Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чингис хан – страшилището на Средновековния Изток

Снимката е илюстративна

Най-голямата държава в човешката история не е Египетското царство, не е територията, владяна от Александър Македонски, не е и Римската империя. До това признание се издига империята на монголите.

Макар и просъществувала едва половин век, тя оставя незаличими следи в световната история. А в основата на всичко е Чингис хан – страшилището на Средновековния Изток.

За този прочут владетел и изкусен военачалник, за това откъде идва названието богатир и представата за джегатайците като обитатели на затънтено място, разказа за "Нощен Хоризонт" с гл. ас. Константин Голев от Института за исторически изследвания на БАН.

Според Тайната история на монголите – по-скоро литературен епос, отколкото строга историческа хроника, Чингис е роден със съсирек на юмрука – знак, че е предопределен от съдбата за велик лидер. Историкът Константин Голев от БАН опитва да разбули пластовете на легендарното.

"Монголите на Чингис са всъщност само едно от племената, което поради надмощието си, предава своето име върху всички останали -родствени етнически и езиково. Номадите имат специфична социална структура.

Рожденото име на бъдещия император е Темуджин. Историята на името се свърза с още една специфика на номадите през Средновековието. Когато баща му умира, малкият Темуджин-Чингис е бил на 8-9 години.

Докато се разиграват и разрешават лични драми, Темуджин си поставя първата цел – обединение на разединението племена. На границата обаче има един силен враг – мощната джордженска династия Цин, която управлява Северен Китай. Те не са номади.
Възходът на Темуджин започва от избора на правилни съюзници. Първият е Ван Хан. Вторият стратегически съюзник е кръвният му брат Джемуха.

В Тайната история на монголите Чингис е представен като колос, изправен пред форсмажорни обстоятелства, принуден да убие и приятеля на баща си, и кръвния си брат. След тях разбива нейманите, меркитите и около 1200 г., когато у нас управлява Калоян, вече се виждат очертанията на мощно държавно обединение. Време е Темуджин да се превърне в Чинги.

Империята на монголите просъществува едва 60 години.

По темата слушайте в интервюто на Мария Филева с гл. ас. Константин Голев.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34