Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да/не потънем в "собствения си балон"?

Теди Ангелова: Паник атаките са червена лампичка да обърнем внимание на себе си!

„Стоп на паник атаките“ е лична история за борбата и излизането от капана на неизвестното

Теди Ангелова
Снимка: Мая Данчева

Животът е състезание, в което печелят смелите, силните, физически и психически, упоритите, трудолюбивите, постоянните. Здравата психика може да бъде подкрепена и тренирана също, както здравото тяло и тогава резултатите, постигани в живота ще бъдат по-задоволителни. Някой го наричат баланс, други равновесие, а трети щастие.

Важното е, че подобно състояние помага много по-лесно да се преодоляват препятствия и да се преминава през трудности. Всяка тренировка учи на дисциплина, на ред и определя целите, които да бъдат постигнати и нужното количество усилия за това. Резултатът повишава собствената вяра в собствените способности, а след това е лесно да живееш или да се състезаваш.

"Спортът е моето нещо. Той винаги е запалвал искрата в мен. Тренирала съм плуване, ски, докато намеря моето нещо...Баскетболът беше моята голяма любов. Постепенно се увлякох от него и започнах да участвам в състезания! Спорът, особено баскетбола като колективна игра, много ме зарежда и сваля напрежението...", разказа в "Нощен Хоризонт" Теди Ангелова, спортен психолог.
Теди Ангелова

Нощната гостенка е спортист, спортен психолог и автор на книга, която учи как да се справим с тежките моменти.

"Страхът, че ще спечелиш, е по-силен от страха да загубиш", казва още Теди Ангелова.

 „Стоп на паник атаките“ е нейната лична история за борбата и излизането от капана на тези непредивидими и необясними състояния.

По думите й „Най-великите спортни постижения се случват в съзнанието, а не в тялото“. Именно там и намира спасението за себе си и окрива пътя да мотивира другите, които страдат от паник атаки да направят това.

Всеки познава провала, слабостта и отчаянието. Те са неимоверен спътник в състезанието. Прекършената психика е сравнима с физическата травма, защото изважда състезателя от конкурентната среда и го кара да се фокусира върху проблема. В също време точно там, в собствената психическа сила се крие и решението, излизането от кризата и връщането в условията на състезанието.

Теди Ангелова

Аналогията между спорта и живота, между състезанието и непрекъснатите ни усилия да оцелем ни дава нагледен пример за това, кои са победителите и с какви ресурси – психически и физически трябва да разполагат, за да спечелят живота. 

"Страхът от провала или страхът да спечелят е и най-честата причина родителите да водят децата си при мен за консултация!

Хората, които имат паник атаки, които преминават през паническо разстройсто, бих ги посъветвали, на първо място да не се страхуват да говорят. Да потърсят помощ.

Да разберат, че това са само паник атаки, ако има и физически проблем, да потърсят и лекар, да се изследват. Аз например си пускам всяка година профилактичните прегледи, за да знам, че съм физически добре. Това много ми помага.

Ако съм в период да съм по-изнервена, значи имам повече натовраване и стрес, тогава ми светва "червената лампичка" , че имам нужда от почивка, от отпуска, че трябва да се погрижа за себе си. Защото в нашето ежедневие всеки ни дърпа за нещо и в стремежа си да угодим на всички останали, ние забравяме да помислим за себе си", поясни още Теди Анелова.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бизнес и образование заедно в подготовката на кадри и заетост за хора от уязвими групи

Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..

публикувано на 28.07.25 в 11:53

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30