Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"От министерство на болестите да стане министерство на здравето"

Министър Христо Хинков: Да се намери управител на НЗОК, който не гледа на нея като на банка

"Здравната система работи в режим на недостатъчност на кадри, на прекалено роене на болници и на непрекъснато увеличаване на доплащането"

| обновено на 07.06.23 в 13:15
Проф. Христо Хинков
Снимка: БГНЕС

"Ако премахнем порочните практики в здравеопазването, свързани с нерегламентирани дейности, за които прокуратурата би трябвало да е наясно, здравеопазването е много стройна система, която продължава да работи независимо от атаките и всички промени и изкривявания, които бяха извършени през последните 20 години". Това заяви пред БНР новият здравен министър проф. Христо Хинков. 

Министърът подчерта при поемането на поста, че не е използвал думата "чистка" по време на разговорите за бъдещото управление с мандата на "Продължаваме промяната – Демократична България", от които изтекоха записи. При символичното приемане на властта в Министерството той не отговори на въпроса дали ще направи кадрови промени. 

"От министерство на болестите да стане министерство на здравето" – за това се е амбицирал проф. Христо Хинков, който по професия е психиатър, бивш заместник-директор на НЗОК и на Националния център по обществено здраве и анализи. Минути след като влезе в новия си кабинет, той обеща пред своя предшественик Асен Меджидиев, че ще прегледа всички започнати проекти

"Принципът е този - след като е започнат един проект, след като са вложени средства и усилия, той трябва да бъде завършен, а не да бъде спрян. Това включва и Детската болница".

Здравната система работи в режим на недостатъчност на кадри, на прекалено роене на болници, което още повече изхабява ресурса, и на непрекъснато увеличаване на доплащането", заяви здравният министър и посочи, че ще поиска увеличение на средствата за профилактика в извънболничната помощ

"Задължително трябва да се прехвърлят средства, има такова разбиране и в парламентарната група, така че това ще стане".

По думите му намалява броят на общопрактикуващите лекари и "трябва да се намерят мотиви и стимули тази професия да стане атрактивна, заплащането не е единственият начин те да се почувстват значими, има и много други неща":

"Трябва да се намери начин общопрактикуващите лекари да не се чувстват чиновници, а лекари. И да са достойно възнаградени". 

Бившият здравен министър Асен Меджидиев обясни при предаването на властта на заместника му, че обещаното от него изработване на методика за остойностяване на лекарския труд е почти завършено. То е свързано и с очакваното приемане на новия бюджет на Здравната каса. 

"Има начини, които могат да позволят на Здравната каса да отказва сключване на нови договори от болниците, които могат да бъдат ясно определени чрез Национална здравна карта, чрез Акредитационния механизъм и други такива елементи", обясни новият здравен министър и уточни, че трябва да се намери модусът, който да запази финансовия ресурс на Здравната каса, който непрекъснато намалява от тези договори, които се сключват с нови и нови потребители:

"Трябва да се оптимизира работата на Здравната каса. Да се намери управител на НЗОК, който не гледа на нея като на банка, а като на разпределител на финансовите средства, които отиват за здраве".

Проф. Хинков съобщи, че все още е в процес на избиране на екипа, с който ще работи в Министерството на здравеопазването:

"Академик Денков не ми постави никакво условие, когато ме покани, аз му поставих едно - да мога да си избера екипа и заместниците".

Интервю на Снежана Иванова с проф. Христо Хинков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работиха: Наталия Кръстева, Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10
Константин Илиевски

Маестро Константин Илиевски: С концерт ще отбележим подобаващо един от най-големите ни празници

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 12:39

Майка на две деца има нужда от спешна операция и лечение в чужбина

Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..

публикувано на 06.09.24 в 14:58
Марио Мишев

Марио Мишев: Днешните политици нямат моралното право да изричат "Съединението прави силата"

Ние сме късметлии, че като народ имаме богата история и можем да избираме какво да разказваме . Не всеки народ разполага с тази привилегия – да има древна история. Това каза в интервю за БНР Марио Мишев, съосновател на сдружение и издателство "Българска история". По думите му, родолюбието е въпрос на вътрешно усещане и в миналото то е..

публикувано на 06.09.24 в 08:26