Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иглика Горанова: Винаги сме живели с поезията

За поезията като съдба – антология на поетесата и журналист Спаска Гацева

Палми Ранчев: Спаска Гацева е една голяма поетеса, с неповторим оригинален маниер на изразаяване

Иглика Горанова
Снимка: Пламена Бачийска

"В нашия дом винаги сме живели с поезията", разказа в "Нощен Хоризонт" Иглика Горанова, журналист, поет, преподавател по журналистика и български език и литература в 125 училище „Боян Пенев“ в София. Тя е гост по повод новата книга на своята майка Спаска Гацева - „Предзимие“.

Поезията като съдба – така можем да определим антологията със стихове на поетесата и журналист Спаска Гацева.

Иглика Горанова определя своята майка като човек с изключително борбен дух, професионалист, журналист и гражданин.

Тъй като Спаска Гацева живее в Плевен и е на възраст, затова и срещата в "Нощен Хоризонт" е с нейната дъщеря Иглика Горанова.

"Когато преди 10 години майка ми откри социалните мрежи, тя споделя поезията си с всички. Така всички ние се будим с нейните стихове всеки ден.

Тя се вълнува от всичко, което я заобикаля - тя може да пише с еднаква лекота за всичко - за сезоните, за листото, за нощната пеперуда, за клошарите, по философски теми, за поезията - всяко нещо тя превръща в поезия...", каза още Горанова пред "Хоризонт".

Иглика Горанова

"В нея има някаква сила, която изпълва думите с нещо, което е повече от поезия...Тя е вярваща, но нейният път към Бога е път към Човека, това си личи от цялата й поезия. Тя е едновремнно и много силен, и много раним човек, а библейската тематика не е е натраплива, тя живее с това.

Има15 малки книжки, които тя издава активно след 2008 година. Но първата й книга излезе, когато тя беше на 35 години, за нея беше много важно да излезе тази книга, тя си я приемаше като свое дете.

Сега за антологията тя си избра името, тя така чувста нещата - "Предзимие", което все пак е оптимистично.

Книгата съдържа и нови, и издавани вече стихове, като това е едно луксозно издание на "Библотека България", включвайки няколко цикъла.

"Спаска Гацева е изключителен човек и аз съм респектирана от нея. Тя даде почти готова и селектирана книга, разбирахме се с половин дума и се получи прекрасна книга", коментира пред БНР Ива Спиридонова, издател и редактор на книгата със стихове „Предзимие“.
БГНЕС
"Мамо" и "Вярвай в тази песен" са моите любими стихотворения, които ме разплакаха, докато работех по издаването на книгата. Благодаря на Спаска Гацева за доверието й към нас, очакваме още нейни книги, допълни още Ива Спиридонова.

"Преди повече от пет години се запознах с поезията на Спаска Гацева. Запозна ни Иглика Горанова. допълни пред "Хоризонт" Соня Момчилова, журналист, писател и член на СЕМ.

"За мен тази поезия е насъщна. Аз мисля, че Спаска Гацева е явление в българската модерна поезия, недооценена. За нея тепърва ще се говори...Моето лично откритие за мен са Спаска Гацева и Здравка Евтимова, каза още Соня Момчилова.

"Новата й книга - "Предзимие" е толкова зряла, професионална и модерна едновременно, циклите са толкова добре очертани, аз благородно й завиждам, допълни още Момчилова. Музите на Спаска Гацева са мнгого щедри, тя както пише, тя така й живее...каза още Соня Момчилова.

"Стиховете на Спаска Гацева ги следя отдавна, във ФБ основно, каза за БНР Палми Ранчев, писател, които отдавна са запознати с творчеството на Спаска Гацева.

"Тя е различна, това се вижда от още един куплет като прочетеш - виждаш, че това е истинска поезия - неповторима по свой си начин. Това е една голяма поетеса, с неповторим оригинален маниер на изразаяване, с една чувствителност, която е само нейна - един аскет дълбоко в себе си, за да запази чистота през годините, която й е скъпа, поясни още за БНР Палми Ранчев.

По думите му всеки неин стих е оригинален - да видиш света по нов и различен начин.

А какво казва за себе си поетесата Спаска Гацева: „Завършила съм журналистика в Ташкент, работих до пенсионирането си по професията. Като всяка душа и моята си имаше тайниче – пеперудената ми къща.

Там съм била понякога хвъркато биле, коренче, яростна брадва – всякаква ме познава Пътят. Там нощем пишех малките си книжки. И си вървим с Него – ту светли, ту тъмни по синя морава… Диви и свободни. Пък докъдето стигнем.“

Книгата „Предзимие“ събира най-доброто от автора през годините, изданието е луксозно, красивото оформление е на Десислава Първанова, а фотографията на корицата е дело на Петър Влайчев.
Ученици от 125 СУ „Боян Пенев“ - членове на Клуба по журналистика и Иглика Горанова, преподавател

Искаме да създадем един по-добър свят, в който да живеем!

Иглика Горанова създава и журналистически клуб в 125-то СУ в София. Учениците от клуба наскоро спечелиха няколко журналистически награди за своите социални дейности и граждански позиции. Клубът по журналистика към 125 СУ „Боян Пенев“ съществува от две години. Учениците имат своя рубрика в сайта komentator.bg, наречена „Гласът на ученика“.

Ученици от 125 СУ "Боян Пенев" внесоха сигнал в Столична община за опасна пешеходна пътека

Занимават се с обществени каузи, които помагат на живеещите в кв. Младост. Клубът получи пет награди от националния конкурс по ученическа журналистика „Григор Попов“.Най-сериозната  кауза е обезопасяване на пешеходната пътека на спирка "Бл.43" в столичния кв. “Младост“. Но повече ще научите от разговора ни с някои от представителите на клуба.


Иглика Горанова е дългогодишен журналист в печатни медии – „Пари“, „Новинар“, „168 часа“, „Политика“, сп. „Икономист“. Била е заместник главен редактор на в. „Класа“ и сп. „Life“. От три години преподава журналистика и български език и литература в 125 СУ „Боян Пенев“. Ръководител е на клуба по журналистика, който има своя собствена рубрика в сайта komentator.bg. Председател е на Сдружение „Журналисти за прозрачно управление“.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34