В книгата - "Food in a planetary emergency", определена като най - добра в света за бъдещето на храните, се прави преглед на настоящите хранителни системи и на необходимите трансформации, с които да се отговори на изменението на климата. Има една обща идея, че изборът ни на храни влияе върху околната среда, върху нашето здраве и върху здравето на планетата, поясниха д-р Дияна Богева и професор Дора Маринова в "Закуска на тревата".
Те са на мнение, че темата за прехраната е важна и на нея трябва да се обръща нужното внимание.
Прогнозите са, че човечеството го очаква продоволствена криза, поради нарастващото световно население и прекомерното използване на земята. А решението на проблема е в започването на производство на храна с използването на по-малко ресурси, смята д-р Богева.
Данни от изследванията на д-р Богева и професор Маринова показват, че независимо от голямото разнообразие на растителни видове, човечеството се храни само с 15 вида от тях, главно ориз, царевица и жито и други подобни, които допринасят за задоволяването на може би 90 % от хранителните нужди на населението на света.
За бъдещето на алтернативните храни д-р Богева и професор Маринова са категорични, че:
"Интересът ще бъде към традиционните храни, а какво ще е бъдещето на алтернативните времето ще покаже. Това са сравнително нов вид храни и повечето хора се отнасят с недоверие към тях, защото не е ясно как са произведени. Консуматорите имат право да задават въпроси, защото това е нещо, което влияе на нашето здраве и са неща, които ние не сме свикнали да използваме, казват д-р Дияна Копринкова – Богева и професор Дора Маринова, автори на книга за алтернативното и здравословно хранене."
Международния конкурс „Гурманд” (Gourmand Award) се провежда от 1995 г. С награди в него се отличават кулинарни издания и готварски книги, а така също научни публикации по проблеми на храната. Наградите имат слава на Оскари в гастрономията.
Диана Копринкова – Богева живее и работи в Сидни. Доктор по социален маркетинг на Университета Къртин в Австралия. Проф. Дора Маринова – експерт по устойчиво развитие и преподавател в Университет Къртън.Още по темата в звуковия файл.
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители. Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..