Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Постигането на заветния резултат от НВО не е смисълът на училищното образование"

Антоан Тонев: Периодът на прогимназията е този, в който децата губят възможностите си по математика

"Частните уроци не водят до траен позитивен резултат"

Снимка: Rawpixel
Може да се мисли за промяна във формата на НВО. Това обясни пред БНР Антоан Тонев, директор на СМГ. 

Средният резултат от външното оценяване след 7 клас по математика е малко над 35 от 100 възможни точки. Цели области остават под средното ниво, сочат резултатите, изнесени от МОН. В СМГ той е 97.32 от 100.

"Резултатите на национално ниво не се променят много през последните няколко години. Време е да се замислим какви реформи трябва да се предприемат. Графиката от НВО по математика няма повече резултати в центъра на спектъра, а прилича на планина – много са струпани в най-ниските и в най-високите точки.  Това не е нормално".

Причините са комплексни, посочи Тонев. 

"В образователната система се срещат три части, които имат важно участие – учители, ученици  и родители. В областите с най-ниски резултати има и социални причини, като сериозната незаинтересованост на семействата от процеса на образование. Трябва да се говори сериозно за ценността на българското образование и да има взаимодействие с другите институции" 

Много е рязък прехода от математиката в начален курс, която е твърде елементарна, към тази в пети клас, която става доста по-сложна, отбеляза още директорът на СМГ. 

"Много от децата се отдръпват. Ако не върви постъпателно усвояване на материала, след това е много трудно да се усвоят новите неща. Периодът на прогимназията е този, в който нашите деца губят своите възможности по математика.

Интересът остава само в математическите гимназии, които предлагат профилирано обучение. Това не е добре, защото математиката позволява на децата да изграждат логични връзки в мозъците си". 

Задачите в момента не удовлетворяват нито една от заинтересованите групи, каза Тонев. 

"Не са достатъчно лесни за едно ниво от 20-30% от учениците, нито са достатъчно сложни да диференцират топ 10%". 

В 7 клас има много голямо напрежение върху учениците, акцентира Антоан Тонев. 

"Това е най-тежкият изпит в училищното образование. Той определя следващите 5 години. Тук трябва да се обмислят и други варианти, като допускане на участието на олимпиади или състезания за балооразуващи".

Частните уроци не водят до траен позитивен резултат, смята той.

"Децата трябва да се съсредоточат върху това, което се случва в училище"

Той отбеляза, че техните ученици не разчитат на частни уроци, но постигат добри резултати. Направи и предложение в математическите паралелки да се кандидатства с резултата от областния кръг по математика или друго състезание, проведено в 7 клас.

Постигането на заветния резултат от НВО не  е смисълът на училищното образование, отбеляза директорът.

Като най-добрия възможен вариант той определи включването и на други предмети, освен български и математика, в оценяването след 7 клас.

Цялото интервю на Снежана Иванова с Антоан Тонев може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изясняват причините за пожара край Алдомировското блато

 Продължава изясняването на причините за пожара в сухи треви, храсти и папур, избухнал снощи в района на Алдомировското блато.  Пожар гори в Алдомировското блато

публикувано на 17.04.25 в 07:36

Гласуват в 14:30 ч. втория вот на недоверие

В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие. Какво още включва програмата на парламента. Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, този път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54..

публикувано на 17.04.25 в 07:34
Велопоход, посветен на Световния ден на хемофилията, 2024 г.

С редовна терапия хората с хемофилия могат да живеят активно

Хората с хемофилия могат да водят активен живот, стига да получават редовно профилактичната си терапия . Заболяването причинява нарушения на кръвосъсирването, затова тези пациенти трябва да се пазят от травми и тежък тру д. Българите с хемофилия са около 650 души. Най-често заболяването се предава от майка на син . Днес отбелязваме..

публикувано на 17.04.25 в 07:21

Украсеното яйце е по-старо от християнството

В Историческия музей в Белово доц. д-р Светла Ракшиева от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН демонстрира характерната за Велинград восъчна техника за изписване на яйца. Доц. Ракшиева е участвала експедиция по пътя на яйцето в различни страни в Европа, за да изследва традицията на восъчната техника там...

публикувано на 17.04.25 в 06:40

Пожар гори в Алдомировското блато

Пожар гори в Алдомировското блато. Това съобщиха от пожарната за БНР. Сигналът е подаден около 19.46. На място е изпратен един екип на пожарната. При пристигането на място е установено, че горят сухи треви, храсти и папур в блатото. За момента няма опасност за съседни обекти. Няма данни за пострадали .

публикувано на 16.04.25 в 21:57

Васил Терзиев откри изложба посветена на 100-годишнината от атентата в храма "Света Неделя"

Кметът на Столичната община Васил Терзиев откри изложбата "Отломки от един следобед", посветена на 100-годишнината от атентата в храма "Света Неделя". Тя е разположена на площад "Света Неделя". "Насилието не ражда нищо добро", подчерта кметът Терзиев. "В едно общество трябва да има други механизми, по които да се стига до някакъв път напред...

публикувано на 16.04.25 в 21:51
Доц. д-р Боряна Здравкова-директор на Педагогическия колеж в Плевен 

Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуване във филиал на ВТУ

Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуването на учебното заведение във филиал на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий“. Целта е да се предоставят възможности на младите хора в Северозападния регион да разширят своето образование. Доц. Боряна Здравкова, директор на Педагогическия колеж, съобщи новината по време..

публикувано на 16.04.25 в 21:39