Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чингис хан – страшилището на Средновековния Изток

Снимката е илюстративна

Най-голямата държава в човешката история не е Египетското царство, не е територията, владяна от Александър Македонски, не е и Римската империя. До това признание се издига империята на монголите.

Макар и просъществувала едва половин век, тя оставя незаличими следи в световната история. А в основата на всичко е Чингис хан – страшилището на Средновековния Изток.

За този прочут владетел и изкусен военачалник, за това откъде идва названието богатир и представата за джегатайците като обитатели на затънтено място, разказа за "Нощен Хоризонт" с гл. ас. Константин Голев от Института за исторически изследвания на БАН.

Според Тайната история на монголите – по-скоро литературен епос, отколкото строга историческа хроника, Чингис е роден със съсирек на юмрука – знак, че е предопределен от съдбата за велик лидер. Историкът Константин Голев от БАН опитва да разбули пластовете на легендарното.

"Монголите на Чингис са всъщност само едно от племената, което поради надмощието си, предава своето име върху всички останали -родствени етнически и езиково. Номадите имат специфична социална структура.

Рожденото име на бъдещия император е Темуджин. Историята на името се свърза с още една специфика на номадите през Средновековието. Когато баща му умира, малкият Темуджин-Чингис е бил на 8-9 години.

Докато се разиграват и разрешават лични драми, Темуджин си поставя първата цел – обединение на разединението племена. На границата обаче има един силен враг – мощната джордженска династия Цин, която управлява Северен Китай. Те не са номади.
Възходът на Темуджин започва от избора на правилни съюзници. Първият е Ван Хан. Вторият стратегически съюзник е кръвният му брат Джемуха.

В Тайната история на монголите Чингис е представен като колос, изправен пред форсмажорни обстоятелства, принуден да убие и приятеля на баща си, и кръвния си брат. След тях разбива нейманите, меркитите и около 1200 г., когато у нас управлява Калоян, вече се виждат очертанията на мощно държавно обединение. Време е Темуджин да се превърне в Чинги.

Империята на монголите просъществува едва 60 години.

По темата слушайте в интервюто на Мария Филева с гл. ас. Константин Голев.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30