Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златина Едрева: Няма смисъл от втора дата за националното външно оценяване

Яна Алексиева: Необходима е реформа

Снимка: РАДИО ВИДИН

Няма особен смисъл да има втора дата за националното външно оценяване, изказа мнение в интервю за БНР Златина Едрева - преподавател по БЕЛ в Пловдив. 

"Психологическият натиск върху седмокласниците, повярвайте ми, не е чак толкова голям. Децата си имат защитни механизми и не преживяват чак такъв стрес, какъвто майките и особено бабите си мислят, че преживяват. Стресът и натискът е в по-голяма степен върху системата като цяло, върху училищата, особено върху учителите и директорите. Резултатите от тези изпити - национално външно оценяване 4-ти, 7-ми, 10-ти, формират някакъв рейтинг на училищата и това създава съотвеното напрежение при учителите и съответно при колегията. Доколко децата ще бъдат стресирани или не, зависи в много голяма степен от техните родители и семейства, разбира се и от учителите, но повече от родителите".

Ако бъде въведен втори изпит например на есен, Едрева не вижда как може да се намери формата, по която да бъдат класирани учениците в училище, което вече е одобрило своите кандидати.

"Ние имаме определен план прием и приемаме според този план. Ако вече сме приели съответните паралелки със съответния брой ученици, къде ще ги сложим тези, които ще се явят на есен? Не виждам как ще стане. Разбира се, министерството може да измисли нещо, но едва ли тази форма ще бъде удовлетворяваща за всички".

Две дати за един и същи изпит за седмокласниците поставя и казуса - доколко изпитите ще бъдат равностойни, категорична е учителката. 

Според нея не е необходима коренна промяна в начина, по който учениците се класират след 7-ми клас. За формата на изпита доста трябва да се помисли, смята обаче тя. За нея тестовото изпитване по БЕЛ е нонсенс от началото на неговото въвеждане. Тя смята, че това е един от проблемите в образованието и една от причините за "срив". "Кадърните и способни деца са ощетени за сметка на мързеливите", обясни Едрева.

В предаването "Хоризонт до обед" психологът Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители", изказа мнение, че е необходима реформа:

"Струва ми се, трябва да говорим за един доста по-сериозен анализ, преди да предприемем конкретните стъпки - какви трябва да са промените, за да може изпитът да се случва по-плавно за децата, с по-малко напрежение и самите родители да са по-спокойни и с доверие към образователната система и училищата. Ако имаме достатъчно доверие, че децата ще получат достатъчно много знания в училище и ще могат да издържат изпитите си, това със сигурност би дало голямо облекчение и на деца, и на семейства, и на училище". 

"Има аргументи и причини, поради които е добре да се помисли какво се случва. Това трябва да бъде добре обмислено - при какви условия и кога би могло да има втора дата за изпитите след 7-ми клас", изказа мнението си Алексиева.

Интервютата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иглолистната гора в землището на село Осоица

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..

публикувано на 10.01.25 в 10:14

Независимо от вида на плащането, цената на Зеления билет е 1 лв.

" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..

публикувано на 09.01.25 в 11:14

Зорница Карагьозова: У нас грижата за болния с деменция приключва с издаването на рецепта

Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..

публикувано на 09.01.25 в 08:50

Шарени джаз веселяци от Канада: Кои са Shuffle Demons?

Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...

публикувано на 08.01.25 в 18:29

Търсят се най-изявените млади личности на България

За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот.  " През тази..

публикувано на 08.01.25 в 10:14

Росица Станулова: Ефектът от вейповете е непредвидим

Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..

публикувано на 07.01.25 в 12:10

Доротея Николова: "Санитарен кордон" вероятно ще е в челните позиции на "Думи на годината"

От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..

публикувано на 07.01.25 в 10:45