Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата със сезонните работници остава. Роботът не може да замени човека

Сезонни работници
Снимка: БГНЕС

Един от секторите на британската индустрия, който бе най-сериозно засегнат от новите правила след Брекзит, е селското стопанство. И тази година се повдигат въпроси дали част от реколтата няма да остане неприбрана след големия отлив на сезонни работници от страните от ЕС и най-вече от България и Румъния заради ограничаването на свободата на движение.

Андрей Иванов, който е мениджър на фермата на голяма британска компания, производител на конфитюри, сладка и мармалади, както и на свежа продукция, е дошъл на Острова да бере ягоди като студент преди 23 години.

"Пролетта малко ни изненада. Беше студено и реколтата закъснява", сподели той пред БНР. И отбеляза, че за момента имат предостатъчно хора

"Имаме много българи. По-голямата част от работниците във фермата са българи. /.../ Работници пристигат от цял свят. В момента в нашата ферма имаме работници от Южна Африка, миналата година имахме от Непал, Казахстан,  Киргизстан. Тази програма има 5 одобрени компании, които могат да вкарат работници. В зависимост от това къде тези компании имат офиси - така и ние получаваме работници. Понеже България и Румъния бяха от най-много работници през всичките тези години след 2007 г. до новата програма, затова най-много са работниците от там".

Имаме 13 души на пълен работен ден, всички останали са сезонни работници, посочи Иванов. По думите му ако човек живее в Англия и е местен, то той има нужда от постоянна работа, за да може да си покрива разходите, което няма как да стане със сезонната работа.

В интервю за предаването "Хоризонт до обед" Андрей Иванов подчерта, че визите стават много лесно, а изискванията са минимални. Но работниците не могат да дойдат да работят без виза. 

По думите му има квоти за сезонните работници. За цялата индустрия са 45 000 души за година, като има още 10 000 одобрени допълнително, ако индустрията има нужда, обясни той.

Роботизацията има бъдеще в бранша, категоричен бе Иванов. 

"Трябва да се движим с времето. Най-големият ни разход е брането на ягоди. Това е най-трудоемката работа в нашето производство. Опитваме се, работим с местния университет трета година по проект за бране - роботът вече е там, работи, бере, но скоростта на брането не може да подобри това, което един работник може да направи. Скоростта е между 3 и 5 кг. Работникът - най-бързите могат да съберат до 45 кг. в зависимост от продукцията. Средно между 25 - 30 кг. един работник може да набере на час". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Богдана Панайотова

Кметът Терзиев назначи Богдана Панайотова за главен архитект на София

Столичният кмет назначи Богдана Панайотова за нов главен архитект на София. Главният архитект вече ще е само администратор, няма да отговаря за развитието на София Тя беше избрана, след като спечели конкурс за заемане на поста.  В съобщението от Общината се посочва, че кметът възлага на главния архитект да приоритизира няколко ключови за развитието..

публикувано на 16.04.25 в 17:10
Джевдет Чакъров

Мехмед Мехмед: Крайно време е за смяна на поколенията в ДПС-ДПС

"Крайно време е за смяна на поколенията в ДПС. Всичко да се рестратира и да се изгради от основи - както някога. Нито един, който е имал финансово-икономически допирни точки, няма какво ново да предложи". Това заяви пред БНР политологът Мехмед Мехмед, след като  фракцията на Ахмед Доган напусна управляващото мнозинство и оттегля подкрепата си..

публикувано на 16.04.25 в 17:10

Бонуси за 46 хил. лв. в дирекцията, отговаряща за трансплантациите в ИА "Медицински надзор"

В условията на намален брой донорски ситуации и направени трансплантации на органи у нас, отговарящата за този процес дирекция в Изпълнителната агенция "Медицински надзор" е раздала бонуси на служителите си за 46 хиляди лева в рамките на година. Изпълнителният директор на агенцията Иванка Динева е получила над 30 хиляди лева допълнително..

публикувано на 16.04.25 в 16:58

Директори на детски градини в София срещу предложението да работят цяло лято

Директорите на над 120 детски градини в София възразяват срещу предложението градините и яслите в столицата да работят през целия летен сезон и предложиха да се запази досегашният вариант с дежурни градини през юли и август.  Директорите участваха в работна среща в Общината с участието на общински съветници от комисията по образование в..

публикувано на 16.04.25 в 16:54
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Вътрешният министър даде разяснения по случая с контрабандата в Пловдив

В изказване от парламентарната трибуна министърът на вътрешните работи Даниел Митов заяви, че много от упреците, отправени от народните представители, се отнасят за случаи при негови предшественици. Министър Митов даде информация по случая от ноември миналата година в Пловдив с акцията за разбиване на контрабанден канал за цигари от служители на ГДБОП,..

публикувано на 16.04.25 в 16:48
Александър Корнезов

МС одобри Александър Корнезов за кандидат на България за съдия в Съда на ЕС

Министерският съвет одобри Александър Корнезов за кандидат на Република България за съдия в Съда на Европейския съюз (СЕС). Решението беше взето на заседанието днес по предложение на двама министри - министъра на външните работи Георг Георгиев и министъра на правосъдието Георги Георгиев. По силата на чл. 253, ал. 2 от Договора за функциониране на..

публикувано на 16.04.25 в 16:36

Правителството одобри и изпрати на ЕК предложенията за промени в НПВУ

Правителството одобри и изпрати на Европейската комисия искането за изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Промените целят и адаптиране на Плана към променената икономическа и политическа среда, включително последствията от войната в Украйна, енергийната криза, инфлацията и драстичното увеличение на разходите в..

публикувано на 16.04.25 в 16:23