Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първа изложба на Балдева в родния Провдив в галерия ВИА АРТИС

Силвия Балдева: Между Пловдив и Париж с усещане за жена

Чрез акварела жените в творбите й са замечтани, загадъчни, щастливи или тъжни

Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“
Снимка: ФБ/Галерия ВИА АРТИС - Крум Танчев
Свободата като усещане за света и като начин на себеизразяване, като мимолетно движение, като поглед навътре и като движеща сила напред. Така Силвия Балдева се разтваря в градовете, свързани с живота й – Пловдив и Париж единият, където е родена, другият, където преди 35 години създава семейство и постепенно се оформя като художник.
 Многократно нейни картини са излагани във френската столица, но за първи път творбите й - ефирни и загадъчни женски образи, могат да се видят в Пловдив.

Поканата за тази първа изложба в родния й град идва от галерия ВИА АРТИС, а експозицията е част от съпътстващата програма на международния фестивал „Франкофоли“

Като дъщеря на известния пловдивски художник Александър Балдев, Силвия никога не си е представяла, че може да изразява себе си по друг начин , освен чрез рисуването. Творческата атмосфера на родния й дом оформя съвсем естествено избора й на професия , а в Париж я отвежда любовта. Там учи в Университета по изкуствата. Усвоява също тайните на графичния и модния дизайн.

Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“

"Може би точно спонтанността ме отвежда именно към пресъздаване на женското начало, сподели в "Закуска на тревата" Силвия, а в основата са чувства, настроения, уловени за секунда или дълго узрявали

С дискретното загатване на акварела жените в творбите й са замечтани, загадъчни , излъчващи щастие и светлина или пък тъжни, търсещи . Виждаме ги и само като силуети , но могат и да са бляскави и еуфорични, но винаги някак въздушни и елегантни:

"Когато започна да рисувам, то е като импулс, като пътуване някак си, никога не зная къде ще пристигна. И точно това е доста страстно, някакъв зов постоянен...

Когато започвам да рисувам нямам предварителна концепция и оставям творбата да ми говори, а свободата да се изрази, така както иска", разказа още за "Хоризонт" Силвия.

Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“

Изборът на Силвия да работи с акварел и туш, знаем и при двете техники се използва вода, отново се подчинява на стремежът й за свободно изразяване.

Тя самата се чувства в Париж като парижанка, а в Пловдив като пловдивчанка. Винаги когато напуска родното място отнася със себе частица от духа на древния град.

Казва, че често в работата надделява стресът, понякога й е трудно, защото работи в много конкурентна среда, която налага свободния художник да разбира и от маркетинг, и от реклама.
Помагат новите технологии, но в творчеството е добре да се дозират, каза още за "Хоризонт" Силвия. Тя ги използва рядко и само за някои от проектите си, защото смята, че картините по този начин губят от своята цялост, обогатена от духа и тялото на художника.  
Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“                 
Асега в уютното пространство на пловдивската галерия ВИА АРТИС всеки може да усети нюансите на емоциите и да премине през „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“, както удачно е и озаглавена изложбата.

Посетителите могат да видят изложбата на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“ до 9 ти юли.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17