"Всичко започна преди 8 години с един разказ в социалните мрежи и когато много хора започнаха да четат, ставаше им интересно как се развива сюжета, така че първата част от рамана "Феникс" е дин по скро фейсбук роман", сподели за "Нощен Хоизонт" Иван Янев, незрящ писател и автор на романа „Писецът“. Янев е историк, публицист и писател. В момента е старши експерт в Министерството на образованието и науката и хоноруван преподавател в Националната спортна академия „Васил Левски“.
"Последва удоволствието от писането, от първоначалното писане, после следва къртовски труд, занаятчийски труд по редактирането, но най-хубавото беше, че имах обратна връзка на читателите...
Не съм очкавал, че след "Феникс" ще последват още романи. Мой приятел ми каза при премиерата, че не е важно, че ще напишеш един роман, а е важно да напишеш втори роман. Така че след време аз му благодарих за неговото пророчество...", разказа още Янев.
"В моите романи винаги има надежда, макар че героите понякога са опустушени души, има любов и омраза, борба между доброто и злото. Но любовта никога не е традиционната, романтичната, а е по-различна реална любов...", каза още рисателят.
"Новият ми роман "Писецът" намери трудно своето заглавие. То се намери по време на повествованието, дойде от един привнесен герой, герой, който няма самочувствието да се нарече писател, затова се нарича писец.
За мен любовта е онази сила, която държи човечеството, всички нас. Не говоря само за интимната любов, а за любовта като широко понятие. Любовта ме занимава много, в своята искреност, доверие. Тези неща са редки, затова са по-ценни, по -желани и по-жадувани.
Имаме оскъдица на тези чувства в днешно време - доброта, доверие, искреност, това са за мен актуалните теми и дано дойде време, когато тези ценности да бъдат начело в нашето общество и в нашите действия", смята още Иван Янев.
Иван Янев е завършил през 2000 год. „История“ в СУ „Климент Охридски“. В периода 2002-2006 год. разработва и защитава докторска дисертация на тема „Външната политика на България през Втората световна война в историческата литература /1938-1944/“. По-късно завършва в СУ магистърска степен по програма „Педагогика на зрително затруднените“. След това в УНСС завършва магистърска програма по публична администрация с профил „Държавна администрация“, а в НБУ магистърска програма по творческо писане.
Едни от публицистичните му творби са свързани с историята на спортен клуб на хора с увреждания „Витоша“, освен това е написал „Епитафия за преданост“, „България на големите първенства по голбал“, „Достъпността на е прищявка“, „По първи петли. Исторически, политически и други раз(ни) мисли“. Има и две монографии, свързани с историята .Творбите му в проза са „Приключението“ 2009г. ; „112“ – повест, 2012 г.; „Феникс“ 2018г. ; „Симаргал“, 2020г. ; „Втората дупка на шинела“, 2022г. ; „Писецът“, 2023г. За своята дейност като общественик, историк и писател е получил грамота от Съюза на учените в България и поздравителни адреси от проф. Николай Денков като министър на образованието и науката и Президентът на Република България Румен Радев.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..