Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Известният нефролог с първа самостоятелна изложба със 70 акварела и представи книгата си за Хималаите

Проф. Боряна Делийска: Да посетя Хималаите беше моя отдавнашна мечта

5
Проф. Боряна Делийска
Снимка: Мая Данчева

"Да посетя Хималаите беше моя отдавнашна мечта, още от дете. Моят баща работеше като лекар-доброволец към Планинската спасителна служба на Витоша. Повечето от останалите членове на екипа бяха алпинисти, които по няколко пъти бяха ходили до Хималаите. Слушах разказите им и тайно си мечтаех един ден и аз да преживея това приключение.

Всеки наряд си имаше един доктор и на него му викаха - "Доки", аз слушах техните разкази за хималайските върхове и от малка научих термините, разказа за "Нощен Хоризонт" известният нефролог от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ – проф. Боряна Делийска - специален гост на БНР.

"Ходя много по планините, но когато имах физическата възможност да отида на Хималаите, нямах средства, сега като имам средства, нямам възможност...Турът за мен трябваше вече да е като за 55 + , без много тежки преходи.

В Катманду не е студено, дори е жега, да наистина там има крокодили, за учудване на хората, защото там в джунглата тениската ти залепва от пот, топло и влажно е, а това е и градът с най-лош въздух, сподели още проф. Делийска.

Нефроложката споделя, че за нея най-голямото богатство не е да вложи парите си в скъпи вещи или коли, а в пътувания и възможност да види света. Миналата година е пътуването й до Хималаите.
Най-новата й книга отвежда читателя в Непал.

В „За крокодилите в Непал и зелените хълмове на Хималаите“ проф. Делийска описва страната през погледа на туриста.

Проф. Делийска представи изложба със 70 акварела и книгата си за Хималаите

Проф. Боряна Делийска пътува и пише за видяното, а някои от посетените от нея места се превръщат и в акварели. След Странното пътешествие на Лиза и пчеличката, Приключенията на Гъбарко и Жълтурко, Приключенията на Себастиянс Мравчо, книгите й за деца и Тропически дъжд - Сингапур, Малайзия, Бали, Шри Ланка, се появява „С франджипан в косите и джапанки през Бали“.
Това не са пътеводители, а разказ от първо лице за усещанията получени на дадено място. Дестинациите не са нито лесни, нито близки, а местната култура е доста различна от нашата.

"Много ми е на сърце държавата Непал, защото тази страна е много самобитна и много се е запазила, тя се отваря за туристите преди 50 години, затова и още пази чара и особеностите на разбиране и поведение.

А тя е много разнородна държавата - мултикултурна с над 120 наречия с различни вярвания и е много толерантна към различните религии", сподели още за БНР проф. Делийски.

Намасте – това е поздравът в Непал. Страната е най-позната със своите високи върхове, най-известният от които е Еверест.

Проф. Делийска представи изложба със 70 акварела и книгата си за Хималаите

Заедно с книгага проф. Делийска откри първата си самостоятелна изложба със 70 акварела.

Изложбата е с кауза. Всички средства от продажбата на картини ще бъдат дарени на Галерия „Прегърни ме“ (където се намира изложбата) за обучение на деца, лишени от родителска грижа.

За нея дарбата за рисуване се отключва по време на епидемията от Covid-19.

„В началото се налагаше да си стоим повече в къщи. Като деен човек, който е непрекъснато в движение, установих, че рисуването ми носи удоволствие и помага да преодолея по-лесно този момент“, разказа още проф. Делийска.

Петнайсет от картините, които показват усещането на авторката за красотата на природата през различните сезони, бяха откупени още по време на откриването на изложбата.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53

Отар Бердзенишвили, посланик на Грузия в България, за епическата поема "Витязът в тигрова кожа"

В София се състоя специално събитие по повод публикуването на българския превод на епическата поема "Витязът в тигрова кожа" от Шота Руставели – шедьовър, смятан за "короната на грузинската литература". Това изключително произведение е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е важен символ за грузинската идентичност . На събитието присъства..

публикувано на 17.10.24 в 15:00

За окривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" - д-р Стамен Григоров

Местни фермери и производители на мляко и млечни продукти от Трънско представиха продукцията си по време на втория за тази година Празник на киселото мляко, който се проведе на 13 октомври.  Проявата беше в с. Студен извор – родното място на откривателя на млечнокиселата бактерия "Лактобацилус булгарикус" д-р Стамен Григоров.  По време на празника..

публикувано на 16.10.24 в 12:00