Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Навсякъде по света свободата на словото не е безгранична"

Александър Оскар: И Холокостът е започнал с езика на омразата

"Жертвите на Холокоста не са жертви на Втората световна война, а на една човеконенавистна идеология"

Александър Оскар
Снимка: Личен архив

"Винаги съм отстоявал в публичното пространство, в социалните мрежи да не оставаме безучастни към езика на омразата. Затова и винаги подчертавам, че трябва да се помнят уроците на Холокоста. Защото жертвите на Холокоста не са жертви на Втората световна война, а са жертва на една човеконенавистна идеология на дехуманизация на хората. Тази трагедия започва именно с езика на омразата от улиците в Германия, Европа - в началото на 30-те години на 20 век. Тогава хората също не са обръщали внимание и с всяка изминала година ситуацията се е влошавала, за да се стигне до физически посегателства и приемане на определени рестриктивни закони срещу евреите и хората, за които са смятали, че не са част от обществото тогава. И накрая се стига до концентрационните лагери и масовото им избиване".

Това каза пред БНР проф. Александър Оскар, председател на организацията на евреите в България "Шалом". 

По думите на проф. Оскар трябва да се подхожда много сериозно към проявите на език на омразата:

"Това е една зараза, която ако не успеем да потиснем в нейния зародиш, ще става все по-голяма и накрая може да унищожи нашето общество".


Председателят на организацията на евреите в България "Шалом" припомни, че през последните 2 години "многократно представители на партия "Възраждане" и лидерът им са обвинявали еврейската общност, че са неблагодарни и че са гости в България":

"Нека не забравяме, че преди 2 години, по време на Covid пандемията, когато нашата организация активно съветваше и се бореше за ваксинациите в страната, ПП "Възраждане" базираше своята кампания срещу ваксинациите и Костадин Костадинов сравни абсолютно несъстоятелно задължителните сертификати за ваксинация с жълтите звезди. Това профанизиране на темата и изкривяване на историята е много опасно, защото показва, че като общество не сме научили уроците на Холокоста и сме обречени да повторим същите грешки". 

Според Александър Оскар хората в социалните мрежи отдавна проявяват нетърпимост към проявите на представители на "Възраждане", съдържащи език на омразата и призиви към насилие, но до днес е липсвала институционална реакция

"Институциите трябва да реагират. Легитимно избраните представители на държавата трябва да излязат и да кажат, че това не може да се случва в едно демократично общество. Защото хората вече са объркани. Преди институциите да се заемат, трябва да има публично порицание от политиците. Това нещо ми липсва в България. ... Навсякъде по света свободата на словото не е безгранична. Има граници, които не трябва да прекрачваме. Отстояването на демокрацията изисква точно това - да не допускаме езикът на омразата да интоксикира и да обърка нашите сетива за това кое е правилно и кое е грешно".

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Александър Оскар в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бизнес и образование заедно в подготовката на кадри и заетост за хора от уязвими групи

Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..

публикувано на 28.07.25 в 11:53

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27
Полина Паунова

Полина Паунова: Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот

„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и законодателната програма, която сме обещали, са одобрени и не подлежат на ревизия, което ще рече, че откажем ли се като държава от Комисията за противодействието на корупцията (КПК), няма да сме..

публикувано на 26.07.25 в 16:03
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30