Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За цената на 2 милиграма живот... Проблем с е-протоколите за лекарства на хронично болните

Снимка: БГНЕС

"За цената на 2 милиграма живот" – така започва разказът на един от малкото белодробно трансплантирани пациенти у нас за борбата да получи животоподдържащите си лекарства от Здравната каса
Наталия Маева, която е с нов бял дроб от седем години, пита: "Защо трябва да продължаваме да живеем по този начин в хаос и некомпетентност?", след като се разкарва между лекари и чиновници в продължение на дни. И към днешна дата не знае кога ще й бъде отпуснато едно от лекарствата, след като дозировката му е променена и се налага това да бъде одобрено от комисия в здравния ни фонд. 

36 часа разкарване между лекарски кабинети и гишета в столичната районна здравноосигурителна каса – това преживява Наталия Маева в началото на седмицата, докато се опитва да подаде документи за отпускане на лекарствата, поддържащи живота й на трансплантирана с бял дроб. Първият проблем, с който се сблъсква, е въведената дигитализация – електронното изпращане на протокол до Здравната каса и електронното му връщане към личния лекар, за което обаче има гратисен период до края на юни с вариант това да се случи на хартия. Наталия занася в районната здравна каса нужните документи на хартия, но служителите не ги приемат

Колко масов е проблемът с неуспешното изпращане на електронни документи от лекари до системата на Здравната каса – това попитахме институцията, харчеща парите от нашите здравни осигуровки. Конкретен отговор не получихме. Според информацията са дадени нужните указания на лекарите-специалисти и на лечебните заведения в хода на поетапното въвеждане на различните видове електронни протоколи, а електронната услуга не е преустановявана от 1 март. И така, част от документите на Наталия са изпратени по електронен път, останалите са подадени на хартия, но това води до успешното издаване на протокол само за едното от двете лекарства, които са й нужни всеки ден. Другото е с увеличена дозировка. Става дума за 2 милиграма и още разкарване по кабинети и гишета. 

"Не мога да възприема, че увеличаването на терапията ми с един милиграм, означава изискването на още 3 документа. Не можете да си представите колко обидно е като пациент ти да се чувстваш, че крадеш нещо едва ли не, а то ти се полага и ти трябва да продължиш да се бориш за своя живот", недоумява тя.

Освен да набави допълнителните документи, Наталия трябва да си осигури запас от лекарството, докато чака комисия в Здравната каса да одобри промяната в дозировката. Според нормативния ред срокът за произнасяне е 30 дни, като комисията разглежда документите на първото възможно заседание, за да се избегне прекъсване в лечението. На въпрос как даден пациент може да си осигури нужните дози от лекарството, докато изчаква решението на комисията, от Здравната каса отговориха, че до получаване на информация за започване или продължаване на заявеното лечение, човек продължава терапията с лекарството, с което се е лекувал, освен ако не се появят алергични реакции. 

Кой носи отговорност за това да няма прекъсване в животоподдържащата терапия на даден пациент? – друг въпрос, който зададохме на Здравната каса. Отговорът - чрез въвеждането на електронни протоколи се постига скъсяване на периода за разглеждане на документите.  

"Защо изобщо на някой в НЗОК трябва да му пука за някаква трансплантирана?" – пита Наталия, която за разлика от други трима белодробно трансплантирани българи не е здравен емигрант

"В Австрия тази процедура е сведена до обаждане до личния ти лекар с молба да бъде отпусната месечната ти терапия. Там няма този тежък режим на протоколи", обясни тя.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евакуират туристи на остров Тасос заради пожар

Евакуират туристи на остров Тасос поради мащабен пожар. Голямо пожарно огнище има и в област Атика. Няма пострадали туристи. Пожарът обхвана горски масив и гори в близост до къщи и хотели. Засега евакуираха туристите от един хотел, като ги прехвърлиха на безопасно място на острова. Пожарникарите се опитват да преградят пътя на огнената стихия..

публикувано на 10.07.25 в 10:15

РИОСВ - Пазарджик: При пожара в кв. "Запад" е отчетен серен диоксид, няма опасност за хората

Регионалната екоинспекция в Пазарджик обяви, че при вчерашния пожар в квартал "Запад" е установено наличието на серен диоксид, но отчетените стойности не са опасни за здравето на хората.  Към момента въздухът в града е с нормални показатели. Разследват причините за пожара край пловдивското село Песнопой Обстановката в пазарджишкия..

публикувано на 10.07.25 в 10:15

Парк-дворец "Врана" затвори врати. Как се стигна дотук?

Ето какво споделиха пред БНР разочаровани от невъзможността да посетят парка граждани: "Няма много зелени пространства в София, където човек може да се разхожда свободно". "Един парк по-малко! Няма къде да заведем чужденците".  Целият репортаж може да чуете в звуковия файл.

публикувано на 10.07.25 в 10:10

Денков и Костадинов в спор за мащабите на протеста в подкрепа на кмета на Варна

Депутатите промениха дневния си ред и започнаха работа с окончателно приемане на промени в Закона за противодействие на корупцията. Кметът на Варна и още трима - задържани за срок до 72 часа В декларация от парламентарната трибуна съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков заяви, че действията на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 10.07.25 в 10:08

Разбиха нелегална фабрика за цигари, иззети са над 100 млн. къса цигари

Най-голямата до момента нелегална фабрика за цигари е разбита при акция на ГДБОП и Върховната касационна прокуратура. Фабриката се е намирала в землището на село Момково, област Хасково. На място са били открити над 100 милиона къса цигари от различни марки. Намерени са и голям брой машини за производство на цигарите в подземни..

публикувано на 10.07.25 в 09:58
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за КПК: Политическа неотложност, рейдове към политически неудобни

"На управляващата коалиция в момента не ѝ пука, понеже нямаме червен картон от ЕК , пък и да имахме, какво от това?" Това каза пред БНР Биляна Гяурова от Българския институт за правни инициативи след излизането на общия европейски годишен доклад за върховенството на правото и свободата на медиите. ЕК оповести годишния доклад за..

публикувано на 10.07.25 в 09:50
Изглед от Истанбул.

Пореден кмет от опозицията е задържан в Турция

Турската финансова полиция задържа кмета на северния квартал "Шиле" в Истанбул Йозгюр Кабадайъ, съобщиха турски медии. Акцията е продължение на съдебните репресии срещу основната опозиционна партия. Кметът на истанбулския район "Шиле" Йозгюр Кабадайъ, който е от основната опозиционна Народнорепубликанска партия, е бил задържан рано тази..

публикувано на 10.07.25 в 09:43