"Винаги съм отстоявал в публичното пространство, в социалните мрежи да не оставаме безучастни към езика на омразата. Затова и винаги подчертавам, че трябва да се помнят уроците на Холокоста. Защото жертвите на Холокоста не са жертви на Втората световна война, а са жертва на една човеконенавистна идеология на дехуманизация на хората. Тази трагедия започва именно с езика на омразата от улиците в Германия, Европа - в началото на 30-те години на 20 век. Тогава хората също не са обръщали внимание и с всяка изминала година ситуацията се е влошавала, за да се стигне до физически посегателства и приемане на определени рестриктивни закони срещу евреите и хората, за които са смятали, че не са част от обществото тогава. И накрая се стига до концентрационните лагери и масовото им избиване".
Това каза пред БНР проф. Александър Оскар, председател на организацията на евреите в България "Шалом".
По думите на проф. Оскар трябва да се подхожда много сериозно към проявите на език на омразата:
"Това е една зараза, която ако не успеем да потиснем в нейния зародиш, ще става все по-голяма и накрая може да унищожи нашето общество".
Председателят на организацията на евреите в България "Шалом" припомни, че през последните 2 години "многократно представители на партия "Възраждане" и лидерът им са обвинявали еврейската общност, че са неблагодарни и че са гости в България":
"Нека не забравяме, че преди 2 години, по време на Covid пандемията, когато нашата организация активно съветваше и се бореше за ваксинациите в страната, ПП "Възраждане" базираше своята кампания срещу ваксинациите и Костадин Костадинов сравни абсолютно несъстоятелно задължителните сертификати за ваксинация с жълтите звезди. Това профанизиране на темата и изкривяване на историята е много опасно, защото показва, че като общество не сме научили уроците на Холокоста и сме обречени да повторим същите грешки".
Според Александър Оскар хората в социалните мрежи отдавна проявяват нетърпимост към проявите на представители на "Възраждане", съдържащи език на омразата и призиви към насилие, но до днес е липсвала институционална реакция.
"Институциите трябва да реагират. Легитимно избраните представители на държавата трябва да излязат и да кажат, че това не може да се случва в едно демократично общество. Защото хората вече са объркани. Преди институциите да се заемат, трябва да има публично порицание от политиците. Това нещо ми липсва в България. ... Навсякъде по света свободата на словото не е безгранична. Има граници, които не трябва да прекрачваме. Отстояването на демокрацията изисква точно това - да не допускаме езикът на омразата да интоксикира и да обърка нашите сетива за това кое е правилно и кое е грешно".
Интервюто на Диана Янкулова с проф. Александър Оскар в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..
История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..
Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" . Колкото..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя . " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..
Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития. Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..
БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство. В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни..
Свещеник от Кърджали започна инициатива за основен ремонт на храма в гробищния парк на града . Разкрита е дарителска сметка за желаещите да се включат..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата...