Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Марикина откри своята първа самостоятелна изложба - „Открий светлината“

Доц. Мария Марикина за бъдещето на изкуството като част от незаменяемите токени, по-известни като NFT

Улавям краткия отрязък от текущия времеви поток, който дава цялостното усещане, казва макроикономистът художник

5
Доц. Мария Марикина
Снимка: Мая Данчева

Глобализацията на съвременния свят и потапянето му все по-дълбоко в интернет средата, ускорява както информационният, така и финансовият поток. Това води до появата на нови видове дигитални стратегии, които са обвързани с продажба на виртуални стоки. Един такъв обект, оказва се може да бъде и изкуството. Всякакво изкуство – музика, картини, поезия.

Цифровият продукт стимулира търсенията от колекционери и не само, защото дигиталните пространства предлагат и безплатни продукти и такива на по-ниска стойност. Т.е. в дигиталния пазар за изкуство има всичко и той е достъпен от целия свят.

Доц. Марикина - изложба -  „Открий светлината“

Как обаче този нов вид обмен на изкуство влияе върху ролята, възприятието и посланията, които носи изкуството и кой в интернет средата може да дефинира художествената стойност на дигиталното изкуство?

Доц. Мария Марикина

"С рисуване се занимавам още от дете, незная дали има много макроикономисти, които рисуват като мен, но аз съм от Пловдив и съм се учила от най-изтъкнатите пловдивски художници. Това са Станислав Самоковлиев, Амалия Петрова и те са ми дали основните насоки.

Но във времето съм се занимавала предимно с наука и преподавателска дейност,  разказа в "Нощен хоризонт" доц. Мария Марикина, преподавател и изследовател по макроикономика и глобална политическа икономия. Тя е и автор на 7 книги по макроикономика.

"Най-накрая сега успях да намеря време и сили, и да събера картини и да представя тази своя първа самостоятелна изложба.

Доц. Марикина откри своя изложба,  озаглавена „Открий светлината“.

Доц. Марикина откри и своя изложба,  озаглавена „Открий светлината“

"Моят стил го определям като импресионистичен, като едно художествено течение, от което започва модерното изкуство. Импресионизмът е едно своеобразно продължение на реализма, при което обаче в пълна степен се разчита на сетивното възприятие на действителността...

И в този смисъл аз не рисувам своя обект от гледна точка на това какво знам за него, а пресъздавам само това, което виждам в конкретния момент. И се опитвам да уловя в картините си кратък отрязък от текущия времеви поток, като се страя да намеря едно цялостно усещане за изобразяваните обекти в този момент.

Доц. Марикина - изложба -  „Открий светлината“

Затова избирам обектите ми да бъдат от съвременната природа и да уловя чистата светлина, сянка и колорит.

Доц. Марикина - изложба -  „Открий светлината“

Акцентът ми е върху това как е изобразено това мое индидивдиулно усещане и подход, като дори при един безсюжетен жанр като пейзажа, може да се улови много успешно светлината, като се пресъздадат моментните цветни рефлексии и отражения, които са сред основните теми в моите картини, поясни още за БНР доц. Марикина.

Доц. Марикина - изложба -  „Открий светлината“

Пейзажната живопис може да бъде видяна в Арт плейс Интерпред в София до края на месец юли.

"Дигиталният пазар на изкуство е още непознат за България. Тези платформи са направени от инжинери. Този пазар е сравнително нов и възниква скоро, преди пет години може би. 2017 г. в САЩ е създадена една от най-големите компании, която се занимава с купуване и продаване на дигитално изкуство.

В този тип пазар днес се развиват огромни обороти. За една година една компания е спечелила 17 милиарда долара, което е доста голяма сума...

Водещата платформа за търговия в тази насока е са т.нар. незаменяемите токени, по-известни като NFT, най-новият феномен от света на криптовалутите, който придобива широка популярност. NFT-тата трансформират дигиталните творби на изкуството и други колекционерски артикули в единствени по рода си, проверими активи, които могат да се търгуват в блокчейн системата. (бел.ред.)

Всеки един художник може да направи NFT, тоест да си дигитализира своята кратина, или музикант, или собственик на звук, или игра, да се дигитализира във вид подходящ в тази платформа и да се опита да я продаде, поясни още доц. Марикина.



Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01