В книгата - "Food in a planetary emergency", определена като най - добра в света за бъдещето на храните, се прави преглед на настоящите хранителни системи и на необходимите трансформации, с които да се отговори на изменението на климата. Има една обща идея, че изборът ни на храни влияе върху околната среда, върху нашето здраве и върху здравето на планетата, поясниха д-р Дияна Богева и професор Дора Маринова в "Закуска на тревата".
Те са на мнение, че темата за прехраната е важна и на нея трябва да се обръща нужното внимание.
Прогнозите са, че човечеството го очаква продоволствена криза, поради нарастващото световно население и прекомерното използване на земята. А решението на проблема е в започването на производство на храна с използването на по-малко ресурси, смята д-р Богева.
Данни от изследванията на д-р Богева и професор Маринова показват, че независимо от голямото разнообразие на растителни видове, човечеството се храни само с 15 вида от тях, главно ориз, царевица и жито и други подобни, които допринасят за задоволяването на може би 90 % от хранителните нужди на населението на света.
За бъдещето на алтернативните храни д-р Богева и професор Маринова са категорични, че:
"Интересът ще бъде към традиционните храни, а какво ще е бъдещето на алтернативните времето ще покаже. Това са сравнително нов вид храни и повечето хора се отнасят с недоверие към тях, защото не е ясно как са произведени. Консуматорите имат право да задават въпроси, защото това е нещо, което влияе на нашето здраве и са неща, които ние не сме свикнали да използваме, казват д-р Дияна Копринкова – Богева и професор Дора Маринова, автори на книга за алтернативното и здравословно хранене."
Международния конкурс „Гурманд” (Gourmand Award) се провежда от 1995 г. С награди в него се отличават кулинарни издания и готварски книги, а така също научни публикации по проблеми на храната. Наградите имат слава на Оскари в гастрономията.
Диана Копринкова – Богева живее и работи в Сидни. Доктор по социален маркетинг на Университета Къртин в Австралия. Проф. Дора Маринова – експерт по устойчиво развитие и преподавател в Университет Къртън.Още по темата в звуковия файл.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..