Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Редовите служители в голяма част от ключовите администрации са с недостойни възнаграждения“

Кремена Атанасова: Служителите в държавната администрация не само не са привилегировани, те са обезправени

"Не мога да намеря причина за очернянето и демонизирането на държавните служители. На техния гръб се крепи и малкото останало от държавността"

КТ Подкрепа
Снимка: Facebook КТ Подкрепа

Служителите в държавната администрация не само не са привилегировани, те са обезправени. Това заяви пред БНР Кремена Атанасова, председател на Синдиката на административните служители „Подкрепа“.

Синдикатите настояват за повишение на заплатите на всички, които работят в публичния сектор, преди приемането на бюджета за 2023 година.

„Ние дадохме становище за Бюджет 2023 още при внасянето му от служебното правителство. В администрацията има наболели проблеми в няколко ключови структури. Направихме стачка в НОИ. За тях искаме 30% увеличение в перо „Разходи за персонал“. В статистическия институт има напрежение. Там заплатите са изключително ниски. В Комисията за защита на потребителите също имаше стачка. Там настояваме отново за 30% увеличение“.

Обръщаме специално внимание на общините, които са оставени на произвола на съдбата, посочи Атанасова.

„В някои няма увеличение години наред. Настояваме то е минимум 15%“.

В социалните услуги – домовете за възрастни хора и за хора с увреждания, както и центровете за настаняване от семеен тип – поне с 30% трябва да се увеличат стандартите, посочи тя.

За останалите ключови администрации – Агенция по вписванията, Главна инспекция по труда, Агенция „Социално подпомагане“ искаме поне 15%, както и за НЗОК, каза синдикалният лидер.

„Поддържаме исканията си, тъй като те все още не са уважени в никаква степен. Разговорите, които престоят с новото редовно правителство, ще бъдат отново в този контекст“.

Тя отбеляза, че нараства недоверието към администрацията.

„То се подклажда от политическите сили. Не мога да намеря причина за очернянето и демонизирането на държавните служители. На техния гръб се крепи и малкото останало от държавността. В обществото се налагат едни митове и легенди колко много са те, колко високи са заплатите им и колко много права имат.  Няма достъпна информация за това каква е всъщност истината. Нашата цел е да развенчаем тези митове и да възстановим доверието в държавната администрация“.

Обществото не може да направи разликата между бюджетен сектор и държавна администрация, отбеляза Атанасова и посочи, че наетите в държавната администрация са около 100 хиляди души.

„Това е проверимо в НСИ. Там не включваме лекари, учители и полиция.

Има администрации, в които средната брутна заплата е под 1000 лева. Редовите служители в голяма част от ключовите администрации са с недостойни възнаграждения“.

От синдикалната организация са изготвили документ, свързан с правата на администрацията, който е изпратен до всички заинтересовани страни, каза още Атанасова.

„В него се предлагат конкретни законодателни промени. Правят се и препоръки как да се повиши доверието в администрацията. Връщането на клас „прослужено време“, който беше отнет от всички служители в администрацията през 2012 година, е на първо място. Има проблеми с представителното облекло

Тя заяви също, че работещите в администрацията искат сами да внасят своите осигуровки, защото в момента  са ощетени.

„Имаме огромен проблем с договарянето в държавната администрация. Сключването на колективни трудови договори там е невъзможно“.

Цялото интервю на Мария Костова с Кремена Атанасова може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Синът на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил, получи условна присъда заради закана за убийство

Условна присъда за сина на пернишкия прокурор Бисер Михайлов - Васил

Софийският районен съд призна за виновен Васил Михайлов, син на прокурора от Перник - Бисер Михайлов, за една от общо четирите закани за убийство по адрес на Боряна Рангелова и го оправда за останалите три.  Съдът го осъди на една година и осем месеца условно лишаване от свобода с четири години изпитателен срок. Присъдата подлежи на протест...

публикувано на 02.10.24 в 19:34
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Г-7: Дипломатическо решение на конфликта в Близкия изток все още е възможно

Лидерите на Г-7 обявиха, че дипломатическо решение на конфликтите в Близкия изток "все още е възможно“. То беше публикувано след края на виртуалната среща на лидерите на Г-7, която беше свикана от италианския премиер Джорджа Мелони в качеството ѝ на ротационен председател на групата. Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на..

публикувано на 02.10.24 в 19:13
Пожар в апартамент след израелски въздушен удар в Дахие, Бейрут, Ливан, 2 октомври 2024 г.

Въздушни удари и сражения между израелски части и бойци на "Хизбула" в Ливан

След противоречиви съобщения вчера, днес и ливанската шиитска групировка "Хизбула", и израелската армия потвърдиха за сблъсъци на територията на Ливан. Израелското командване изпрати подкрепления от пехотни и бронирани части към северната си граница. Съобщи и за първите жертви в започналата във вторник през нощта сухопътна операция - в схватките с..

публикувано на 02.10.24 в 19:05
Министър-председателят Димитър Главчев (вторият отляво надясно) обяви, че няма актуални заплахи за България във връзка със ситуацията в Близкия изток

Премиерът: Няма актуална заплаха за сигурността на страната

"Няма актуална заплаха за сигурността на страната". Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев след заседанието на Съвета за сигурността към Министерския съвет във връзка със ситуацията в Близкия изток. "Обединихме се около това да призовем за деескалация на конфликта в Близкия изток, което е в синхрон с европейската позиция", каза още..

публикувано на 02.10.24 в 18:56

РИК- Кюстендил назначи 2 222 членове на секционните комисии в деветте общини в областта

РИК-Кюстендил със свое решение назначи 2 222-та членове на секционните комисии в деветте общини в областта. Това не е довело до сериозни разногласия и проблеми, каза председателят на комисията Венцислав Механджийски. На предварителните консултации при кметовете на общини имаше известно напрежение - особено в Община-Кюстендил, където..

публикувано на 02.10.24 в 18:48

Заседава Съветът по сигурността към Министерския съвет

Тази вечер Съветът по сигурността към правителството провежда заседание - министрите на вътрешните работи, на отбраната, началниците на ДАНС, разузнаването и други служби бяха свикани от премиера Димитър Главчев, за да обсъдят мерки за сигурност в отговор на ескалацията на напрежението в Близкия изток. В рамките на заседанието на Съвета по сигурността..

публикувано на 02.10.24 в 18:12
Петър Ганев

Петър Ганев: Забавянето на плащанията по ПВУ влияе директно на Бюджета

Забавянето на плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) влияе директно на Бюджета. Това каза пред БНР Петър Ганев, старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Ходовете за намаляване на загубите са свързани с активна работа в парламента , обясни той: "Не е просто до готовност на администрацията, за да тръгнат някакви..

публикувано на 02.10.24 в 18:07