Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"МО трябва да убеди обществото, че е в наш интерс да предоставим военна помощ на Украйна"

Ивайло Иванов: Не сме постигнали съгласие какви въоръжени сили искаме да имаме

Снимка: БНР
Министерството на отбраната трябва да убеди българското общество, че е в интерес на страната ни да предостави военна помощ на Украйна. Това обясни пред БНР Ивайло Иванов, експерт по национална сигурност.
Днес ресорната комисия в Народното събрание ще разгледа решение за замяна на боеприпаси на стойност 347 милиона лева.

"България разполага с боеприпаси и е голям производител на такива. Това е най-логичното решение за начина, по който може да се окаже помощ на Украйна - българската армия да предостави от запасите си с изтичащ срок на годност, които да бъдат подменени с нови, произведени от българската индустрия".

Той коментира и думите на военния министър Тодор Тагарев пред „Свободна Европа“, че могат да бъдат дадени и някои системи. 

"Изпълнителната власт може да взима решения как да провежда външната и отбранителната политика. Очевидно това е  промяна на  водената от  служебните правителства. Такова политическо решение има реални измерими стойности. България може да предостави някои системи въоръжения, например артилерийски. Би могла да предостави дори известен брой танкове. Не е задължително да предоставя някакви огромни количества въоръжение и техника. Целта е всеки да погледне с какво може да допринесе за подкрепата на Украйна в този въоръжен конфликт. Това, което се предоставя, демонстрира не просто декларативната подкрепа за Украйна, а реална и показва на коя страна си в този конфликт".

Ивайло Иванов отбеляза, че това въоръжение е на доста години и поддръжката му е свързана с Русия.

"На практика е изживяло своя живот. Може да спечелим, предоставяйки военна помощ на Украйна. Има възможност да получим някакво финансово обезщетение, а тези средства са ни необходими за модернизацията на българската армия.  Може да спестим и средства за утилизация на техника".

„Триъгълни сделки“ сделки обаче са почти невъзможни, отбеляза експертът. 

"На този етап от войната каквото западните държави имаха в повече го предоставиха на Украйна или на  нашите съюзници.  Не остана  свободно въоръжение и техника, които могат да бъдат включени в подобни сделки. В момента се извършва планиране как дългосрочно да се оказва подкрепа на Украйна чрез поръчки към военната индустрия  за ново въоръжение и техника".

От успехите на Украйна до голяма степен зависи и сигурността на европейския континент, отбеляза той.

"Ако допуснем ситуация, при която Русия би победила в този конфликт,  това ще има негативни последици за сигурността на България и на цяла Европа".

Информацията с какво разполагаме и кое е годно е класифицирана, обясни Иванов. 

"Но знаем, че бюджетът за отбрана беше силно неглижиран в периода след Студената война. Можем да предположим, че една голяма част от въоръжението и техниката, с която разполагаме, не може да бъде използвана".

МО трябва да осигури превъоръжаването на българската армия, включително и с отделянето на 2% от БВП за отбрана, посочи той.

"Дори и с толкова не може да превъоръжи своята армия. В НАТО се обсъжда 2% да бъде минималният праг, а разходите трябва да отидат на много по-високо ниво. Трябва да похарчим повече, поне за един период, в който ще се извърши превъоръжаването на българската армия".

Като общество трябва да си изясним какво искаме от нашите въоръжени сили, отбеляза експертът.  

"Не сме постигнали съгласие какви въоръжени сили искаме да имаме. Обществото иска сравнително големи и добре подготвени, но когато стане въпрос за средства, то не е готово  да отдели толкова".

Ивайло Иванов напомни и колко вредно за обществото е да се спекулира с темата за предоставяне на въоръжение на Украйна.

Цялото интервю на Добромир Видев и Веселина Миланова с Ивайло Иванов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36

До 20 февруари приемат заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през май

От днес до 20 февруари се подават заявления за допускане до Държавните зрелостни изпити през месец май. В своите заявления зрелостниците трябва да напишат на матура по кои предмети ще се явяват.  Първата задължителна матура е по български език и литература на 21 май, а втората е по профилиращ предмет или за придобиване на професионална квалификация и..

публикувано на 06.02.25 в 19:27
Гроздан Караджов

Правителството иска среща с представители на ЕК заради поръчка за 35 влака по ПВУ

Правителството е поискало спешна среща с представители на Европейската комисия във връзка с отменената поръчка за закупуване на 35 мотрисни влака по Плана за възстановяване и устойчивост. Министърът на транспорта Гроздан Караджов обясни в ресорната комисия на парламента, че все още има възможност процедурата да бъде продължена. В края на..

публикувано на 06.02.25 в 19:20
на заседанието на Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието в страната - 6 февруари 2025 г.

Към 66% са били запълнени язовирите по това време миналата година, сега - 57,5%

Водата в питейно-битовите язовири в момента е с повече от 8 процента по-малко в сравнение с миналата година, съобщи министърът на околната среда и водите Манол Генов. Той и регионалният министър Иван Иванов бяха изслушани от депутатите по време на заседание на Временната комисия за безводието в страната. На него стана ясно, че най-засегнатите от режим..

публикувано на 06.02.25 в 18:51