Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за маестро Емил Чакъров

3
Диригентът Емил Чакъров

На 29 юни големият български диригент Емил Чакъров можеше да отбележи своя 75-годишен юбилей, но съдбата отреди той да остане завинаги на 43 години - такъв, какъвто го помним от последните му изяви през 1990 г. на Новогодишния фестивал в НДК.

Емил Чакъров беше преди всичко голям музикант - емоционален диригент. Със своя Фестивален оркестър предлагаше интересни програми, канеше солисти, за които само бяхме чували, но, преди всичко, той носеше в себе си новото, различното, непознатото. Беше шоумен в истинския смисъл на думата, а контактите му с публиката, с оркестъра, бяха различни - достъпни, и в същото време пълни с респект към музиката, която дирижираше. На пулта той беше пълен с енергия и настроение, заразителен в устрема си да покаже на публиката красотата на дирижираната творба.

В последното си интервю, публикувано във френската преса, Чакъров споделя това, което го вълнува като музикант:
“Аз съм посветил живота си на изискването за високо качество. Не играя шах, както моите събратя, които само преместват напред пионките по шахматната дъска на кариерата си. Това, което ме интересува, е удолетворението от работата“.

В своята кратка кариера Емил Чакъров получи пълно признание на таланта си като диригент - той дирижира най-реномираните оркестри по света: Берлинската филхармония, Френския национален оркестър, Лондонсксия и Бостонския симфоничен оркестър, Филхармонията на Лос Анджелис, Чешката филхармония, беше постоянен гост-диригент на Ленинградската филхармония „Дмитрий Шостакович“, дирижира спектакли на Миланската Скала, Метрополитън, Ковънт Гардън - беше всепризнат като изключителния диригентски талант на своето поколение.

И въпреки (или точно заради!) огромните си успехи, той беше подложен у нас на всякакви клюки, интриги, дребнави обиди - дотолкова, че можаха да го накарат да се оттегли от работата, която вършеше с ентусиазъм у нас. Последният му концерт е във Париж на 22 март 1991 г. с Френския национален оркестър - с ораторията „Свети Павел" от Менделсон. Четири месеца по-късно, на 4 август, Емил Чакъров умира в Париж.

За творческите си и чисто човешки срещи с диригента говори големия оперен бас Николай Гяуров в запис от 1995 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14

Супергероят Крали Марко оживява в нова българска видеоигра

И двамата Бояновци са млади татковци и споделят, че са горди от факта, че и родителството е намерило място в играта. Или по-скоро малките Василеви и Йорданови. Героите в Marko: Beyond Brave говорят на измислен език, подобно на тези в "Тримата глупаци" или "Миньоните" , например, а част от думичките са именно такива, използвани от техните..

публикувано на 02.10.24 в 13:50
Крум Балджийски

Крум Балджийски: Има огромен чар в съживяването на изоставени места

Изложбата "Rural Murals 2024 - Spirit of a Place - Изложбата" ще покаже творби и фотографии от тазгодишния проект "Стенописи в дивото". Настоящата локация на проекта е Любница, махала от село Мухово до язовир "Тополница" недалеч от София. "Организирам този проект от 2019 г., като каня интернационални художници, стенописци, фотографи и..

публикувано на 02.10.24 в 10:04

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43
Иво Върбанов

Иво Върбанов - посланик по света на българската музика и българското вино

Нощният гост казва, че би подарил бутилка вино на стойностни хора , независимо кои са и с какво се занимават. Предполагам е важно да ценят труда, вложен във виното и желанието, то да носи индивидуален характер.  Това е Иво Върбанов, който е пианист и винопроизводител . Виното е капризна напитка , попива в себе си всякакви нюанси, носи дъха на..

публикувано на 01.10.24 в 15:48
Юлия Дивизиева

Юлия Дивизиева и Румен Леонидов: Пътешествие в опаловите часове на душата

В "Нощен хоризонт" гостува Юлия Дивизиева – автор на множество книги, сред които последният й роман "Часовете на опала" .  В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира , а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на..

публикувано на 01.10.24 в 14:34
Роберт Леви

"Симфония Рейн - Майн - Дунав" е най-новата книга на Роберт Леви

Поетът Роберт Леви, който от години живее и работи във Франкфурт, си дойде за представянето на най-новата си стихосбирка "Симфония Рейн - Майн - Дунав"  на празника на изкуствата Аполония и на Алеята на книгата в София. Поетът Стефан Иванов, който е и редактор на стихосбирката, я определи така: "Това е пълноводна литературна река с определено..

публикувано на 01.10.24 в 14:15