Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правната комисия не успя да изслуша правосъдния министър

Министърът на правосъдието Атанас Славов в Народното събрание - София, 21 юни 2023
Снимка: БГНЕС

Правната парламентарна комисия не успя да изслуша правосъдния министър Атанас Славов за действията му след избора на Борислав Сарафов за временно изпълняващ длъжността "главен прокурор". Причината - дневният ред, част от който беше това изслушване, беше отхвърлен от мнозинството в Комисията.

Междувременно Борислав Сарафов предприе първи действия по ревизия на работата на бившия главен прокурор Иван Гешев, а прокурорската колегия реши утре да предложи на Висшия съдебен съвет да открие процедура по избор на негов приемник.

Работата на комисията беше блокиранаq след като от ГЕРБ- СДС поискаха изслушването на Славов да отпадне, тъй като по същата тема той трябва да говори в пленарната зала. Предложението не мина, затова от първата политическа сила бламираха дневния ред.

Направиха го и след почивката, с което след час спорове заседанието беше закрито. Въпреки готовността на Славов да каже това ,което каза първо пред БНР в неделя -  че планира утре да предложи на ВСС да се обсъди - Пленумът или ПК е легитимният орган да избере временен главен прокурор, и ако не се събере мнозинство, че това е Пленумът, каквото е неговото становище, да сезира ВАС.  За смисъла на изслушването си, преди то да се провали, Славов коментира:

"Мога да споделя правомощията, които мисля да упражня следващите дни, но разбира се, те не могат да ми дават преки указания какво и как да направя".

Десислава Атанасова от ГЕРБ, която поиска оглагането на изслушването, обясни, че то е било инициирано от ПП-ДБ.и беше категорична:

"Това е намеса в друга власт, абсолютно независима, и всички решения, които следва да се коментират, следва да се коментират във Висшия съдебен съвет. Нашата работа следва да се простира до коментари на законодателството и приемане или отхвърляне на годишните доклади на органите на съдебната власт".

Председателката на ПГ на ГЕРБ отказа да коментира бързия избор на Борислав Сарафов от Прокурорската колегия, а на въпрос - законосъбразен ли е той, беше лаконична:

"Не е роля на политиците да коментират законосъобразност или целесъобразност при избор на орган на независимата съдебна система. Смятам, че са спазени правилата".

Спорът кой е легитимният орган продължи задочно през коментирите на правосъдния министър Атанас Славов и един от избралите Борислав Сарафов - членът на ПК Стефан Попов:

"Министър на правосъдието, той е добър конституционалист. Когато е отпечатал този указ на президента, би трябвало още същия ден да свика пленума да вземе това решение. Той не го направи това нещо и затова Прокурорската колегия взе решение да се самосезира и да избере временно изпълняващ длъжността".

Славов отговори:

"Има предвидена в закона за съдебната власт процедура и тя изисква поне три дни предварително обявяване на дневен ред, така, че тезата, че по необходимост са провели заседание на Прокурорската колегия просто влиза в кулизия със закона".

Продължението по този въпрос ще е утре - на заседанието на ПВСС, на който - реши днес ПК ще бъде предложено - още утре да бъде открита процедурата за нов главен прокурор. Според проекто хронограмата - името на заместника на Иван Гешев трябва да е ясно в края на октомври.

Според Атанас Славов заради готвените конституционни въпроси, свързани с фигурата на главния прокурор и ВСС, не бива да се бърза с тази процедура:

Коя позиция ще надделее, ще реши мнозинство утре.

А Борислав Сарафов започна с първите си действия -  с поглед към мандата на Иван Гешев. Поиска от вътрешния министър да каже колко лица се охраняват от полицейски служители по искане на прокуратурата.  Повод - изказване на предшественика му Иван Демерджиев , че става дума за над 160 лица.  Ще се направи преценка преценка на необходимостта от охрана и нейната продължителност спрямо лицата, на които е възложена по всяко конкретно наказателно производство, информираха от държавното обвинение.

Ивелина Христова поема временно от Борислав Сарафов функциите на директор на Националното следствие, а Сийка Милева вече няма да е говорител на главния прокурор. Закрит е експертният съвет към обвинител номер едно, част от който беше и бившият главен прокурор Никола Филчев, са другите новини от прокуратурата от днес.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция: Наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода

Върховният съд в Гърция въвежда наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода. В 14 области е въведен воден режим. Върховните магистрати издадоха разпореждане за строг контрол срещу разхищението на вода. Върховният прокурор настоява да се вземат незабавни мерки против незаконно сондиране и изтегляне на вода от кладенци,..

публикувано на 19.09.24 в 10:35
Бойко Борисов

Борисов призова ДАНС и кабинета да излязат с позиция по твърденията, че България е замесена в експлозиите в Ливан

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова ДАНС и служебният кабинет да излязат с позиция по повод твърдения на унгарски медии, че България е замесена в атентата в Ливан: "Взривяват пейджъри. Взривяват се уоки-токита, създава се страшно напрежение върху България. Надявам се ДАНС и служебният кабинет бързо да обяснят какво се е случило, защото аз помня..

публикувано на 19.09.24 в 10:28
Лена Бориславова

Лена Бориславова: Разследвания за корупция няма, по "Магнитски" - също

От ПП-ДБ обясниха, че настояват за оставката на изпълняващия длъжността председател на Комисията за противодействие на корупцията и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество Антон Славчев заради политически зависимости в дейността му. Според Лена Бориславова липсата на резултати е системна: "Разследвания за корупция няма,..

публикувано на 19.09.24 в 10:25

Без номинации за главен прокурор на първото заседание на пленума на ВСС

На първото заседание на пленума на Висшия съдебен съвет, след обявяването на процедурата за избор на нов главен прокурор, не беше внесена нито една номинация за следващ обвинител номер едно. Според приетата от съдебните кадровици хронограма, кандидатури ще могат да бъдат внасяни и на следващите три заседания. Номинации могат да правят..

публикувано на 19.09.24 в 09:55

Веселина Ралчева: От 30 процедури има една, отговаряща на наредбата за биопродукти

Оказва се, че в България всеки може да си направи процедура за обществена поръчка, която не отговаря на закона, да си я довърши, да си сключи договор и да я изпълни, както си е наумил. Това констатира Веселина Ралчева от Асоциацията на биопроизводителите в интервю пред БНР. "Проблемът е, че от 14 август действа Наредба за екологични..

публикувано на 19.09.24 в 09:53
Екатерина Захариева

НС освободи Екатерина Захариева като депутат

Парламентът прекрати правомощията на Екатерина Захариева като депутат.  Причината за напускането на парламента е номинацията и за еврокомисар. Захариева бе предложена от председателя на ЕК Урсула Фон Дер Лайен за ресор "Стартъпи, изследвания и иновации". 184 депутати гласуваха "за", петима бяха против, трима се въздържаха. Вчера Фон..

публикувано на 19.09.24 в 09:44
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Трябват спешни мерки - земеделието и храните да станат национален приоритет

" Ако държавата продължава по този начин, до края на 2025 г. ще се разпадне. Това е абсурдно ".  Това заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев. Коментарът му бе във връзка със заседанието на земеделската комисия в парламента, която разисква темата "Имат ли право пасищните животни да пасат по пасищата в националните паркове"...

публикувано на 19.09.24 в 09:36