Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"По пошлост Висшият съдебен съвет задминава и воайорски телевизионни програми"

Петър Витанов за поисканите имунитети: Пускане на бърза центрофуга в парламента следва логиката на записите

Ако Корнелия Нинова беше застанала на страната на Борисов, може би щеше да е първата косвена жертва на войната с Гешев, смята евродепутатът

Петър Витанов
Снимка: Юлияна Корнажева

"Видимо се направи опит за заглушаване на това изслушване. Опит, който нямам съмнение, че тръгва от София."

Това заяви пред БНР евродепутатът Петър Витанов след вчерашното изслушване на главния прокурор Иван Гешев пред мониторинговата група за демокрация, върховенство на закона и основни права към комисията LIBE в Страсбург.

"За мен добри няма. Българското общество си дава сметка, че тук добри и положителни герои няма. Това, което гледам през последните седмици, на мен ми прилича не на търсене на справедливост, а на отмъщение, вендета между два клана. Това, което се случва, е много далеч от съдебната реформа", каза Витанов в предаването "Преди всички".

Според него по пошлост Висшият съдебен съвет задминава и воайорски телевизионни програми.

"Остави отчайващо усещане у зрителите и слушателите, че цялата съдебна система е толкова зависима, така узурпирана от една или две политически личности, че дори свалянето на Гешев не може да бъде възприето като съдебна реформа."

Стремежът в момента към Гешев да има форма на симпатия се дължи на това, че хората си дават сметка, че той е един от системата, но в момента разобличава неща, за които занимаващите се професионално с политика са подозирали, смята евродепутатът.

"Борисов в компанията на още една-две политически фигури контролират изцяло съдебната система", подчерта Петър Витанов. По думите му това сега става очевидно за широката общественост.

"Завършена е една цикличност. Кариерите на някои хора стартираха, като се противопоставяха на едни от знаковите фигури в ДПС. Днес същите тези хора ще правят конституция заедно, управляват заедно и са в негласна коалиция заедно. Даже имаме конституционна комисия, която е много вероятно да бъде оглавена от една от знаковите фигури (Делян Пеевски – бел. ред.)"

По казуса с поисканите от главния прокурор Иван Гешев депутатски имунитети и парламентарната комисия, която ще ги разглежда, евродепутатът отбеляза:

"Това, което се случва в България, е нищо повече от пускане на бърза центрофуга в парламента. То следва логиката на записите, които чухме преди 2 седмици. В Европейския парламент има различен подход – голяма част от хората доброволно си предоставят имунитета, по начин, който е практиката и в България. Ние 30 години имаме практика, в която всички с поискан имунитет си го дават, без да се сформират нарочни комисии. В т.нар. правна комисия към Европейския парламент се разглежда въпросът с имунитетите по принцип. В 95% от случаите тази комисия дава препоръка за сваляне на имунитета."

Витанов е категоричен, че няма нужда от нарочна комисия за поисканите имунитети и оприличи случващото се  на "опит за забавяне на цялата процедура, опит да се върви по линията на записа" на Радостин Василев, тоест "да се перат Борисов и неговата политическа партия и да се протака".

За момента на оттеглянето на лидера на БСП Корнелия Нинова от преговорите за правителство - в деня, в който Иван Гешев скъса оставката си, Витанов изрази хипотеза, че в очевидната по думите му война между Гешев и Борисов, "ако Корнелия Нинова беше застанала на страната на Борисов, може би щеше да е първата косвена жертва".

Ако имаше правителство с ГЕРБ, за БСП това щеше "да бъде пагубно и да маркира един предизвестен край", подчерта той.

"Унижението ни беше спестено. Унижението в момента е на гърба на избирателите на ГЕРБ, но най-вече на ПП и ДБ."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28