Дисертацията на Анжела Димчева, която е посветена на Международните писателски срещи, състояли се в София в декадата 1977 – 1986, става основа за издаването от ИК „Изида” през април т.г. на книгата - „Дипломация чрез литература”.
„
Във всяка една следващата среща идват все повече и повече писатели и поети, които са на много високо и държавно ниво в своите държави, включително и Нобелови лауреати, сподели още пред "Хоризонт" Анжела Димчева.
"Исках на тези 300 старници да припомня на бълагрите, неща, които са се забравили и защото за тези 33 години никой не е написал и една дума за културната политика на Людмила Живкова и за този Златен век, който представляваше за българската култура!
Веднага знам, че ще ми опонират, че това е било идеологическа насока, добре сега защо не популяризираме България по този начин...?!
Книгата може да се намери във всяка книжарница, ако чителите се интересуват от онези времена, каза още пред БНР Димчева.
"Аз реконструирах тази книга благодарение на архива на Любомир Левчев, аз съм прегледала всичко, свързани с тези Международни писателски срещи, той ми предостави целия си архив, аз благодарих на неговите близки затова...
През 2016 година започнах да работя и през 2019 година завърших книгата и включих всички тези 6 международни писателски срещи, и добре, че го направих, защото след кончината на Левчев, целият му архив е вече в Държавния архив и чак след години хората ще имат достъп до тях. А аз имах възможността да черпя от извора и дори да питам самия Левчев, за някои от нещата в огромния архив...", поясни още авторката на "Дипломация чрез литература".
Анжела Димчева е категорична, че малко хора си дават сметка, че културното взаимодействие и диалог между представителите на културата от различни националности, е започнало в България преди 50 години.
"Трябва да пазим нашата културна история, културното наследство, с което ние обогатяваме културата на Европа. Защото това културно общуване е създало тогава едно динамично равновесие между народите от двете страни на Желязната завеса.
И те са започнали да разговарят. Ръководството на Сююза на българските писатели получава тогава писма от ръководството на Роналд Рейган, от Индира Ганди, от Раджив жанди, от председателя на ООН, от международния П.Е.Н. център.
У нас са идвали тогава имена като - Габриел Гарсия Маркес, Чарлс Пърси Сноу, Джани Родари, Евгени Евтушенко, Гор Видал, Уилям Сароян, Сергей Михалков, Жоржи Амаду и много други световно известни творци, каза още Анжела Димчева.
"Общо 880 писатели са дошли в България от 78 страни, без България, като част от писателите са идвали по няколко пъти за участие в тези рецитали и дебати, поясни Димчева, която като студентка също е посещавала тези срещи, които са се провеждали в парк-хотел "Москва":
"България е станала разпознаваема държава на картата на света", обобщи авторката на „Дипломация чрез литература“.
В най-древната книга на света - Библията, там, където се разказва за първите хора, в един прекрасен символ откриваме първата история на човешкия копнеж по съзидателната общност.
Онази пълна с дълбок смисъл легенда за строежа на Вавилонската кула. Този чуден мит – тогава, когато човечеството за пръв път се събрало да извършат общо дело. Хората виждали над себе си небесния простор и тъй като били хора, изпитвали копнеж по свръхчовешкото и недостижимото.
Този мит от Библията е прекрасен символ на идеята – човечеството е способно на всичко, дори на най-непосилното дело, след като е единно, и на твърде малко – когато се раздели на езици, на нации, които не се разбират помежду си и не желаят да се разберат.
Димчева е лауреат на награди за поезия в България и Италия, награждавана за журналистическата си дейност от СБЖ и от Столична библиотека. Лауреат на Годишната награда на СБП за литературна критика – 2022. Творбите ѝ са преведени и публикувани на руски, немски, английски, полски, италиански, испански, шведски, украински, сръбски, гръцки, арабски, румънски, македонски и турски език.
Анжела Димчева заема длъжността Международен и прессекретар в Съюза на българските писатели. През 2021 г. беше определена от ЕК за Председател на Българското жури за присъждане на Европейската награда за литература и член на Международното жури в БрюкселОще по темата в звуковия файл.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..