Започват да личат пукнатини в руската политическа система. Това заяви пред БНР Искрен Иванов, експерт по Международна сигурност и управление на конфликти.
„На този етап те няма да са достатъчни за смяна на политическия режим. Всичко зависи от руския президент и хората около него.Той трябва да демонстрира, че лидерството му не е отслабнало“
Той отбеляза, че целта на този поход не е да била свалянето на руския президент.
„Той беше насочен срещу министъра на отбраната Сергей Шойгу и началника на генералния щаб Валерий Герасимов.
За да е успешен този поход обаче, Пригожин би имал нужда от подкрепата на армията и на специалните служби. В руската стратегическа култура е необходимо да се стигне до радикализация на нагласите и големи обществени въжделения, които да доведат до революция с обхвата на тази от 1917 година.
Пригожин се опита да създаде алтернативен властови център на сигурността и по някакъв начин да отнеме монопола“.
Иванов смята за конспиративна теория твърденията, че Путин може да е сценарист на случилото се.
„Другата конспиративна теория е, че ЦРУ стои зад тези процеси в Русия. Не съм съгласен, че това е постановка. Путин няма от кого да се страхува. Той се е обградил с хора, на които вярва“.
Вашингтон също се изказа против смяната на политическия режим в Москва, отбеляза анализаторът.
„Ако човек като Пригожин се озове с ядрени копчета в ръцете, не се знае какво ще се случи. А и каналите за комуникация с Путин са отворени“.
Той коментира и възможността за нарастване на амбициите на беларуския президент Лукашенко.
„Откакто се сдоби с ядрени оръжия, над Беларус има опънат ядрен чадър. Това може да засили амбициите на държавния глава. Пригожин също остава един от козовете в ръцете на Лукашенко“.
Киев много умело се възползва от случващото се, посочи още Иванов.
„Украинците отвоюваха от руснаците значителна част от окупираната територия в Донецк. Но истинските притеснения на Зеленски трябва да са дали ще продължи да получава западни оръжия“.
Анализаторът отбеляза, че може да се направи паралел между случилото се сега в Русия и опита за преврат в Турция през 2016 година.
Цялото интервю на Веселина Миланова с Искрен Иванов може да чуете в звуковия файл.
Ангел Григоров – кореспондентът на БНР в Москва, съобщи, че днес в руската столица е почивен ден.
„Остава в сила т.нар. режим на контратерористична операция, който дава по-големи правомощия на силите за сигурност. Обстановката в града е спокойна“.
Телата на двама мъже са намерени в късния следобед днес в малка рекичка в столичния квартал "Илиянци". От СДВР потвърдиха и уточниха, че на място са изпратени екипи. В момента се извършва оглед. Няма яснота дали става въпрос за насилствена смърт, или за инцидент. Образувано е досъдебно производство. Изясняват се подробностите.
Голямата въпросителна е как ще реагира ЕС. Това коментира Никола Янков, бивш зам.-министър на икономиката, преди влизането в сила на новите тарифи, наложени от американския президент Доналд Тръмп. Скот Бесънт: Тръмп ще участва лично в преговорите с търговските партньори за митата "Вашингтон пост": Мъск опитал да убеди Тръмп да..
Междуинституционални и нормативни проблеми възпрепятстват ефективната борба с разпространението на райски газ. Това стана ясно по време на заседанието на временната парламентарна комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид и наркотични вещества. Единствените обекти, които имат право да..
Руската Държавна дума единодушно ратифицира внесения от президента Владимир Путин Договор на всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран. Документът беше подписан през януари в Москва от президентите на двете страни. За разлика от аналогичното споразумение на Русия със Северна Корея, договорът с Иран не предвижда оказването на военна помощ...
Поевтиняване на петрола като резултата от търговските войни е основният риск за руската икономика. Това заяви председателят на Централната банка на Русия Елвира Набуилина на среща в Държавната дума с депутати от Комунистическата партия, съобщават руски медии и информационни агенции. "Винаги се подготвяме за подобни рискове и следим..
"Еврозоната не е просто самоцел. Въвеждането на еврото е начин да се изсветли икономиката, начин да излязат на светло всички недекларирани ресурси, които се изчисляват на десетки милиарди недекларирани левове, които не са заплатили своите данъци". Това заяви премиерът Росен Желязков. "Това е ясен подход за това, че нашата държава ще бъде..
Проблем в държавата е и ритмичното осигуряване на местата. Имаме 20 000 км пътна мрежа, асфалтът при нашите условия издържа 10 години и трябва да го ремонтираме. Това означава 2000 км годишно, или 2,5 млрд. лева годишно да се осигуряват. Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г., и също сме ги забравили. Не може така да имаме хубави..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..