"Изключително събитие е, защото повечето членове на кралското семейство с години са се стремяли да нямат нищо общо със съда по простата причина, че губиш контрол над ситуацията когато си под клетва," казва Дейвид Йеланд, бивш главен редактор на таблоид.
В иска се твърди, че компанията незаконно е събирала информация за принца между 1996 и 2011 г., която е била публикувана в нейните вестници, и че висши ръководители и редактори са били наясно с тази дейност. Биографът на Хари заяви също така, че бившият редактор Пиърс Морган, сега един от най-известните британски водещи и отявлен критик на принца и съпругата му Меган, е знаел за хакването.
Според Дейвид Йеланд подобни съдебни дела са гаранция за взаимно унищожение и никой няма да излезе победител.
"Принц Хари води много съдебни дела в различни моменти от живота си и за различни събития. Трудно е да не си помислиш, че използва съда, защото смята, че когато е на свидетелското място, му вярват. Това е най-убедителното интервю - да те разпитва прокурор или враждебно настроен адвокат. Така че е прав да вярва, че има голям шанс да получи това, което иска."
Това дело е едно от трите напълно отделни дела, но със същите твърдения за хакване на телефони, които принц Хари завежда. Другите две са срещу вестниците на News Group на Рупърт Мърдок и вестниците Mail.
"Британските медии се отнасят много враждебно към него, отчасти защото е враг. Но пък ако съдиш вестник, не може да очакваш безпристрастно отразяване. Смятам, че принц Хари е приел за своя мисия да се бори с медиите и да постигне победа срещу тях, защото ги смята за отговорни за трудното си детство, за развода на родителите му и смъртта на майка му. Той е убеден в това."
Майката на Хари принцеса Даяна също съди пресгрупата Мирър през 1993, след като публикуват тайно заснети снимки как тренира във фитнес залата. Даяна печели делото и освен извинение, получава от вестника милион и двеста хиляди паунда обезщетение.
През 2012 братът и балдъзата на Хари принц Уилям и Кейт Мидълтън са заснети от папараци по време на почивката им във Франция, като Кейт е плажувала по монокини. Херцогинята завежда дело срещу френските издания, публикували снимките и съдът отсъжда в нейна полза като налага глоби на медиите.
Последната висша кралска особа давала показания в съда е крал Едуард Седми, но преди да бъде коронясан, като принц на Уелс. През 19-и век той се явява два пъти на дела за измама при игра на карти и за развод, където са му отправени лъжливи обвинения, че е любовник на съпругата на британски депутат. През 1910- синът му Джордж Пети е обвинен в двуженство от републикански вестник. Джордж не се явява лично в съда, а отрича обвиненията в писмена декларация.
В наши дни лелята на Хари принцеса Ан се признава за виновна през 2001 за шофиране с превишена скорост и й е наложена глоба. На следващата година Ан става първата осъдена британска кралска особа, след като е призната за виновна, че не е попречила на кучето си да ухапе две деца.
"Принцесата и съпругът й разхождали кучетата си в парка Уиндзор, когато бултериерът Доти се втурнала към група деца на колела и нахапала две момчета по ръцете и краката."
Чичото на Хари принц Андрю също стана сканадлано известен със съдебните си проблеми. Андрю беше съден в Съединените щати от Вирджиния Джуфре за сексуално насилие в следствие на приятелството си с покойния финансит Джефри Епстийн - също осъден сексуален престъпник. Макар че постигна извънсъдебно споразумение и изплати обезщетение на Джуфре, принц Андрю загуби военните си титли и кралски почести. Сега отново принцът е застрашен от съдебно преследване и разпити от ФБР след като в съобщение на Епстийн, разкрито по друго дело, се твърди, че Андрю е имал финансови отношения с него през 2011, докато принцът твърди, че е прекратил всякакъв контакт още през 2010-а.
"Видях се с него в Ню Йорк, бях там, за да свърша няколко неща, и успяхме да се разходим в парка. Именно по време на този разговор бяхме снимани. Аз му казах, че заради случилото се, не смятам, че трябва да продължим да поддържаме контакти. По взаимно съгласие по време на разходката, решихме, че пътищата ни ще се разделят и след като напуснах Ню Йорк на следващия ден, не съм имал никакъв контакт с него повече."
Бившият испански крал Хуан Карлос беше принуден да абдикира и избяга от страната заради обвинения в корупция, но преди това беше съден от любовницата си - бизнесдамата Корина цу Сайн-Витгенщайн-Сайн твърди, че монархът я е шпионирал и тормозил след края на връзката им през 2012 г. През 2020 г. тя заведе в Лондон дело за тормоз, твърдейки, че той я е притискал да върне подаръци на стойност 65 млн. евро, включително произведения на изкуството и бижута.
"Фактът, че говоря днес и разкривам неща, които можеше да останат тайна завинаги, е доказателство за огромен провал."
Хуан Карлос спечели обжалване, с което се блокира част от делото.
Правните проблеми на катарското кралско семейство са малко по-прагматични. То е подведено под отговорност от частната компания "Кипко" за 70 каратов диамант, принадлежал някога на султан на Османската империя.
"Фокусът на делото е договор, с който катарското кралско семейство дава на заем диаманта "Окото на идола" на компания Кипко за срок от двайсет години. Компанията също така има право да купи бижуто, ако кралската фамилия реши да го продаде."
Заради пандемията катарските шейхове се отказват да продават диаманта.
Последният цар на България Симеон Сакскобурготски спечели делото срещу страната в Съда в Страсбург заради наложения мораториум не само да се разпорежда, но и да експлоатира върнатите му имоти. България беше осъдена да плати над милион и 640 хиляди евро за неосъществения дърводобив в над 16 000 дка рилски гори.
Кралското семейство на Лихтенщайн обаче нямаше същия успех. Съдът в Бърно отказа да му върне имотите, конфискувани от държавата Чехословакия след края на Втората световна война.
Кипър, Гърция и Египет подчертават необходимостта от колективни усилия за постигане на мир и стабилност в региона на Източното Средиземноморие, като настояват за незабавно прекратяване на военните действия, деескалация на напрежението и мирно разрешаване на споровете въз основа на международното право и Хартата на ООН. Това се посочва в съвместната..
Пленумът на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да не може да провежда процедура и да гласува предложение за тримата големи в съдебната система (главен прокурор и председатели на ВАС и ВКС), реши на първо четене мнозинството в Народното събрание. Три отделни законопроекта обсъдиха на първо четене народните представители - на ПП-ДБ, на..
Ръководителят на Германската федерална мрежова агенция Клаус Мюлер заплаши компанията "Мета" със санкции, ако технологичният гигант преустанови използването на проверка на факти в Европа. "Според Законодателния акт за цифровите услуги (DSA), сътрудничеството на големите онлайн платформи с организации за проверка на факти не е задължително, но рискът от..
Италианската журналистка Чечилия Сала, която бе задържана в Иран на 19 декември миналата година, днес бе освободена и пристигна със самолет на летище "Чампино" в Рим. Тя бе арестувана за "нарушаване на законите на Ислямска република Иран". Италианската журналистка Чечилия Сала е освободена от затвора в Иран Чечилия Сала бе посрещната от..
Гражданската инициатива “Правосъдие за всеки” поднови протестите си пред Съдебната палата в София с искане процедурата за избор на главен прокурор да бъде прекратена. Единственият кандидат за поста е сега изпълняващият функциите на обвинител номер 1 - Борислав Сарафов. Адвокат Емил Георгиев от "Правосъдие за всеки" определи като правилна стъпка..
Не виждам обективна причина да има по-ниски ставки за хляб, ресторантьори. Няма кризисна ситуация в тези сектори , заяви икономистът Георги Вулджев в интервю пред БНР. "Видяхме, че самият ефект при ресторантьорите не се забелязва в цените, когато намалиха ставката на ДДС-то. От потребителска гледна точка не видяхме плюс. Какви биха били..
Днешните преговори между синдикатите и ръководството на Столичния автотранспорт за договаряне на новия Колективен трудов договор се провалиха. Над три часа е продължила срещата с ръководството на автотранспорта и представители на три синдиката - Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ, Съюзът на транспортните синдикати в България и Федерацията на..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..