Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започнаха дейностите по консервация и реставрация на античния град Хераклея Синтика

Хераклея Синтика
Снимка: Кети Тренчева

Започнаха дейностите по консервация и реставрация на античния град Хераклея Синтика. Мащабният проект е на община Петрич и освен работата на терен, където проучванията на археолозите продължават, ще бъде изградена и туристическа инфраструктура. Тя обхваща площ от 30 декара, като всички сгради там ще бъдат екологосъобразни, преместваеми и архитектурно съобразени с природното и историческото наследство в местността Рупите на Кожух планина.

Археологическият обект „ Хераклея Синтика- град на македонските царе“ е безспорно един от най- ценните, а проучванията продължават да изненадват не само публиката, но и самия екип на доц. Людмил Вагалински, който работи в това щедро на исторически факти място.

Хераклея Синтика

След четиригодишни усилия и пречки от всякакъв характер, община Петрич най- накрая започна работа по консервация и социализация на античния град. В момента се укрепват склоновете над разкопките, както и светилищата в централната част. Необходим е пълен синхрон с археолозите, които продължават работа по разкриването на още обекти, сгради и плочи с ценни надписи. 

„Обектът  е голям и значим. Общината полага всички усилия, за да стане достъпен за посетители. Те идват всеки ден – не ги плаши жегата, нито това, че е извънградска територия", обясни Катя Стоянова от община Петрич.

Голяма част от зидовете, които са разкрити от екипа на доц. Вагалинки, ще бъдат консервирани и реставрирани, отбеляза тя.

Хераклея Синтика

"В момента се работи активно по 7 от подобектите. Предвижда се и изграждането на зона за социализация – ще има място, където да се разположат каравани, както и посетителки център с виртуална зала.

В проекта е предвидено и изграждането на зелено училище с голяма паркова среда. Всички обекти са преместваеми, за да се щади природата. Предвижда се разработването на образователни програми. Целта е природното и културното наследство да живеят заедно"

Доц. Людмил Вагалински, директор на Института по археология с музей към БАН и ръководител на екипа обясни, че проектът трябва да бъде изпълнен до края на годината.

„Ние сме се адаптирали към проекта за трайна консервация и презентация"

Науката и разкриването са хубави важни – те са основата, посочи той, но е важно как след това ще го поддържаме и ще го представим.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тържествено откриване на изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи"

На тържествена церемония в Мраморното фоайе на Българското национално радио ще бъде открита изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи", БНР - поглед отвън. Експозицията е с фото-и и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието официално ще бъде представен и новият..

публикувано на 25.02.25 в 08:03
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Бюджетът на НЗОК най-вероятно ще претърпи промени

С 9 милиарда 400 милиона лева ще разполага НЗОК по първоначално  разписания бюджет за 2025 г. "Парите, когато са общи, никога не са достатъчни. Особено с недостатъчната наличност на механизми , които да проследяват ефекта и качеството от тяхното разходване ", заяви пред БНР здравният икономист Аркади Шарков от Експертния клуб за икономика и..

публикувано на 25.02.25 в 08:01
Макрон и Тръмп на съвместна пресконференция в Белия дом, 24 февруари 2025 г.

Макрон допуска примирие в Украйна до няколко седмици

Френският президент Еманюел Макрон заяви по време на посещението си във Вашингтон, че е възможно спиране на огъня в Украйна до няколко седмици.   "Схемата е следната: преговори между Съединените щати и Русия и между Съединените щати и Украйна", каза Макрон в интервю за телевизия "Фокс нюз".  По-рано той се срещна в Белия дом с президента..

публикувано на 25.02.25 в 07:45

Продължава разпитът на свидетели по делото за катастрофата с участието на Местан

В Кърджали продължава разпитът на 30 свидетели по делото за загинало при катастрофа дете на международния път за Гърция. Катастрофата стана през 2019 г. Един от шофьорите беше бившият председател на ДПС Лютви Местан. Той е обвиняем заедно с другия шофьор- бащата на загиналото 6-месечно бебе. На днешното заседание се очакват..

публикувано на 25.02.25 в 07:41

В НС обсъждат Бюджет 2025 г

Парламентарната Подкомисия за контрол на публичните средства ще обсъди информация от Фискалния съвет за проектобюджета за 2025 г. Националният съвет за тристранно сътрудничество разгледа вчера проектобюджета, като от  синдикатите изразиха принципната си подкрепа, но представиха конкретни искания. Част от работодателите не го подкрепиха..

публикувано на 25.02.25 в 07:31
Владимир Путин

Путин не е против ЕС да участва в преговорите за Украйна

Руският президент Владимир Путин предложи на Съединените щати съвместен добив на редкоземни минерали в неговата страна, предаде агенция Ройтерс.  Путин подчерта, че страната му разполага с много по-големи залежи на тези метали от Украйна, с която Съединените щати на Доналд Тръмп преговарят за съвместен добив. Путин заяви и че Русия може..

публикувано на 25.02.25 в 07:23
Адм. Емил Ефтимов

Годишна конференция на началника на отбраната

Състоянието на армията ще бъде тема на годишната конференция на началника на отбраната, която ще се проведе днес и утре.  По традиция на нея присъства и президентът и върховен главнокомандващ на Румен Радев. Пред президента и депутатите началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще представи Анализ на състоянието и подготовката на..

публикувано на 25.02.25 в 07:05