Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За цената на 2 милиграма живот... Проблем с е-протоколите за лекарства на хронично болните

Снимка: БГНЕС

"За цената на 2 милиграма живот" – така започва разказът на един от малкото белодробно трансплантирани пациенти у нас за борбата да получи животоподдържащите си лекарства от Здравната каса
Наталия Маева, която е с нов бял дроб от седем години, пита: "Защо трябва да продължаваме да живеем по този начин в хаос и некомпетентност?", след като се разкарва между лекари и чиновници в продължение на дни. И към днешна дата не знае кога ще й бъде отпуснато едно от лекарствата, след като дозировката му е променена и се налага това да бъде одобрено от комисия в здравния ни фонд. 

36 часа разкарване между лекарски кабинети и гишета в столичната районна здравноосигурителна каса – това преживява Наталия Маева в началото на седмицата, докато се опитва да подаде документи за отпускане на лекарствата, поддържащи живота й на трансплантирана с бял дроб. Първият проблем, с който се сблъсква, е въведената дигитализация – електронното изпращане на протокол до Здравната каса и електронното му връщане към личния лекар, за което обаче има гратисен период до края на юни с вариант това да се случи на хартия. Наталия занася в районната здравна каса нужните документи на хартия, но служителите не ги приемат

Колко масов е проблемът с неуспешното изпращане на електронни документи от лекари до системата на Здравната каса – това попитахме институцията, харчеща парите от нашите здравни осигуровки. Конкретен отговор не получихме. Според информацията са дадени нужните указания на лекарите-специалисти и на лечебните заведения в хода на поетапното въвеждане на различните видове електронни протоколи, а електронната услуга не е преустановявана от 1 март. И така, част от документите на Наталия са изпратени по електронен път, останалите са подадени на хартия, но това води до успешното издаване на протокол само за едното от двете лекарства, които са й нужни всеки ден. Другото е с увеличена дозировка. Става дума за 2 милиграма и още разкарване по кабинети и гишета. 

"Не мога да възприема, че увеличаването на терапията ми с един милиграм, означава изискването на още 3 документа. Не можете да си представите колко обидно е като пациент ти да се чувстваш, че крадеш нещо едва ли не, а то ти се полага и ти трябва да продължиш да се бориш за своя живот", недоумява тя.

Освен да набави допълнителните документи, Наталия трябва да си осигури запас от лекарството, докато чака комисия в Здравната каса да одобри промяната в дозировката. Според нормативния ред срокът за произнасяне е 30 дни, като комисията разглежда документите на първото възможно заседание, за да се избегне прекъсване в лечението. На въпрос как даден пациент може да си осигури нужните дози от лекарството, докато изчаква решението на комисията, от Здравната каса отговориха, че до получаване на информация за започване или продължаване на заявеното лечение, човек продължава терапията с лекарството, с което се е лекувал, освен ако не се появят алергични реакции. 

Кой носи отговорност за това да няма прекъсване в животоподдържащата терапия на даден пациент? – друг въпрос, който зададохме на Здравната каса. Отговорът - чрез въвеждането на електронни протоколи се постига скъсяване на периода за разглеждане на документите.  

"Защо изобщо на някой в НЗОК трябва да му пука за някаква трансплантирана?" – пита Наталия, която за разлика от други трима белодробно трансплантирани българи не е здравен емигрант

"В Австрия тази процедура е сведена до обаждане до личния ти лекар с молба да бъде отпусната месечната ти терапия. Там няма този тежък режим на протоколи", обясни тя.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Веселински, МЕЧ

МЕЧ подготвят нов вот на недоверие към правителството

Въпреки че не оценяват високо мотивите, с които "Величие" внесоха четвъртият вот на недоверие, от МЕЧ отчитат, че "все повече се доближаваме до сваляне на правителството".  Затова от формацията подготвят нов вот и са убедени, че той ще бъде успешен и ще доведе до предсрочни избори, съобщи председателят на ПГ Кирил Веселински: "Вот на..

публикувано на 11.07.25 в 11:57
Асен Василев в НС.

ПП започват подготовка за вот на недоверие към кабинета "Желязков"

От "Продължаваме промяната" започват подготовка за вот на недоверие към правителството. Целта е той да бъде внесен заедно с "Демократична България". Това обяви в кулоарите на парламента съпредседателят на коалицията Асен Василев. "В рамките на парламентарната група, след обсъждане на нашия Национален съвет утре, ще работим за общо вот на..

публикувано на 11.07.25 в 11:42

"Възраждане" започват консултации с "истински опозиционните партии"

От "Възраждане" започват консултации с "истински опозиционните партии", които и досега са подкрепяли вотовете на недоверие.  Темата ще бъде определена в разговора, уточни заместник-председателят на партията Цончо Ганев. Целта е да бъде свалено правителството.  "Защото при нови избори и при нова конфигурация на следващото правителство, ако..

публикувано на 11.07.25 в 11:31

Голям пожар гори в индустриална зона на Солун

Голям пожар гори в индустриална зона на Солун. Гъст черен дим е покрил района в западната част на града. По първоначална информация пламъците са тръгнали от депо за отпадъци. Аварийните служби са на мястото, съобщава гръцкото издание "Катимерини".

публикувано на 11.07.25 в 11:22
Ивелин Михайлов

"Величие" готви пети вот на недоверие срещу правителството

Председателят на ПГ на "Величие" Ивелин Михайлов определи четвъртият вот на недоверие като "най-успешният досега".  "Въпреки опитите да бъде осмян, това е най-успешният вот на недоверие, в който участваха шест партии, въпреки, че едната беше само с един човек. От "Продължаваме промяната" съм приятно изненадан, че решиха да поемат правилната..

публикувано на 11.07.25 в 11:16
Министърът на околната среда и водите Манол Генов

Министър Манол Генов: Пореден безсмислен вот, който загуби времето на НС

Пореден безсмислен вот, който загуби времето на Народното събрание. Така министърът на околната среда и водите Манол Генов коментира провала на четвъртия вот на недоверие. Той определи мотивите на вносителите като "несъстоятелни" и отбеляза: "Видяхме, че в своето старание "Продължаваме промяната" продължава да спазва закона на Брауновото..

публикувано на 11.07.25 в 11:06
Снимката е илюстративна

Гръцкият остров Парос е избран от туристите за най-красивият в света

Гръцкият остров Парос е избран от туристите за най-красивият остров в света за тази година. В класацията на известно туристическо издание остров Парос изпревари популярните острови Миконос и Санторини. Над 97% от участващите в анкетата са избрали именно Парос за най-красив остров в света. Тази класация се провежда вече 30 години и в нея..

публикувано на 11.07.25 в 10:51