Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китай ограничава износа на материали за производство на чипове

Снимка: Алами/Ройтерс

Китай планира да въведе контрол върху износа на някои метали, широко използвани в полупроводниковата индустрия, обяви китайското министерство на търговията. Ходът, предприет от Пекин, може да тълкува като пореден залп в ескалиращата война за достъп до високи технологии между Китай и САЩ, съобщи Ройтерс, цитиран от БТА.

Контролът, за който властите обясняват, че е насочен към защита на националната сигурност и интереси на Китай, ще изисква от компаниите разрешение за износ на някои продукти от галий и германий.

Ограничаващите мерки върху износа на редки елементи, които Пекин класифицира като стратегически, са предприети на фона на обмисляни от Белия дом нови ресекции върху доставките на високотехнологични микрочипове за Китай.

САЩ и Нидерландия са готови да нанесат удар по китайските производители на чипове това лято, като допълнително ограничат продажбите на оборудване за производство на чипове от висок клас, част от усилията да се предотврати използването им за укрепване на китайската армия.

Експортните ограничения наложени от Китай, който трябва да влязат в сила от 1 август, ще се прилагат за осем продукта, свързани с галия - галиев антимонид, галиев арсенид, галиев метал, галиев нитрид, галиев оксид, галиев фосфид, галиев селенид и индогалиев арсенид.

Продуктите свързани с германий, попадащи в списъка, са германиев диоксид, германиев епитаксиален растежен субстрат, германиев слитък, германиев метал, германиев тетрахлорид и цинково-германиев фосфид.

Германий се използва в технология за инфрачервено излъчване, оптични кабели и слънчеви клетки.

Износителите ще трябва да преминат през процедури за получаване на лицензи за износ, пише в изявление на китайското търговско министерство.

Всеки, който изнася тези продукти без разрешение или изнася над разрешените количества, ще бъде наказан, предупреждава министерството.

Междувременно заместник-министърът на промишлеността политика на Южна Корея, Йон Джу Джу, заяви, че краткосрочното въздействие на китайския експортен контрол ще бъде ограничено, като ефектите ще бъдат компенсирани от държавни запаси и алтернативни доставки.

Южна Корея е водещ производител на чипове и министерството на промишлеността ще продължи да следи ситуацията, тъй като не може да изключи възможността Китай да разшири обхвата на своя контрол върху износа и на други материали, допълни Йон Джу Джу.

"Ние следим ситуацията в ключови страни като САЩ и Япония и ще положим максимални усилия, за да подготвим мерки за справяне дори с малко вероятни ситуации", каза заместник-министърът.

Той обясни още, че Китай не контролира изцяло доставките на германий в света, каквато пазарна позиция има спрямо някои редкоземни елементи.

Корейската корпорация за възстановяване на мините и ресурсите (KOMIR) разполага с около 40-дневен запас от галий, който местната промишленост може да използва, каза правителствен източник, запознат с въпроса, добавяйки, че има и различни други източници на германий.

Друг източник, представител на американски производител на полупроводници, каза пред Ройтерс, че компаниите бързат да реагират на обявените нови мерки.

След като ограниченията бяха обявени късно снощи, базиран в Китай производител на германий заяви пред агенцията, че цените на някои материали са скочили през нощта.

Китай е доминиращият производител на галий и германий. През 2022 г. най-големите вносители на продукти от галий от Китай са били Япония, Германия и Нидерландия, съобщи китайската медия "Цайсин", позовавайки се на митнически данни. Най-големите вносители на продукти от германий са били Япония, Франция, Германия и САЩ.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С почти 1000 т повече розово масло е произведено у нас спрямо миналата година

10 335 т розов цвят са произведени у нас тази година, което е с почти 1000 т повече спрямо миналогодишната реколта - отчитат от Консултативният съвет по маслодайна роза. В България има регистрирани близо 3 000 розопроизводители, 53 са дестилериите на розово масло, с годишен капацитет за преработка на повече от 15 000 тона розов цвят...

публикувано на 04.10.24 в 08:09
Весела Банова

Весела Банова: Вече няма деца, на които животът да минава в институция

Развитието на социалните услуги за деца и семейства е едно от постиженията ни в последните десетилетия. Тези социални услуги са многобройни към ден днешен, достъпни за всички родители в страната. Този коментар направи в интервю за БНР психологът Весела Банова, основател на Сдружение "Дете и пространство". Сдружението отбелязва своята..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Цените на петрола се стабилизираха

Цените на петрола на международните пазари се стабилизираха след започналото покачване в отговор на притесненията от задълбочаване на кризата в Близкия изток. На фона на прогнозите за възможния отговор след изстреляните ракети от Иран срещу Израел - котировките на суровия петрол се повишиха с 10 процента. Цената на петрола на..

публикувано на 04.10.24 в 07:47

130 години от основаването на читалище "Светлина" в град Априлци

Народното читалище "Светлина 1894 г". – в град Априлци отбелязва днес и утре 130 години от своето създаване с откриване на паметник на основателите си, изложба и концерти. Читалището е духовно и културно средище и в момента към него има датски духов оркестър, детска вокална група, хор за народно пеене, танцов състав, клуб За народни..

публикувано на 04.10.24 в 07:44

Започват доставките по схемите "Училищен плод" и "Училищно мляко"

Започват доставките на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти по схемите "Училищен плод" и "Училищно мляко", а днес е последният срок от обявения допълнителен прием, в който кандидатите за доставчици могат да подават документи за одобрение. Допълнителният прием се прави с цел да бъдат обхванати повече учебни заведения 95 доставчици..

публикувано на 04.10.24 в 07:36
Джон Винсънт Атанасов (1903 – 1995) и реплика на електронния компютър на Атанасов-Бери

121 г. от рождението на Джон Атанасов отбелязват в Ямбол и в с. Бояджик

Кулминацията на събитията, посветени на 121-вата година от рождението на Джон Атанасов - ще бъде днес в Ямбол и село Бояджик, откъдето са родовите корени на Бащата на компютъра. Днес се навършват 121 години от рождението на Джон Винсент Атанасов, чийто баща е роден в село Бояджик, но 13-годишен заминава за САЩ заедно с чичо си. Събития..

публикувано на 04.10.24 в 07:36
Опустошения в Дахие - контролирано от

Израел продължава атаките срещу цели на "Хизбула" в Ливан

Израелските въоръжени сили продължават атаките срещу цели на "Хизбула" в околностите на  ливанската столица Бейрут. Взривове отекнаха тази нощ край международното летище в Бейрут, което се намира в близост до квартал "Дахия", известен като бастион на шиитската организация. Израелските военни издадоха разпореждане за евакуация на конкретни..

публикувано на 04.10.24 в 07:24