Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"По пошлост Висшият съдебен съвет задминава и воайорски телевизионни програми"

Петър Витанов за поисканите имунитети: Пускане на бърза центрофуга в парламента следва логиката на записите

Ако Корнелия Нинова беше застанала на страната на Борисов, може би щеше да е първата косвена жертва на войната с Гешев, смята евродепутатът

Петър Витанов
Снимка: Юлияна Корнажева

"Видимо се направи опит за заглушаване на това изслушване. Опит, който нямам съмнение, че тръгва от София."

Това заяви пред БНР евродепутатът Петър Витанов след вчерашното изслушване на главния прокурор Иван Гешев пред мониторинговата група за демокрация, върховенство на закона и основни права към комисията LIBE в Страсбург.

"За мен добри няма. Българското общество си дава сметка, че тук добри и положителни герои няма. Това, което гледам през последните седмици, на мен ми прилича не на търсене на справедливост, а на отмъщение, вендета между два клана. Това, което се случва, е много далеч от съдебната реформа", каза Витанов в предаването "Преди всички".

Според него по пошлост Висшият съдебен съвет задминава и воайорски телевизионни програми.

"Остави отчайващо усещане у зрителите и слушателите, че цялата съдебна система е толкова зависима, така узурпирана от една или две политически личности, че дори свалянето на Гешев не може да бъде възприето като съдебна реформа."

Стремежът в момента към Гешев да има форма на симпатия се дължи на това, че хората си дават сметка, че той е един от системата, но в момента разобличава неща, за които занимаващите се професионално с политика са подозирали, смята евродепутатът.

"Борисов в компанията на още една-две политически фигури контролират изцяло съдебната система", подчерта Петър Витанов. По думите му това сега става очевидно за широката общественост.

"Завършена е една цикличност. Кариерите на някои хора стартираха, като се противопоставяха на едни от знаковите фигури в ДПС. Днес същите тези хора ще правят конституция заедно, управляват заедно и са в негласна коалиция заедно. Даже имаме конституционна комисия, която е много вероятно да бъде оглавена от една от знаковите фигури (Делян Пеевски – бел. ред.)"

По казуса с поисканите от главния прокурор Иван Гешев депутатски имунитети и парламентарната комисия, която ще ги разглежда, евродепутатът отбеляза:

"Това, което се случва в България, е нищо повече от пускане на бърза центрофуга в парламента. То следва логиката на записите, които чухме преди 2 седмици. В Европейския парламент има различен подход – голяма част от хората доброволно си предоставят имунитета, по начин, който е практиката и в България. Ние 30 години имаме практика, в която всички с поискан имунитет си го дават, без да се сформират нарочни комисии. В т.нар. правна комисия към Европейския парламент се разглежда въпросът с имунитетите по принцип. В 95% от случаите тази комисия дава препоръка за сваляне на имунитета."

Витанов е категоричен, че няма нужда от нарочна комисия за поисканите имунитети и оприличи случващото се  на "опит за забавяне на цялата процедура, опит да се върви по линията на записа" на Радостин Василев, тоест "да се перат Борисов и неговата политическа партия и да се протака".

За момента на оттеглянето на лидера на БСП Корнелия Нинова от преговорите за правителство - в деня, в който Иван Гешев скъса оставката си, Витанов изрази хипотеза, че в очевидната по думите му война между Гешев и Борисов, "ако Корнелия Нинова беше застанала на страната на Борисов, може би щеше да е първата косвена жертва".

Ако имаше правителство с ГЕРБ, за БСП това щеше "да бъде пагубно и да маркира един предизвестен край", подчерта той.

"Унижението ни беше спестено. Унижението в момента е на гърба на избирателите на ГЕРБ, но най-вече на ПП и ДБ."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02