Дисертацията на Анжела Димчева, която е посветена на Международните писателски срещи, състояли се в София в декадата 1977 – 1986, става основа за издаването от ИК „Изида” през април т.г. на книгата - „Дипломация чрез литература”.
„
Във всяка една следващата среща идват все повече и повече писатели и поети, които са на много високо и държавно ниво в своите държави, включително и Нобелови лауреати, сподели още пред "Хоризонт" Анжела Димчева.
"Исках на тези 300 старници да припомня на бълагрите, неща, които са се забравили и защото за тези 33 години никой не е написал и една дума за културната политика на Людмила Живкова и за този Златен век, който представляваше за българската култура!
Веднага знам, че ще ми опонират, че това е било идеологическа насока, добре сега защо не популяризираме България по този начин...?!
Книгата може да се намери във всяка книжарница, ако чителите се интересуват от онези времена, каза още пред БНР Димчева.
"Аз реконструирах тази книга благодарение на архива на Любомир Левчев, аз съм прегледала всичко, свързани с тези Международни писателски срещи, той ми предостави целия си архив, аз благодарих на неговите близки затова...
През 2016 година започнах да работя и през 2019 година завърших книгата и включих всички тези 6 международни писателски срещи, и добре, че го направих, защото след кончината на Левчев, целият му архив е вече в Държавния архив и чак след години хората ще имат достъп до тях. А аз имах възможността да черпя от извора и дори да питам самия Левчев, за някои от нещата в огромния архив...", поясни още авторката на "Дипломация чрез литература".
Анжела Димчева е категорична, че малко хора си дават сметка, че културното взаимодействие и диалог между представителите на културата от различни националности, е започнало в България преди 50 години.
"Трябва да пазим нашата културна история, културното наследство, с което ние обогатяваме културата на Европа. Защото това културно общуване е създало тогава едно динамично равновесие между народите от двете страни на Желязната завеса.
И те са започнали да разговарят. Ръководството на Сююза на българските писатели получава тогава писма от ръководството на Роналд Рейган, от Индира Ганди, от Раджив жанди, от председателя на ООН, от международния П.Е.Н. център.
У нас са идвали тогава имена като - Габриел Гарсия Маркес, Чарлс Пърси Сноу, Джани Родари, Евгени Евтушенко, Гор Видал, Уилям Сароян, Сергей Михалков, Жоржи Амаду и много други световно известни творци, каза още Анжела Димчева.
"Общо 880 писатели са дошли в България от 78 страни, без България, като част от писателите са идвали по няколко пъти за участие в тези рецитали и дебати, поясни Димчева, която като студентка също е посещавала тези срещи, които са се провеждали в парк-хотел "Москва":
"България е станала разпознаваема държава на картата на света", обобщи авторката на „Дипломация чрез литература“.
В най-древната книга на света - Библията, там, където се разказва за първите хора, в един прекрасен символ откриваме първата история на човешкия копнеж по съзидателната общност.
Онази пълна с дълбок смисъл легенда за строежа на Вавилонската кула. Този чуден мит – тогава, когато човечеството за пръв път се събрало да извършат общо дело. Хората виждали над себе си небесния простор и тъй като били хора, изпитвали копнеж по свръхчовешкото и недостижимото.
Този мит от Библията е прекрасен символ на идеята – човечеството е способно на всичко, дори на най-непосилното дело, след като е единно, и на твърде малко – когато се раздели на езици, на нации, които не се разбират помежду си и не желаят да се разберат.
Димчева е лауреат на награди за поезия в България и Италия, награждавана за журналистическата си дейност от СБЖ и от Столична библиотека. Лауреат на Годишната награда на СБП за литературна критика – 2022. Творбите ѝ са преведени и публикувани на руски, немски, английски, полски, италиански, испански, шведски, украински, сръбски, гръцки, арабски, румънски, македонски и турски език.
Анжела Димчева заема длъжността Международен и прессекретар в Съюза на българските писатели. През 2021 г. беше определена от ЕК за Председател на Българското жури за присъждане на Европейската награда за литература и член на Международното жури в БрюкселОще по темата в звуковия файл.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..