Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След прекаран инсулт фармацевтът Донка Димитрова започва да рисува


Дорина Добрева е родена в Силистра. Инженер е по образование. Учила е в Украйна, Флоренция и Япония. Майка е на близнаци. Предприемач е с 28 годишен опит в сферата на автоматизираните входни решения. Член на Съвета на жените в бизнеса в България и на управителния съвет на Европейската пациентска организация за борба с инсулта.

Животът й тръгва в нова посока когато майка й е покосена от инсулт. В нейна мисия се превръща каузата в помощ на преживелите инсулт. Дорина Добрева е председател на Асоциацията за Инсулт и Афазия.


"През далечната вече 2016 година моята майка получи инсулт на работното си място. Последва един доста страшен момент за цялото семейство. Инсултът преобърна целия ни живот, реорганизира целия ни живот. Преразгледахме ежедневието си. Сблъскахме се с едно изпитание, за което никой не беше подготвен. Когато започнах да търся информация, за да си помогна, достигнах до сайтовете на Световната инсулта организация и на Европейската пациентска организация. Започнах да чета техните ресурси и ме поканиха на общото им събрание в Португалия, където видях много хора преминали през това, през което аз преминавах. Те ме мотивираха да създам асоциация в България, за да може да предпазя колкото може повече хора не толкова от инсулта, защото това е лесно, когато разпространяваш информация и когато имаш яснота за симптомите и подходящата информационна подкрепа и ресурси е лесно, по-скоро исках да предпазя хората от това да не се сблъскват с всичко, с което аз се сблъсках - безпомощност, неяснота, липса на подкрепа, на информираност, страх, силен стрес."


Майката на Дорина рисува, благодарение на арт-терапията.

"Фармацевтът Донка Димитрова преоткри свои скрити заложби. Това има отношение към сложността на мозъка и този дял от него, който е увреден и онзи, който е опазен. Тоест отключването на творческите възможности действително е факт при увреждане на мозъка. Дали човек може да рисува с лявата ръка, след преживян инсулт, при дясна парализирана, действително е едно цяло чудо. То е чудо свързано с могъщите инструменти на арт терапията, която е щадяща терапия. Там, разбира се, трябва да работи дипломиран арт-терапевт, какъвто ние имаме щастието да познаваме. Това се оказа един друг начин на комуникация с нас и с целия свят."


Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки: Личен архив.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49