Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първолета Николова учи децата как да боряват успешно с парите

Нематериалното е това, което ни прави ценни и смислени, казва финансистът

Първолета Николова
Снимка: Ива Антонова


Тя е финансист, но парите са в дъното на скалата й за житейски приоритети. За нея съществени са семейството, приятелите, чувствата и това, което е в полза на другите и обществото, и ще остане след нея.

Тя е Първолета Николова -  гост в рубриката ''Горещи сърца'' на предаването "Рано в неделя".
Първолета Николова
Първолета Николова е специалист по бизнес стратегии, но няма план за сина си. Със съпруга й са решили да следват детето и неговите интереси, за да може то само да намери своя план "под слънцето". 

Тя е част от екипа, който движи няколко ключови и популярни местни инициативи: "Челопек - първото у нас село на книгата", социално предприятие "Творилница - Добрини" и челопешката книжарничка "Извор".
Първолета Николова
"Аз съм на 43 години и съм финансист, и като призвание, и като образование. За мен това е и удоволствие да имам тази професия, защото искам да помагам на хората как да разпределят своите средства, разказа за "Рано в неделя" Първолета Николова.

"В най-скоро време ще отворя и курс за това как децата да боряват с парите, как да разпределят своите финанси. Работата с децата е много интересна, говоря за деца от предучилищна възраст до трети-четвърти клас, които искам да науча и да образовам как за пазаруват най-дребните неща в магазина.
Първолета Николова
Защото родителите често на късен етап им показват как да работят с парите, а това е добре да стане на ранна детска възраст, за да бъде по-полезна кимуникацията между родителите и децата в бъдеще по отношение на това кое колко струва и какви стоки си струва човек да купува", поясни още за БНР Николова.

"Нематериалното е това, което ни прави ценни и смислени, смята финансистът. Тя иска да научи хората да намират баланса между финансовата и духовната част, защото парите са само средство за постигане на конкретни цели и толкова, казва още Николова.

Защото по думите й, хората трябва да са наясно, че всяко нещо си има цена, и те трябва да са готови да платят тази цена, осъзнавайки, че всяко нещо, особено парите си имат своя лимит и своите граници.


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анастасия Карнаух си поставя "50 цели за 2025 година"

Нужно ли е да си поставяме цели, които да изпълним през Новата година, която чука вече на вратата ни? И к олко е добре да бъдат те, за да бъдат реализирани - ще може да научите днес от 15 часа на онлайн срещата, организирана в социалната мрежа "Фейсбук" от Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на..

публикувано на 29.12.24 в 08:44
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница

Старшата акушерка Станислава Копанкова обича много децата и им се радва искрено

Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..

обновено на 29.12.24 в 07:17

Хор "Звъника" отпразнува 40 години от създаването си

В Плевен с празнични прояви и много музика в три поредни вечери отбелязаха 40 години от създаването на една от културните емблеми на града - детската хорова формация „Звъника“, създаден от Ваня Делийска, която е художествен ръководител и диригент на формацията.   Хор „Звъника“ и до момента е към Центъра за работа с деца, където подредиха..

публикувано на 29.12.24 в 06:22
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00