Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктор Йоцов: Възможно е да се постигне дефицит от 3%, но вероятно ще стане с допълнително намаляване на капиталовите разходи

доц. Виктор Йоцов
Снимка: БГНЕС
Възможно е да се постигне дефицит от 3%, но това вероятно ще стане с допълнително намаляване на капиталовите разходи – т.е. те ще са по-малко от заложените в момента 8.8 милиарда. Това обясни пред БНР доц. Виктор Йоцов, Институт за икономически изследвания при БАН.
Предстои бюджета за 2023 година да бъде внесен в началото на юли и да започне да действа от началото на август.

"Общо взето няма изненади. Когато служебното правителство представи проекта за бюджет, господин Василев направи критични бележки. Това, което беше изнесено вчера, съответства на тези бележки – т.е. ще се стреми дефицитът да е в рамките на 3% и няма да се вдигат данъци. Това означава, че малко трябва да се вдигнат приходите и сериозно да се увеличат разходите. Успокоението е, че няма да се посяга на някои от социалните придобивки и обещанията за пенсии и заплати. Под въпрос остава колко реалистично е това".

Капиталовите разходи, които бяха доста високи – над 10 милиарда, са намалени с повече от милиард, отбеляза той.

"Това обаче не е добра новина, защото подкопава растежа. През тази година изтича и последния двугодишен период, след като мина програмния, в който могат някакви разходи да се осчетоводят, за да се получат пари по оперативните програми на ЕС. Съвпада и с някои от капиталовите разходи, които трябва да се извършат по ПВУ"

Като новина, която не е много приятна, икономистът определи изземването на 100% от дивидентите на държавни фирми. Той отбеляза, че тази година не върви много добре със събирането на ДДС и акцизи.

Йоцов посочи, че растежът за тази година е под 2%. 

"МФ не е променило макрорамката".

Той изрази надежда, че през 2024 година ще се говори за по-различна финансова рамка. 

"Бюджетът, който се приема само за пет месеца на 2023 година, е осакатен. В него нито са залагани политики, нито реално могат да се направят

Очаквам скоро да започнат да се залагат политики за 2024 и 2025 година. Те трябва да бъдат насочени към приоритетите за България – влизането в еврозоната и осигуряване на устойчив и догонващ растеж". 

Икономистът подчерта и изоставането  в процеса на децентрализация при финансирането на общините. 

"Трябва да се направят промени в данъчната система и да се предоставят права на общините да формират повече собствени приходи."

Всички помощи и субсидии, отпускани във връзка с ковид кризата, трябва да бъдат прекратени, смята той. 

"Очаквах да бъде направено още сега, но очевидно не е имало възможност".

Цялото интервю на Марта Младенова с доц. Виктор Йоцов може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма установен източник на разпространение на острите задушливи миризми в Бургас

Няма установен източник на разпространение на острите задушливи миризми, които се усещаха цяло лято от залива на пристанището в Бургас. Това стана ясно на извънредното заседание на екокомисията към ОС на града. На заседанието присъстваха ръководствата на държавни институции, екип на Регионалната здравна инспекция, както и представители на..

публикувано на 12.09.24 в 20:25

Новородено бебе беше намерено до контейнер в силистренско село

Новородено бебе, намерено до контейнер в силистренско село, е настанено в неонатологично отделение След сигнал, получен на телефон 112 днес, в село Водно, община Дулово е било намерено новородено бебе до контейнер за отпадъци. Благодарение на намесата на полиция и лекари бебето е живо. Информацията бе потвърдена от кмета на Дулово Невхис..

публикувано на 12.09.24 в 19:40

СОС даде разрешение на директора на "Шейново" за извънсъдебно споразумение за разменените бебета

Директорът на столичната АГ болница "Шейново" има разрешение да сключи извънсъдебно споразумение за обезщетяване на едно от семействата на разменените преди две години бебета. Разрешението беше дадено на заседание на Столичния общински съвет, без да се коментират стойността на обезщетението и личните данни на майката, която ще го получи...

публикувано на 12.09.24 в 19:09
Християн Мицкоски

Скопие ще разследва как са харчили хонорарите си членовете на общата българо-македонска историческа комисия

Властта в Скопие ще разследва как са харчили хонорарите си доскорошните членове от страна на Република Северна Македония на съвместната комисия за общата ни история. Това заяви премиерът на РСМ Християн Мицкоски в отговор на публикувана днес позиция на уволнените от комисията учени, в която те го обвиняват в авторитаризъм.   В позицията на уволнените..

публикувано на 12.09.24 в 19:00

До остров Левкада потъна лодка с българи, спасени са

До остров Левкада потъна лодка с българи, които са спасени. Властите разследват причините за инцидента. Потъналата лодка до Левкада е била под гръцки флаг, а шестимата пътници - българскси туристи, които са я наели за разходка в морето, съобщава местен информационен сайт.  Капитанът на лодката не е подал сигнал към морска охрана, а се е свързал с..

публикувано на 12.09.24 в 18:48
Надежда Радулова

Надежда Радулова: "Градинарят и смъртта" е разказ за загубата, но и за даровете на смъртта

"Градинарят и смъртта" е разказ за загубата, но и за даровете на смъртта, за това което всяка среща с ръба, с брега, на който идва лодкаря, всички знаем, кой е лодкарят, ни дава. Даровете един, от които е много важен е да приемеш смъртта, да се отвориш за нея, един вид  да направиш жертва. Така писателката и преводач Надежда Радулова..

публикувано на 12.09.24 в 18:43

Костадин Филипов: Гордана Силяновска-Давкова може би се опитва да играе ролята на "доброто ченге"

Може би Гордана Силяновска-Давкова се опитва да играе ролята на доброто "ченге" , а Християн Мицкоски е лошото, позната схема от дипломацията, която не винаги носи резултат. Така коментира пред БНР журналистът Костадин Филипов предстоящото идване в София на президентката на Република Северна Македония. Президентът на РСМ Гордана..

публикувано на 12.09.24 в 18:40