Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджетът за отбрана: Милиони за проекти за модернизация и обещание за 2% от БВП

Снимка: Архив

Милиони за проектите за модернизация и обещание, дори и на премиера Николай Денков пред НАТО, че страната ни започва да увеличава бюджета си до 2% от БВП, съдържа бюджетът за отбраната. И това във време на продължаващ въоръжен конфликт до България и Среща на върха на НАТО само след около десетина дни. 

Един любопитен факт, споделен от зам.-министъра на отбраната Атанас Запрянов - като част от негово проучване преди години се оказало, че военният бюджет на България от 50-те години на миналия век до 1962 година е достигал до 12 процента от националния доход.  

"А от 2004 г. досега единственото, което е купила България, са новите хеликоптери, новите "Спартан"-и, транспортната техника - Мерцедес. Защото сме в един демократичен съюз и никой не ни налагаше военен бюджет, за да се превъоръжим със съвместима с НАТО техника. Понеже нямаше да има война и нашите политически ръководства редуцираха военния ни бюджет. Веднага след като станахме член на НАТО, силно редуцирахме военните си разходи и ги поддържаме чак до 2018 г., когато се взе решение да следваме все пак изискванията на НАТО за 2% от БВП", коментира Запрянов

До края на 2023 година разчетите изглеждат така - 1,88% от БВП ще бъдат определени за отбрана. Това са два милиарда 382 милиона и 167 хиляди лева. Средства за големите проекти ще има. За проекта за новия Ф-16 около - 15 700 млн. лв. 100 млн. лв. за техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада. Пари ще има и по другите пера. Оценката на политическото ръководство, в лицето на зам.-военния министър Атанас Запрянов, е, че има ангажираност за сектора.

В средата на юли във Вилнюс НАТО със сигурност ще каже, че 2 процента от БВП е препоръчителното стартово  ниво за финансиране на армията. Това дори пролича от скорошната среща на премиера Николай Денков с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Който припомни, че България е на предната линия на много предизвикателства, пред които сме изправени: 

"Благодаря на България, че осигурява военна защита на Украйна. Това помага на украинците да отстояват правото си на самозащита, както е заложено в Хартата на ООН. За да продължим да укрепваме НАТО и подкрепата си за Украйна, трябва да инвестираме повече в нашата сигурност. И аз разчитам на България да поеме ангажимент за по-амбициозна инвестиция в отбраната, за което ще вземе решение на срещата на върха във Вилнюс".

България обаче трудно гони нивата за финансирането на отбраната. Показват го статистиките на Пламен Русанов, държавен експерт, Дирекция „Планиране, програмиране и бюджет” в Министерството на отбраната. На скорошна конференция той припомни, че амбицията на НАТО за достигането на 2% от БВП е от 2014 година в Лисабон. Но за девет години само девет от 30-те държави са изпълнили този критерий. България не е сред тях. Двата процента от БВП се появяват записани за първи път през 2017-а. В Плана за повишаването на разходите се посочва, че 2-та процента остават за 2024-та. 

Работата – с наличния бюджет – ще се опитат да си свършат и военните. 

"Човек тръгва на война с това, което има. Няма друга алтернатива", каза бригаден генерал Здравко Пехливанов, директор на дирекция „Стратегическо планиране” в Щаба на отбраната. Той отбелязва, че за последната година и половина два пъти са правили планове за инвестиция в отбраната. Последният път- когато 48-мият парламент задължи МО да направи модернизационен план. А в първите дни на 49-тия парламент и тази задача беше отменена. 

През март Годишният отчет за дейността на НАТО показа, че за 2022-ра България е осигурила за отбрана средства, равни на 1,54 на сто от БВП. България изпълнява поставената от НАТО цел за поне 20% дял на разходите за оборудване от общия национален бюджет за отбрана, пише още в доклада. 

Проучването на НАТО от март отчита, че според 83% от българите страната ни трябва да харчи повече за отбрана. Едва 8% са против. Но на национално ниво и до момента няма проучване, което да отчита същите тези настроения. Формирани с местния оттенък „за“ или „против“ да дадем „съветската техника“ на Украйна в замяна на „западна“. Политическото ръководство на Министерството поддържа тезата, че страната ни има шанс да модернизира част от системите чрез замяна на вече гласуваната, но останала в тайна, военна помощ за Украйна. Обяснява също, че има програми по линия на НАТО и на ЕС, от които страната ни може да се възползва, за да има и нови способности. Или просто да задели парите в нарочен инвестиционен фонд. Всичко е политически въпрос, чието решене е започнало, успокои зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов. 

Репортаж на Добромир Видев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Съдебен обрат по нашумял случай във Великобритания

От Великобритания бе съобщено за неочакван обрат по много нашумелия случай с медицинската сестра Луси Летби, която преди година и половина получи доживотна присъда за смъртта на няколко бебета. При повтовно разглеждане на обстоятелствата експертна група сега  оповести, че няма медицински доказателства в подкрепа на присъдата на Луси Летби. Адвокатът на..

публикувано на 05.02.25 в 05:03
Принц със съпругата си Хари Мегън Маркъл.

Съдебни и визови проблеми за принц Хари

Споровете за американската виза на принц Хари ще бъдат подновени днес в съда след заплахата на Тръмп да го депортира, съобщи вестник „Таймс“.  The Heritage Foundation, американски консервативен мозъчен тръст, поиска от съдия да възобнови делото, твърдейки, че документите ще покажат, че херцогът е излъгал за предишна употреба на наркотици в молбата си за..

публикувано на 05.02.25 в 04:50
Испанският министър на труда и втори вицепремиер Йоланда Диас присъства на пресконференция след заседанието на кабинета в Мадрид, Испания, 4 февруари 2025 г

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..

публикувано на 04.02.25 в 22:28
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, в центъра, е посрещнат от войници от армията по време на посещение на границата между САЩ и Мексико в Сънланд Парк, 3 февруари 2025 г.

Мексико разполага 10-хиляден военен контингент за охрана по границата със САЩ

Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..

публикувано на 04.02.25 в 22:15
Египетски камиони с хуманитарна помощ се движат по пътя Салах Ал Дин в южната част на Ивицата Газа, 3 февруари 2025 г.

Над 50 т хуманитарна помощ за Газа, предоставена от Малтийския орден, ще тръгне от Кипър

Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..

публикувано на 04.02.25 в 22:01

След Хърватия и у нас: Призив за бойкот заради високите цени в хранителните вериги

За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..

публикувано на 04.02.25 в 21:45
Председател на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц.

Три седмици преди парламентарния вот в Германия: Подкрепата за блока ХДС/ХСС отбелязва лек спад

Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..

публикувано на 04.02.25 в 21:36