Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Игов: Целият смисъл на образователната система трябва да се промени

Снимка: Таня Милушева

Целият смисъл на образователната система трябва да се промени, каза пред БНР психологът Иван Игов. 

"Има една теория, според която на 15-20 години се сменят основно обществените стереотипи и нагласи и поради тази причина можем да говорим за появата на ново поколение, свързано с технологии и всякакви други неща. В края на 90-те години се появи поколението Z. Сега вече е поколението алфа. Това са дигитални поколения. Те са възпитавани и развивани по съвсем различен начин отколкото ние и поради тази причина те са различни. Разликата е в начина на учене и възприемане на света", обясни той в интервю за предавато "Хоризонт до обед".

По думите му децата мислят по различен начин и учат като пъзел:

"Взимат различна информация от заобикалящия ги свят, най-вече от дигитални източници, и ги подреждат като пъзел, но спрямо своите потребности и спрямо своите нагласи, т.е. те създават един собствен свят и на базата на това учат. Няма какво да направим, такъв е светът, не можем да изхвърлим дигиталната ера и да се върнем отново към ерата на учебниците и тетрадките". 

Необходима е коренна реформа в цялата система и в много страни по света тя вече се прави, подчерта психологът.

Един изпит закрепостява децата и ги вкарва в един коловоз, изказа мнението си Иван Игов по отношение на националното външно оценяване след 7-и клас. 
"Какво мери този изпит? Ако мери знания - то тогава къде са доказателствата за това? Има специални въпросници, тестове, те се мерят на валидност и надеждност за това какви са знанията. Има цял център към Министерството на образованието - там са едни и същи хора вече от 20 години сигурно, пробутват едни и същи изпити и най-често слагат критериите, след като са направили резултатите, за да могат някак да се вместят в нещата. Университетите искат хора, които могат бързо да овладяват нова информация и да я прилагат правилно", коментира психологът. И попита:

"Ние какви точно изпити правим - не знам. И защо го наричаме външно оценяване, като системата мери сама себе си? Аз ако реша да се премеря себе си, разбира се ако трябва да се направя по-добър - ще си вдигна резултатите, ако от това зависи заплатата ми - ще го направя. Има съвсем ясни правила за това как се правят отделните видове тестове. Тези тестове не се правят по никакви правила и са без критерии - те се слагат след изпитите".

В света всичко под 50% се смята за неиздържан изпит, подчерта той. Изцяло трябва да се прегледа и реформира този въпрос. Според него с това трябва да се занимаят хора, които разбират от психодиагностика

"Всичко останало е непрофесионално от хора, които нямат никакви знания за това какво правят". 

Всичко трябва да се ревизира, да се вземе онова, което досега е работило, и да се надградят нещата с научни методи, смята Игов. 

НВО е еднократен изпит, отбеляза психологът и добави, че може да се случи така, че в този ден да не се чувстваш добре. 

"След този изпит те набутат в едно училище, в което не искаш, какво правиш след това?".

Според него трябва да се даде възможност на децата и на образователната система да бъдат по-гъвкави

Като друг проблем Игов посочи, че 90% от младите учители бягат от училище

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Михалев дава брифинг -  7 юли 2024 г.

Какво означава лансираната от ДСБ идея за съставяне на "технически кабинет" с третия мандат

Партия "Демократи за силна България" предлага на партньорите си от коалиция ПП-ДБ да поискат третия мандат за съставяне на "технически кабинет" като изход от политическата криза. Междувременно в София се провежда Националният съвет на "Продължаваме промяната", който обсъжда предстоящите си приоритети и работата в коалиционния формат.  ДСБ предлага..

публикувано на 07.07.24 в 15:33
Руслан Трад

Руслан Трад: Скептичен съм за възобновяване на преговорите за примирие в Газа

Тепърва новият ирански президент Масуд Пезешкян ще има много проблеми. Това заяви пред БНР Руслан Трад, журналист, съосновател на военния журнал "De Re Militari". "Пезешкян го определят като реформист, само защото не е толкова краен колкото своя опонент Саид Джалили. Разбира се, има реформистки идеи. Пезешкян има идеи за връщане на масата за..

публикувано на 06.07.24 в 13:22
Изглед към сградата на британския парламент

Проф. Марк Шанахан: Усилията за отцепване на Шотландия бяха върнати десетилетия назад

"Политически трус" - това е краткият коментар за резултатите от изборите във Великобритания. От една страна заради повече от убедителната победа на лейбъристите, които сега ще имат много по-голямо мнозинство от Борис Джонсън на предишните избори през 2019 година и ще се чувстват съвсем комфортно в Камарата на общините. Докато загубилите консерватори..

публикувано на 06.07.24 в 12:18
Йенс Столтенберг

Столтенберг: Унгарският премиер Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва

Унгарският премиер Виктор Орбан не представлява НАТО на посещението си в Москва, а само страната си - така генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг коментира неговата визита. "Премиерът Орбан е бил в Москва и преди, той ни информира и за тази визита. Надявам се следващата седмица да ни каже повече за нея във Вашингтон и да..

публикувано на 05.07.24 в 15:19
Ерик Мамер, говорител на ЕК

ЕК: Пътуването на Орбан в Москва не е координирано нито с Комисията, нито с някой друг

Визитата на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва поставя под сериозен въпрос традиционната визита на Комисията в страната, ротационен председател на Европейския съюз, заяви говорителят на Еврокомисията Ерик Мамер. Принцип тя се прави през първата седмица на поемането на председателството, което за Унгария започна на 1-ви юли. По-късно се..

публикувано на 05.07.24 в 14:43

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03