Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Марикина откри своята първа самостоятелна изложба - „Открий светлината“

Доц. Мария Марикина за бъдещето на изкуството като част от незаменяемите токени, по-известни като NFT

Улавям краткия отрязък от текущия времеви поток, който дава цялостното усещане, казва макроикономистът художник

5
Доц. Мария Марикина
Снимка: Мая Данчева

Глобализацията на съвременния свят и потапянето му все по-дълбоко в интернет средата, ускорява както информационният, така и финансовият поток. Това води до появата на нови видове дигитални стратегии, които са обвързани с продажба на виртуални стоки. Един такъв обект, оказва се може да бъде и изкуството. Всякакво изкуство – музика, картини, поезия.

Цифровият продукт стимулира търсенията от колекционери и не само, защото дигиталните пространства предлагат и безплатни продукти и такива на по-ниска стойност. Т.е. в дигиталния пазар за изкуство има всичко и той е достъпен от целия свят.

Доц. Марикина - изложба -  „Открий светлината“

Как обаче този нов вид обмен на изкуство влияе върху ролята, възприятието и посланията, които носи изкуството и кой в интернет средата може да дефинира художествената стойност на дигиталното изкуство?

Доц. Мария Марикина

"С рисуване се занимавам още от дете, незная дали има много макроикономисти, които рисуват като мен, но аз съм от Пловдив и съм се учила от най-изтъкнатите пловдивски художници. Това са Станислав Самоковлиев, Амалия Петрова и те са ми дали основните насоки.

Но във времето съм се занимавала предимно с наука и преподавателска дейност,  разказа в "Нощен хоризонт" доц. Мария Марикина, преподавател и изследовател по макроикономика и глобална политическа икономия. Тя е и автор на 7 книги по макроикономика.

"Най-накрая сега успях да намеря време и сили, и да събера картини и да представя тази своя първа самостоятелна изложба.

Доц. Марикина откри своя изложба,  озаглавена „Открий светлината“.

Доц. Марикина откри и своя изложба,  озаглавена „Открий светлината“

"Моят стил го определям като импресионистичен, като едно художествено течение, от което започва модерното изкуство. Импресионизмът е едно своеобразно продължение на реализма, при което обаче в пълна степен се разчита на сетивното възприятие на действителността...

И в този смисъл аз не рисувам своя обект от гледна точка на това какво знам за него, а пресъздавам само това, което виждам в конкретния момент. И се опитвам да уловя в картините си кратък отрязък от текущия времеви поток, като се страя да намеря едно цялостно усещане за изобразяваните обекти в този момент.

Доц. Марикина - изложба -  „Открий светлината“

Затова избирам обектите ми да бъдат от съвременната природа и да уловя чистата светлина, сянка и колорит.

Доц. Марикина - изложба -  „Открий светлината“

Акцентът ми е върху това как е изобразено това мое индидивдиулно усещане и подход, като дори при един безсюжетен жанр като пейзажа, може да се улови много успешно светлината, като се пресъздадат моментните цветни рефлексии и отражения, които са сред основните теми в моите картини, поясни още за БНР доц. Марикина.

Доц. Марикина - изложба -  „Открий светлината“

Пейзажната живопис може да бъде видяна в Арт плейс Интерпред в София до края на месец юли.

"Дигиталният пазар на изкуство е още непознат за България. Тези платформи са направени от инжинери. Този пазар е сравнително нов и възниква скоро, преди пет години може би. 2017 г. в САЩ е създадена една от най-големите компании, която се занимава с купуване и продаване на дигитално изкуство.

В този тип пазар днес се развиват огромни обороти. За една година една компания е спечелила 17 милиарда долара, което е доста голяма сума...

Водещата платформа за търговия в тази насока е са т.нар. незаменяемите токени, по-известни като NFT, най-новият феномен от света на криптовалутите, който придобива широка популярност. NFT-тата трансформират дигиталните творби на изкуството и други колекционерски артикули в единствени по рода си, проверими активи, които могат да се търгуват в блокчейн системата. (бел.ред.)

Всеки един художник може да направи NFT, тоест да си дигитализира своята кратина, или музикант, или собственик на звук, или игра, да се дигитализира във вид подходящ в тази платформа и да се опита да я продаде, поясни още доц. Марикина.



Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28