Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Навсякъде по света свободата на словото не е безгранична"

Александър Оскар: И Холокостът е започнал с езика на омразата

"Жертвите на Холокоста не са жертви на Втората световна война, а на една човеконенавистна идеология"

Александър Оскар
Снимка: Личен архив

"Винаги съм отстоявал в публичното пространство, в социалните мрежи да не оставаме безучастни към езика на омразата. Затова и винаги подчертавам, че трябва да се помнят уроците на Холокоста. Защото жертвите на Холокоста не са жертви на Втората световна война, а са жертва на една човеконенавистна идеология на дехуманизация на хората. Тази трагедия започва именно с езика на омразата от улиците в Германия, Европа - в началото на 30-те години на 20 век. Тогава хората също не са обръщали внимание и с всяка изминала година ситуацията се е влошавала, за да се стигне до физически посегателства и приемане на определени рестриктивни закони срещу евреите и хората, за които са смятали, че не са част от обществото тогава. И накрая се стига до концентрационните лагери и масовото им избиване".

Това каза пред БНР проф. Александър Оскар, председател на организацията на евреите в България "Шалом". 

По думите на проф. Оскар трябва да се подхожда много сериозно към проявите на език на омразата:

"Това е една зараза, която ако не успеем да потиснем в нейния зародиш, ще става все по-голяма и накрая може да унищожи нашето общество".


Председателят на организацията на евреите в България "Шалом" припомни, че през последните 2 години "многократно представители на партия "Възраждане" и лидерът им са обвинявали еврейската общност, че са неблагодарни и че са гости в България":

"Нека не забравяме, че преди 2 години, по време на Covid пандемията, когато нашата организация активно съветваше и се бореше за ваксинациите в страната, ПП "Възраждане" базираше своята кампания срещу ваксинациите и Костадин Костадинов сравни абсолютно несъстоятелно задължителните сертификати за ваксинация с жълтите звезди. Това профанизиране на темата и изкривяване на историята е много опасно, защото показва, че като общество не сме научили уроците на Холокоста и сме обречени да повторим същите грешки". 

Според Александър Оскар хората в социалните мрежи отдавна проявяват нетърпимост към проявите на представители на "Възраждане", съдържащи език на омразата и призиви към насилие, но до днес е липсвала институционална реакция

"Институциите трябва да реагират. Легитимно избраните представители на държавата трябва да излязат и да кажат, че това не може да се случва в едно демократично общество. Защото хората вече са объркани. Преди институциите да се заемат, трябва да има публично порицание от политиците. Това нещо ми липсва в България. ... Навсякъде по света свободата на словото не е безгранична. Има граници, които не трябва да прекрачваме. Отстояването на демокрацията изисква точно това - да не допускаме езикът на омразата да интоксикира и да обърка нашите сетива за това кое е правилно и кое е грешно".

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Александър Оскар в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03