Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алексей Жалов на 70 - живот, посветен на развитието на българската спелеология

Алексей Жалов
Снимка: Личен архив



На 22 юни известният български пещерняк Алексей Жалов навършва 70 години. Ръководител на многобройни български и международни експедиции, инструктор по "Пещерно дело", спасител в пещери и пропасти, автор на множество книги, статии, филми, изследвал над 1000 пещери в България, Испания, Франция, Гърция, Виетнам, Китай, Албания. Генерален секретар на Балканския спелеоложки съюз.

Искрата на откривателството била запалена от вуйчо му, който отвежда 12-годишния Алексей на "разходка" в най-дългата тогава пещера в България - Духлата. 

В Албания

Снимка: Личен архив на Алексей Жалов


Още по темата: Българи поставят началото на проучването на пещерите в Албания


На 4 март 1977 г. преживява един от най-големите кошмари на спелеолозите. Тогава е силното земетресение във Вранча от над седма степен, а Жалов и още няколко пещерняци са под земята - в пещерата Орлова чука.

"Това е един от най-драматичните мигове в живота ми. Изпитахме невероятен стрес. Дотогава не си и бях помислял, че мога да попадна в такава ситуация. Беше 9 и нещо вечерта. Аз и 3-4 момичета бяхме далеч навътре в пещерата. Започна да бучи, да се тресе земята. В първия момент въобще не осъзнавахме какво става. Първата реакция за самосъхранение беше "Бягайте", обаче къде да бягаш - за да излезеш на повърхността, бяха необходими час и нещо. Осъзнахме какво се е случило едва когато бяхме вече навън. Сърцата ни щяха да изскочат. Аз правех тогава едни физиологични изследвания, понеже бях студент в Националната спортна академия - "удариха" пулс по над 150 една част от девойките, а сигурно и аз съм бил на това дередже", разказва Жалов.

Алексей Жалов в Банско

Снимка: Таня Иванова


Още по темата. Алексей Жалов: Пещерното дело в България отново е във възход


Това обаче не е най-тежката ситуация, в която пещерняшкият живот го поставя. При спускане в 470 м дълбока пещера в Гърция започва да вали дъжд и шахтата да се пълни с вода: 

"Ние бяхме посредата. Представете си един кладенец, дълбок над 4 пъти, колкото е височината на телевизионната кула. Водата започна да навлиза и ние - ха напред, ха назад. Бях силно преохладен… Изпълзяхме, но тогава си мислех, че това е краят".

Какво още разказва Алексей Жалов, какво споделят за него спелеолозите Камен Бонев, Сашо Попов и директорът на Банско филм фест Натали Петрова - можете да чуете в звуковия файл.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

13.04.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 13.04.25 г. 

публикувано на 13.04.25 в 08:15

"Надпяване" – фолклорна класация, април 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 09.04.25 в 18:12
Законите на Мърфи

06.04.2025 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката " Законите на Мърфи" от 6 април 2025 г. Водещ - Даниела Якова

публикувано на 07.04.25 в 10:52

30.03.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 30.03.25 година.  Изречението на месеца е "Свободата е дар, но не и когато на мястото на стария, идва нов господар". Негов автор е Христина Борисова от Севлиево.

публикувано на 30.03.25 в 08:15

23.03.25 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете рубриката от 23.03.25 година.

публикувано на 23.03.25 в 08:15

Една от емблемите на древния Пловдив бе открита официално

Археологическият комплекс „Небет тепе“ в Пловдив бе официално открит за посетители. Заедно с античния комплекс „Източна порта на „Филипопол“, обектите са част от проекта на община Пловдив „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020. Работата по проекта, който е на стойност 9.3 млн...

публикувано на 20.03.25 в 14:55

"Надпяване" – фолклорна класация, март 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 17.03.25 в 12:49