Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"От министерство на болестите да стане министерство на здравето"

Министър Христо Хинков: Да се намери управител на НЗОК, който не гледа на нея като на банка

"Здравната система работи в режим на недостатъчност на кадри, на прекалено роене на болници и на непрекъснато увеличаване на доплащането"

| обновено на 07.06.23 в 13:15
Проф. Христо Хинков
Снимка: БГНЕС

"Ако премахнем порочните практики в здравеопазването, свързани с нерегламентирани дейности, за които прокуратурата би трябвало да е наясно, здравеопазването е много стройна система, която продължава да работи независимо от атаките и всички промени и изкривявания, които бяха извършени през последните 20 години". Това заяви пред БНР новият здравен министър проф. Христо Хинков. 

Министърът подчерта при поемането на поста, че не е използвал думата "чистка" по време на разговорите за бъдещото управление с мандата на "Продължаваме промяната – Демократична България", от които изтекоха записи. При символичното приемане на властта в Министерството той не отговори на въпроса дали ще направи кадрови промени. 

"От министерство на болестите да стане министерство на здравето" – за това се е амбицирал проф. Христо Хинков, който по професия е психиатър, бивш заместник-директор на НЗОК и на Националния център по обществено здраве и анализи. Минути след като влезе в новия си кабинет, той обеща пред своя предшественик Асен Меджидиев, че ще прегледа всички започнати проекти

"Принципът е този - след като е започнат един проект, след като са вложени средства и усилия, той трябва да бъде завършен, а не да бъде спрян. Това включва и Детската болница".

Здравната система работи в режим на недостатъчност на кадри, на прекалено роене на болници, което още повече изхабява ресурса, и на непрекъснато увеличаване на доплащането", заяви здравният министър и посочи, че ще поиска увеличение на средствата за профилактика в извънболничната помощ

"Задължително трябва да се прехвърлят средства, има такова разбиране и в парламентарната група, така че това ще стане".

По думите му намалява броят на общопрактикуващите лекари и "трябва да се намерят мотиви и стимули тази професия да стане атрактивна, заплащането не е единственият начин те да се почувстват значими, има и много други неща":

"Трябва да се намери начин общопрактикуващите лекари да не се чувстват чиновници, а лекари. И да са достойно възнаградени". 

Бившият здравен министър Асен Меджидиев обясни при предаването на властта на заместника му, че обещаното от него изработване на методика за остойностяване на лекарския труд е почти завършено. То е свързано и с очакваното приемане на новия бюджет на Здравната каса. 

"Има начини, които могат да позволят на Здравната каса да отказва сключване на нови договори от болниците, които могат да бъдат ясно определени чрез Национална здравна карта, чрез Акредитационния механизъм и други такива елементи", обясни новият здравен министър и уточни, че трябва да се намери модусът, който да запази финансовия ресурс на Здравната каса, който непрекъснато намалява от тези договори, които се сключват с нови и нови потребители:

"Трябва да се оптимизира работата на Здравната каса. Да се намери управител на НЗОК, който не гледа на нея като на банка, а като на разпределител на финансовите средства, които отиват за здраве".

Проф. Хинков съобщи, че все още е в процес на избиране на екипа, с който ще работи в Министерството на здравеопазването:

"Академик Денков не ми постави никакво условие, когато ме покани, аз му поставих едно - да мога да си избера екипа и заместниците".

Интервю на Снежана Иванова с проф. Христо Хинков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работиха: Наталия Кръстева, Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45