В Кипър досега са изразходвани около 440 млн. евро за мерки за смекчаване на финансовото въздействие върху потребителите от високите енергийни цени, съобщиха от правителството. В същото време продължава силното обществено недоволство, след като от събота (1 юли) бяха прекратени двете най-значими мерки – субсидирането на горивата и електроенергията.
Въз основа на данните за финансите и икономиката правителството реши да продължи мярката за субсидиране на сметките за електроенергия само за целеви категории потребители, които имат най-голяма нужда, каза днес президентът на Кипър Никос Христодулидис.
Той заяви, че „напълно разбира недоволството, което съществува и което е резонно“ и увери, че правителството ще извършва постоянна оценка на ситуацията.
Христодулидис подчерта, че „първа грижа“ на кабинета е „как да отговори на очакванията на гражданите, особено в тези тежки условия“.
Отмяната на субсидията за горивата и електроенергията е „много трудно“ решение, но продължаването ѝ би натоварило сериозно бюджета, заяви енергийният министър Георгиос Папанастасиу.
До края на септември за енергийното подпомагане на уязвимите домакинства ще са необходими 2,5 млн. евро, докато субсидията за всички потребители през май и юни е струвала общо 21 млн. евро, посочиха от финансовото министерство. Фискалните разходи за намаления акциз върху горивата от миналия март до края на юни тази година възлизат на 97 млн. евро.
Опозиционните партии продължават да настояват мярката за субсидиране на сметките за електроенергия да се прилага до края на септември за всички домакинства и бизнеса,а не само за уязвимите групи, тъй като самото потребление на ток ще се повиши значително през летните месеци заради използването на климатици.
Парламентът не работи ефективно, заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Той отново подчерта, че в дневния ред не е включена точката за одържавяването на "Лукойл". Според Василев в коалицията има проблеми, които не позволяват на управляващото мнозинство да премине към назначенията на заместник-министри и областни управители: "Всяка седмица оттук нататък..
Стартира четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс "Най-добър младежки стартъп в България". Той се организиран от Фонд на фондовете и Софийския университет "Св. Климент Охридски". Конкурсът се провежда под патронажа на министъра на иновациите и растежа и е насочен към младите предприемачи на възраст между 18 и 29 години. Мисията..
Българските институции закъсняват със създаването на органи за контрол на цените. Това каза президентът Румен Радев по време на форум на списание "Икономист" днес в София. "Убеден съм, че българското правителство ще вземе необходимите мерки за спазване на критериите за влизане в еврозоната. България трябва да има и силен механизъм за контрол..
Премиерът Росен Желязков поиска по-строг контрол върху трафика по пътищата и санкции за нарушителите. Той призова ресорните министри и подчинените им агенции да засилят контрола както по пътищата и граничните пунктове, така и при движението на стоки, след като от началото на годината страната ни е част от Шенген и по суша. "И това да не..
Някои деца във Великобритания започват занятия в предучилищна възраст, без да са способни да изкачват стълби, а други използват американизми в речта си, което се дължи на прекалено дългото време, прекарано пред екрана, било то на телефон, таблет, компютър или телевизор. Печалната статистика е от проучване сред 1000 начални учители в Англия и..
Инвестирането е модерният начин за спестяване. Това обясни пред БНР Георги Захариев, финансов консултант, изпълнителен директор и съосновател на Финансовата академия. 73% от българите живеят от заплата до заплата без да могат да спестят "По-голяма част от хората не разбират значението на думата инвестиция. Тя има една конкретна функция –..
Изпращането на военнослужещи части от европейски армии в Украйна не се е обсъждало , коментира в интервю за БНР евродепутатът Андрей Новаков, член на новосформираната комисия по отбрана в Европейския парламент. Няма държава, която да е в безопасност. Дори Германия, която страда от исторически комплекс за вина, започва да си дава сметка, че..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..