Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасни са кърлежите, престояли в тялото повече от два часа

Проф. Ива Христова: Всеки 5-и или 10-и кърлеж може да е заразен, но да не успее да предаде болестта

Кърлежът, който предава лаймска болест, няма да предаде марсилска треска

Ива Христова
Снимка: БГНЕС

"Местата, където има най-голямо струпване на кърлежи, са гъста растителност или гниещи клони, листа и треви, които поддържат достатъчно влага. Затова трябва да се разхождаме по алеите, а не по-малките пътечки в парка. Дори когато спрем за малко на пейка, трябва да знаем, че ако сме близко до тревата или дърветата, ние сме привлекателни за кърлежите и те прескачат до нас", съобщи в "Минутите за здраве" на предаването "За закуска на тревата" проф. Ива Христова, директор на Национален център по заразни и паразитни болести.

По думите й кърлежите предпочитат по-закътани и нежни места по тялото ни, за да достигнат по-лесно до кръвоносната система. Обичайно те се впиват задколянната ямка, в сгъвките горе в слабините, при децата по главата, дори по косата, зад ушите, по корема, по гърдите, в пъпа, по гърба.

"За съжаление ухапването не се усеща, защото те отделят обезболяващи вещества, няма болка. Дори може да го наблюдваме как се впива, без да го усещане, не е като ухапването от комар... Кърлежът трябва да се свали веднага, макар че не всеки кърлеж е заразен. Да кажем, всеки 5- 6-10-и кърлеж може да е заразен, но да не успеее да предаде болестта, затова не трябва веднага да се плашим, но ако кърлежът е заразен и той е стоял часове, той може да предаде болестта", поясни проф. Ива Христова.

"Прави се преглед на тялото, ако сме били изложени на подобен риск, така че максимално бързо да забележим кърлежа.

Ако са минали час-два и забележим по тялото на детето кърлежа, го премахваме с пинсета, като го захващаме максимално близо до кожата, а не за върха на кърлежа, защото ще го скъсаме. Кърлежът вкарва в кожата само хоботчето си, той се забива под ъгъл 45 градуса в кожата и отгоре е гладък, а отдолу се виждат свити крачетата. Така че, в първите два часа се отстранява бързо и мястото се дизенфекцира.

Ако е престоял повече в тялото, сами няма да се справим, защото се е "циментирал" в нашето тяло. Тогава се търси медицинска помощ, за да бъде свален", посочи още проф. Христова.

По думите й най-честата зараза, която кърлежът предава, е причинителят на лаймската болест, а на второ място е причинител на марсилската треска:

"В нашата страна се правят тестове само за заразеност с причинителя на лаймската болестНо далеч не е необходимо всеки кърлеж да се изследва, особено ако е изваден след два часа. Опасност създават кърлежите, които са престояли дълго време. При изследването се вижда видът на кърлежа, като те предават различните инфекции. Тоест видът, който предава лаймска болест, няма да предаде марсилска треска", отбеляза експертът.

Проф. Христова поясни и в кои случаи човек трябва задължително да се лекува с антибиотици.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички областни управи са изпратили свои представители за обучение по системата BG-ALERT

Всички областни управи са изпратили свои представители, които да бъдат обучени за работа със системата за известяване при бедствия BG-ALERT, съобщи министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Той отправи призив към кметовете да прояват по-голяма активност, тъй като до момента възможност за използване на системата има в под 40 процента от общините...

публикувано на 22.05.25 в 16:08
Един от най-красивите язовири в Кипър - Ксилиатос. Към днешна дата е пълен едва 20%, при 56% преди година

Въвеждат по-строги мерки срещу разхищението на вода в Кипър

Кипър въвежда по-строго законодателство срещу разхищението на вода, като до 3000 евро се увеличава глобата за миене с маркуч. Одобреният от правителството и внесен днес в парламента законопроект е част от Националния план за действие за справяне с недостига на вода, особено в условията на тежката водна криза в страната. Новите специални мерки целят..

публикувано на 22.05.25 в 16:02
Снимката е илюстративна.

Заради локалите: Институтът по психология на МВР с наръчник за охранителните фирми

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов обяви, че вече са установени по-голямата част от т.нар. локали. С това название станаха известни бандите от ученици и младежи, проявяващи агресия както към връстници, така и към по-възрастни хора. Митов: Не можем да търсим вината за появата на "локалите" в една институция По думите на министър Митов..

публикувано на 22.05.25 в 15:45

Вотът за митата върху стоки от Русия и Беларус в ЕП е подкрепен от 8 български евродепутати

Вотът за митата върху селскостопанските стоки от Русия и Беларус в Европейския парламент бе подкрепен от 8 български евродепутати, показа проверка на поименния вот.  "За" са били петима от общо шестима наши представители от Европейската народна партия, двама от тримата евролиберали от групата "Обнови Европа" и един от двамата независими...

публикувано на 22.05.25 в 15:40
Учениците и учителите от ОУ

Ученици от Ловеч поднесоха венец и цветя пред барелефа на Панайот Пипков

В Ловеч учениците и учителите от основното училище "Панайот Пипков“ поднесоха венец и цветя пред барелефа на композитора в двора на училището и пяха химна на Светите братя Кирил и Методий, чиято музика Пипков създава в това училище през 1901 година. Панайот Пипков създава музиката към стихотворението на Стоян Михайловски "Химн на Св. Св. Кирил и..

публикувано на 22.05.25 в 15:35
Министърът на енергетиката Жечо Станков откри в Ловеч най-голямата  инсталация за съхранение на електрическа енергия в ЕС

Министърът на енергетиката откри в Ловеч най-голямата инсталация за съхранение на електрическа енергия в ЕС

Министърът на енергетиката Жечо Станков откри днес в Ловеч най-голямата  инсталация за съхранение на електрическа енергия в Европейския съюз. Тя е с мощност от близо 500 мегаватчаса. Батерията е частна инвестиция. "Удовлетворява нуждите на региона. Това е първата стъпка от нещо голямо , което сме си поставили като цел – 10 хиляди..

публикувано на 22.05.25 в 15:25

Предстои среща на Росен Желязков с италианския премиер Джорджа Мелони

Министър-председателят Росен Желязков и водената от него българска делегация поднесе венци и цветя пред паметниците на Капитан Петко войвода и на Иван Вазов в Рим. Така се сложи началото на традиционното държавно посещение в италианската столица и във Ватикана по повод 24 ти май  – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука,..

публикувано на 22.05.25 в 15:21