В случая с Гешев той смята, че става въпрос за освобождаване от системата като цяло, а не просто от ръководната длъжност.
"Всичко обаче подлежи на тълкуване. И процедурата по прекратяване на мандата беше нещо разписано в закона, колкото да го има вътре. Прилагайки тези правни норми, се виждат проблемите, свързани с разписването им".
Янкулов отказа да направи прогноза дали ще се стигне до преосмисляне на временното назначаване на Сарафов.
"Нещата, които се случват, рядко могат да бъдат обяснени със събития, които протичат над повърхността. Моето становище е, че тук има изземване на компетентност от страна на Прокурорската колегия от Пленума. Ако мнозинството от Пленума сега се произнесе в такъв смисъл, тогава решението на Прокурорската колегия би трябвало да бъде обезсилено и Пленумът да избере временно изпълняващ функциите на главен прокурор. Ако ВСС няма намерение да избере нов, тогава няма и да се произнесе".
Заливането на публичното пространство с недомлъвки не отива на човек, който само преди дни е оглавявал институцията, която ръководи разследванията, отбеляза Янкулов за твърденията на бившия главен прокурор.
Сигналите срещу Гешев вече тръгват по каналния ред, посочи още той.
"Защо да не се окаже разследван? Има и свидетели, които са готови да говорят. Свидетелите, които могат да говорят за Сарафов обаче може да замлъкнат в един момент, предвид властовото му положение".
Гешев може да бъде отдушник на цялата история, защото има обосновани негативни обществени настроения спрямо него, отбеляза Янкулов.
Експертът в Антикорупционния фонд обърна внимание и на думите на Сарафов, че ще проверява как са подадени сигналите срещу него.
"Това е първото обстоятелство, което показва, че не е подходящ за поста, който заема. Първото правило, на което трябва да се подчинява неговата дейност е да бъде максимално отдалечен, след като е лично засегнат от съответния казус. Дори сигналите да са подадени със скрити мотиви и да са изначално несъстоятелни, не този срещу когото са насочени трябва да изяснява това. Иначе Прокуратурата има възможност да започне наказателно преследване срещу когото поиска. Видели сме през годините как се използва това правомощие. Тези действия се предприемат предвид конюнктура – нещо, което е вън от закона и наказателното право. Защо да не го видим и сега?"
Цялото интервю на Силвия Великова с Андрей Янкулов може да чуете в звуковия файл.
България е ключов фактор в изграждане на европейски газов коридор за трансфер на водород към европейските страни. По проекта работят съвместно гръцки и български компании, съобщават от Атина. Гръцкият оператор на газопреносната система ДЕСФА съобщи, че работи по реализация на европейски проект за водородопровод през България за страните..
59 физически лица и предприемачи се включват във втората енергийна общност в Габрово. Всички те участват финансово със суми от 500 лева до 5 хиляди. За разлика от първата енергийна общност в Габрово, сформирана преди повече от година, тази е със 100 % местно участие на физически лица и фирми. Събраните средства са в размер на 197..
За първи път Германия разполага пълна бригада на Бундесвера за постоянно в чужбина. От днес в Литва официално на пост застъпва танкова бригада на германската армия с до 5000 военнослужещи, за да укрепи Източния фланг на НАТО пред руската заплаха. Във Вилнюс за тържествения прием на бригадата пристигнаха канцлерът Фридрих Мерц и министърът на..
От ПП-ДБ ще стимулират социално приемливо поведение на младежите, които вече са регистрирани като извършители на противообществени прояви. Причината е "бездействието на МВР и министър Даниел Митов по казуса с агресията на уличните банди", т.нар. локали, нападащи хора в София и големите градове. В "Люлин" вече се разработва програма за..
Малко над 75 години и половина е очакваната средна продължителност на живота на българите, сочат последните изчисления на Националния статистически институт, които са направени по данни за периода от 2022 до 2024 година. При мъжете тя е под 72 години, докато за жените е значително по-висока и достига над 79 години. В сравнение с периода 2021 -..
С около 10 дни след законовия срок ще бъде приет бюджета на Столична община, на 29 май ще се гласува в СОС, като преди това ще бъде обсъждан в комисии, съобщи съветникът от ГЕРБ-СДС и председател на бюджетна комисия Димитър Вучев в интервю пред БНР. "Законовият срок е 45 дни от приемането на държавния бюджет. Ние ще прескочим тези 45..
"Най-често чужденците в България работят в секторите на туризма, строителството и транспорта ". Това заяви пред БНР Атанас Кацарчев , главен икономист на КТ "Подкрепа" : "Възможно е да започнат да се насочват и към здравеопазване поради липсата на медицински кадри, но там идея си нямам по какъв начин ще става това. Както знаем, в..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..