблем или политическа смет?

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

80 хил. снимани с превишена скорост из София. Без спад на пияните и дрогираните

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 11.04.25 в 08:25
Иван Михайлов

Иван Михайлов: 90-дневното примирие в търговската война е и за преоценка

С това 90-дневно примирие в търговската война се надявам да настъпи някаква преоценка , макар че тези войни са доста ожесточени, но мисля, че тези 90 дни ще видим някакви нови действия и разговори . Това мнение изказа пред БНР Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара (AmCham) в България. По думите му все..

публикувано на 10.04.25 в 17:46

Тежките катастрофи: Проблем е не само инфраструктурата, но и поведението на шофьорите

Днес общественият консултативен съвет по училищни политики към областния управител на Ловеч организира в Ябланица, съвместно с Районното управление на полицията там, първата детска полицейска академия. Сред темите са превенцията и борбата срещу употребата на наркотични вещества и алкохол при младежите, както и тази за пътната безопасност.   "..

публикувано на 10.04.25 в 12:22
Лили Иванова

Да надхитриш времето и да преминеш през него с аплодисменти - Лили Иванова

Тази вечер от 18.30 часа в кино "Одеон" е официалната премиера на книгата и документалния филм "Лили" на журналиста Георги Тошев . Билетите са безплатни.  "Всичко за довечера е готово. Дори ще има втора прожекция поради големия интерес от 20 часа. Тя обаче е с бонус - това ще бъде по-дългата версия на филма. Тя вече е със символични билети",..

публикувано на 10.04.25 в 10:46